ՄԻԵԴ­-ը Թուրքիային դատապարտող ութ որոշում է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է երկու թուրք կանանց կողմից ներկայացված դատական հայցը` մեղավոր ճանաչելով Թուրքիային:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-­ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net­-ը, թուրք կանայք տարբեր ժամանակահատվածներում կալանավորվել էին «հակաօրինական խմբավորման անդամ լինելու» հիմնավորմամբ:
Կալանքի մեջ գտնվելու ժամանակ նրանք ոստիկանության կողմից բռնության էին ենթարկվել, ինչի առնչությամբ դիմել էին թուրքական դատարաններին, որոնք, սակայն, մերժել էին նրանց դիմումը: Ի վերջո կանայք դիմել էին ՄԻԵԴ-­ին, որը որոշում է կայացրել նրանց օգտին` հայտնելով, որ կանայք վատ և անարգ վերաբերմունքի են արժանացել:
Նշվում է, որ կանանցից մեկին ստիպել են մորեմերկ մնալ, գլուխը խփել են պատին և ձեռքերից կախել են: Այս դատական գործից բացի, ՄԻԵԴ­-ը Թուրքիային դատապարտող որոշում է կայացրել ևս 7 գործով, որոնք բոլորն էլ առնչվում են մարդու իրավունքների խախտումներին:

ЕСПЧ принял 8 решений, осуждающих Турцию
Европейский суд по правам человека удовлетворил судебный иск, представленный двумя турчанками, признав виновной Турцию.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на турецкий Demokrathaber.net­, женщины-турчанки в разное время были арестованы с обоснованием «участие в противозаконных формированиях».
В период пребывания под арестом они подверглись насилию со стороны полиции, в связи с чем обратились в турецкие суды, однако их иски были отклонены. В конечном счете, женщины обратились в ЕСПЧ, который  вынес решение в их пользу, заявив, что к женщинам было проявлено плохое и унизительное отношение.
Отмечается, что одну из женщин вынудили оставаться голой, били головой о стену, подвешивали за руки. Помимо этого судебного дела, ЕСПЧ принял осуждающие Турцию решения еще по семи делам – все они касаются нарушений прав человека.