«Այստեղ ենք, ողջ ենք». Ռուբեն Վարդանյան
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է Ստամբուլի «Ակօս» շաբաթաթերթը հարցազրույցը գործարար և բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի, «100 կյանք» նախագծի և Dilijan Art Initiative նախաձեռնության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի հետ, որը վերջերս գտնվել է Ստամբուլում։
– Ո՞վ է Ռուբեն Վարդանյանը ԶԼՄ-ների ներկայացրածից դուրս:
– Ես շարքային, սովորական մարդ եմ: Եւ ինչպես բոլորը՝ ես էլ ներսումս ունեմ ինձ ուղղորդող մի ուժ, որին ‹‹միջուկային ռեակտոր›› եմ կոչում: Ոմանց մեջ այդ ուժն ավելի աշխույժ է արտահայտված, ոմանց մոտ՝ ոչ: Առանց այդ ուժի դժվար է կոտրել շուրջդ գոյացած պատերը, փոխել աշխարհն ու հասնել մեծ հաջողության: Շատ կարևոր է, որ ամեն մարդ գտնի այն, ինչ երջանկացնում է իրեն: Ինձ համար ամենակարևոր ուղղորդիչը միշտ եղել է անհնարինը հնարավոր դարձնելը, իսկ իմ հիմնական խնդիրն է հաղթահարել հասարակության անվստահությունը, որպեսզի օգնեմ մարդկանց ավելի լավ հասկանալ միմյանց: Եւ սա անում եմ տարբեր մեթոդներով՝ համագործակցային առևտրական և սոցիալ-բարեգործական ծրագրերով, գիտաժողովների միջոցով հաղորդակցության հարթակներ ստեղծելով, ևն: Հատևաբար իմ բոլոր ծրագրերը, թեև թվացյալ շատ տարբեր են, բայց նույն նպատակն են հետապնդում. փորձել փոխել աշխարհն ու տարածությունն իմ շուրջ և փորձել համոզել ինձ և մյուսներին, որ անհնարինը հնարավոր է, որ ամեն ինչ կախված է մեզանից:
– Ինչպե՞ս որոշեցիք ստեղծել Դիլիջանի միջազգային դպրոցը:
– Ես և կինս  նախագծի շուրջ  սկսեցինք խորհել 2006-ին, երբ մեր երեխաների համար կրթության հնարավորություններ էինք փնտրում: Աշխարհում ավելի քան 20 դպրոց այցելեցինք՝ ուսումնասիրելով նրանց փորձը: Այսպես ծնվեց Դիլիջանում միջազգային դպրոց հիմնելու գաղափարը: Երբ Վերոնիկան հայտադիմումը ներկայացրեց Միջազգային բակալավրիատ կազմակերպությանը (IBO), նրան տեղեկացրեցին, որ մեր գաղափարներն ու առաքելությունը գրեթե ամբողջությամբ համընկնում է Միացյալ համաշխարհային քոլեջների (UWC) գաղափարներին և առաքելությանը: Կար ևս մեկ երջանիկ պատահականություն. Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) ֆինանսական գծով փոխնախագահ Մանֆրեդ Շեպերսը, ով այսօր մեր դպրոցի կառավարիչների խորհրդի հոգաբարձուներից և անդամներից մեկն է, Միջազգային համաշխարհային քոլեջների (UWC) շրջանավարտ է և խորհրդի անդամ: Հանդիպման ժամանակ ինձ պատմեց համակարգի մասին և այն նպաստների մասին, որ այս դպրոցը կբերի Ռուսաստանին և հետխորհրդային շրջաններին: 2013թ. մեր դպրոցը UWC անդամ և գոյության առաջին իսկ տարվանից միջազգային դպրոց դարձավ. 48 երկրից 96 երեխա ընդունվեց: Այս տարի արդեն 64 երկրի ներկայացուցիչ է ուսանում:
– Ստամբուլի Բիենալում ներկայացված հայ արվեստագետների աշխատանքներին եք աջակցություն ցուցաբերում: Այս աշխատանքների, ինչպես նաև Դիլիջանի արվեստի նախաձեռնության մասին ավելի մանրամասն կպատմե՞ք:
– Կցանկանայի նշել, որ Ստամբուլի 14-րդ Բիենալի հայկական ծրագիրը ներկայացնում է շատ ոչ հայերի, ովքեր իրենց աշխատանքները նվիրել են հայոց ցեղասպանությանը: Ինչպես արդեն նշեցի՝ գործընկերների հետ միասին իմ իրականացրած ծրագրերը մի խնդրի լուծման տարբեր մեխանիզմներ են: Դիլիջանի արվեստի նախաձեռնությունը նույնպես միտված է միավորելու մարդկանց: Սա շահույթ չհետապնդող ծրագիր է, որի նպատակն է Դիլիջանի և ամբողջ Հայաստանի զարգացման համար հիմք ստեղծելը: Ծրագրի նպատակն է խթանել հայակական մշակույթն աշխարհում և աջակցել հայկական սփյուռքի արվեստագետների աշխատանքների ներկայացմանը առաջատար համաշխարհային ցուցահանդեսներին և մշակութային միջոցառումներին:
– Կցանկանայի՞ք աջակցել Թուրքիայի արվեստագետների և հաստատությունների աշխատանքներն ու արտադրությունները, որոնք հայերի, հայկական մշակույթի և պատմության մասին են:
– Այո, իհա՛րկե: Սա հատուկ տարի է, և մեզ համար կարևոր էր, որ Ստամբուլի Բիենալն արտացոլի նաև հայոց ցեղասպանության թեման:
– Ինչպիսի՞ն են Ձեր դիտարկումները Ստամբուլի այցից: Ի՞նչը զարմացրեց կամ հիասթափեցրեց ձեզ:
– Սա իմ առաջին այցն է Ստամբուլ, և իսկապես հավանեցի այն: Հատկապես շատ հետաքրքիր էր բիենալի շրջանակներում մեզ հետ աշխատող երիտասարդներին՝ կամավորներին, ուղեցույցներին լսելը: Նրանց հայացքներն ու բաց մտածելակերպը տպավորիչ էին: Իսկ չհավանեցի քաղաքի՝ մեծ չափերի հասնող աղտոտվածությունը:
– Ինչպե՞ս ծնվեց ‹‹100 կյանք›› նախագծի գաղափարը: Ցեղասպանության մասին փրկողների և վերապրածների շուրջ խոսելն ինչպե՞ս կնպաստի վերականգնմանը:
– Ինչպես գիտեք՝ նախագիծը ‹‹ծնվեց›› իմ ընտանիքի պատմությունից: Հիմնական հաղորդագրությունը, որ ցանկանում էի այս նախագծով փոխանցել, այն էր, որ շնորհակալ ենք բոլոր այն մարդկանց և կազմակերպություններին, որոնք 100 տարի առաջ օգնել են   հայերին փրկվելու: Եւ, չնայած հայերին բնաջնջելու բոլոր փորձերին, մենք ողջ ենք, հասել ենք հաջողության և աշխարհին շատ նպաստ ենք տվել ամենատարբեր ոլորտներում:
– Ձեր պապը ցեղասպանությունը վերապրածներից մեկն էր: Ձեզ իր պատմությունը պատմե՞լ է: Ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել այդ պատմությունը Ձեր կյանքի վրա:
– Իմ պապը իր վերապրածների մասին շատ քիչ էր խոսում: Նա ապաստանում է մեծացել և չէր սիրում հիշել և խոսել այդ մասին: Իր կյանքի պատմությունը լսել եմ ոչ թե իրենից, այլ ազգականներից և ընկերներից: Իմ կյանքի որոշակի փուլում հասկացա, որ պապս փրկվել էր ինչ-որ մեկի օգնությամբ, և լցվեցի այլ մարդկանց օգնելու ցանկությամբ:
– Կարդացել եմ, որ ձեր որդու հետ մագլցել եք Արարատ լեռը: Ի՞նչ զգացիք Ձեր պապերի, տատերի հողում:
– Պետք է ասեմ, որ դժվար էր մագլցել լեռը իմ քաշի պատճառով, էլ չխոսեմ ձնաբքի մասին: Բայց ուրախ եմ, որ կարողացանք հաղթահարել բոլոր մարտահրավերները: Մի անգամ խոստացել էի իմ պապին, որ կմագլցեմ Արարատը, և ինձ համար շատ կարևոր էր պահել այդ խոստումը:
– Սփյուռքում և Թուրքիայում Հայոց ցեղապանության հարյուրամյակի հետ կապված Ձեր դիտարկումներն ու զգացողությունները: Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին ավելի բաց խոսելու հարցում փոփոխություններ նկատու՞մ եք:
– Կարծում եմ՝ սեփական անցյալն ընդունելը շատ կարևոր է թուրք հասարակության համար: Ցեղասպանության մասին խոսելը հայ-թուրք ժողովուրդների հարաբերությունները քննարկել չէ. այն անհրաժեշտություն է, որպեսզի Թուրքիայի հասարակությունը պատասխանի իր իսկ անցյալի հարցերին:
– Հաշտեցման Ձեր մոտեցումն ինչպիսի՞ն է: Ինչքանո՞վ կարող է արվեստը դեր խաղալ հաշտեցման և անցյալիի առերեսման հարցում:
– Արվեստը եզակի մի ուժ ունի, որը միավորում է տարբեր մշակույթների, տարիքային խմբերի պատկանող և տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող մարդկանց, քանի որ արվեստը համընդհանուր լեզու ունի: Արվեստը պատմության և քաղաքականության ‹‹հիվանդությունները›› ստեղծագործական մոտեցմամբ հետազոտելու հիմք կարող է ստեղծել: Ավելին՝ այն ուսանելու ուղիներից մեկն է, և ժամանակակից արվեստն ունի հսկայական կրթական ներուժ: Իսկ կրթությունն ապագայի ստեղծման համար հզոր գործիք է: Դիլիջանի արվեստի նախաձեռնության մեր ծրագիրը մարմնավորում է բոլոր այդ տարրերը. միջանձնային և միջմշակութային կապեր և կրթություն:
– Որպես գործարար, այսօրվա համընդհանուր բիզնես աշխարհի ներկայացուցիչ՝ ինչքանո՞վ է կարևոր ձեզ համար մի կողմից ունենալ ժառանգություն և որպես հայ Ձեր ուսերին կրել պատմության ծանրությունը, մյուս կողմից՝ արվեստը և ընդհանուր մշակութը խրախուսելով՝ մարդկության ապագայի համար ներդրումներ անել:
– Կարծում եմ՝ պետք է հիմնվել անցյալի և կենտրոնանալ ապագի վրա:
– Դուք Հայաստանում իրականացրել եք այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսին են Տաթևի վերածնունդը, UWC Դիլիջանը: Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի այսօրվա և հետագա սոցիալ-տնտեսական վիճակը:
– Հավատում եմ Հայաստանի պայծառ ապագային:
– Նոր նախագծեր, ծրագրեր և երազանքներ ունե՞ք մոտ ապագայի համար:
– Շատ կարևոր է ոչ միայն երազել, այլ նաև իրականացնել այդ երազանքները: Հիմա պետք է իրականացնենք արդեն սկսած ծրագրերը: Բայց պետք է երազել շարունակաբար:

«Мы здесь, мы живы»: Рубен Варданян
«Армяне сегодня» представляет беседу Стамбульского еженедельника «Акос» с предпринимателем и благотворителем, основателем благотворительного фонда IDeA, проекта «100 жизней» и инициативы Dilijan Art Initiative Рубеном Варданяном, недавно побывавшим в Стамбуле.
– Каков Рубен Варданян, помимо представляемого СМ�??
– Я обычный рядовой человек. Как и все, у меня есть в душе некая направляющая сила, которую я называю «ядерным реактором». В одних эта сила выражается более активно, в других – нет. Без нее трудно сломить возникшие вокруг тебя стены, изменить мир и достичь больших успехов. Очень важно, чтобы каждый человек нашел то, что его делает счастливым. Для меня самым главным вектором всегда было сделать невозможное возможным, главная же моя проблема – преодолеть недоверие общества, чтобы помогать людям лучше понимать друг друга. �? делаю это разными методами – торговым сотрудничеством и социально-благотворительными  программами, созданием площадок общения посредством симпозиумов и т. д. Соответственно, все мои программы, хотя и кажутся  различными, преследуют одну цель – попытаться изменить мир и пространство вокруг меня, убедить себя и других, что невозможное возможно, что все зависит от нас.
– Как пришли к решению создать Дилижанскую международную школу?
– Об этом проекте мы с супругой начали думать в 2006 году, когда искали возможности образования для наших детей. Посетили более двух десятков школ в разных странах мира, изучая их опыт. Так родилась идея создания в Дилижане международной школы. Когда Вероника представила заявку в организацию Международного бакалавриата (IBO), ей сообщили, что наши идеи и миссия почти полностью совпадают с идеями и миссией Объединенных мировых колледжей (UWC). Было еще одно счастливое совпадение: вице-президент по финансам Европейского банка реконструкции и развития Манфред Шепперс, сегодня являющийся одним из попечителей и членов Совета управляющих нашей школы,- выпускник и член совета Мировых международных колледжей.  При встрече он рассказал мне о системе и выгоде, которую эта школа принесет России и постсоветскому пространству. С 2013 года наша школа  член UWC и с первого же года существования получила статус международной школы: было принято 96 детей из 48 стран. В этом году в школе обучаются уже представители 64 стран.
-Вы поддерживаете работы армянских деятелей искусства, представленные на Стамбульском биеннале. Расскажите пожалуйста поподробнее об этих работах, а также Дилижанской инициативе в области искусства.
– Хотел бы отметить, что армянская программа 14-го Стамбульского биеннале представляет много неармян, посвятивших свои произведения теме Геноцида армян. Как уже отметил, программы, реализованные мною вместе с партнерами,  являются разными механизмами решения одной задачи. Дилижанская инициатива в области искусства также нацелена на объединение людей. Это проект, не преследующий прибыли, цель которого – создать основу для развития Дилижана и всей Армении. Цель программы – стимулировать армянскую культуру в мире и содействовать представленности работ деятелей искусства Диаспоры на ведущих мировых выставках и культурных мероприятиях.
– Хотели бы поддержать работы и производства  деятелей искусства и учреждений Турции, посвященные армянам, армянской культуре и истории?
– Да, конечно, Нынешний год особенный, и для нас важно, чтобы на Стамбульской Биеннале была отражена также тема Геноцида армян.
– Каковы Ваши наблюдения от поездки в Стамбул. Что Вас поразило или разочаровало?
– Это был мой первый визит в Стамбул, и город действительно понравился мне. Особенно интересно было слушать работавших с нами в рамках Биеннале молодых людей – волонтеров, гидов. �?х взгляды и открытый образ мышления были впечатляющими. А не понравилось  достигающая больших масштабов захламленность города.
– Как родилась идея проекта «100 жизней»? Чем поспособствует возрождению разговор спасавших и переживших о Геноциде армян?
– Как Вам известно, проект «родился» из истории моей семьи. Основной мессидж, который хотел бы передать этим проектом, следующий: мы благодарны всем тем людям и организациям, которые помогли армянам столетие назад спастись. �?, несмотря на все попытки истребить армян, мы живы, достигли успеха и многим поспособствовали миру в самых различных сферах.
-Ваш дед был одним из переживших Геноцид. Рассказывал Вам свою историю? Как повлияли эти рассказы на Вашу жизнь?
– О своих переживаниях мой дед говорил очень мало. Он вырос в приюте, и не любил вспоминать, говорить об этом. �?сторию его жизни я слышал не от него самого, а от родственников и друзей. На определенном этапе жизни я понял, что дед мой спасся с чьей-то помощью, и преисполнился стремлением помогать другим людям.
-Читал, что вместе с сыном Вы поднимались на гору Арарат. Что почувствовали на земле своих дедов, бабушек?
– Должен сказать, что трудно было подниматься на гору в силу моего веса. Не говоря уже о пурге. Но рад, что сумели преодолеть все вызовы. Я обещал деду, что поднимусь на вершину Арарата, и для меня было очень важно сдержать это обещание.
– Ваши наблюдения и ощущения в связи с поминовением столетия Геноцида в Диаспоре и Турции. Замечаете изменения в Турции в плане большей свободы говорить о Геноциде армян?
– Думаю, признать собственное прошлое очень важно для турецкого общества. Говорить о Геноциде – это не обсуждать отношения армянского и турецкого народов: это необходимо, чтобы турецкое общество ответило на вопросы из собственного прошлого.
– Каковы Ваши подходы к примирению. В какой мере искусство способно сыграть роль в примирении, в вопросе очной ставки с собственным прошлым?
– �?скусство обладает исключительной силой, объединяющей носителей разных культур, различные возрастные группы и людей, осуществляющих деятельность  в разных сферах, поскольку искусство обладает общим языком. �?скусство способно создать основу для творческого подхода к исследованию «болезней» истории и политики. Более того, это один из поучительных путей и современное искусство наделено колоссальным образовательным потенциалом. А образование – мощный инструмент для создания будущего. Наш проект по искусству Дилижана олицетворяет все эти элементы: межличностные и межкультурные связи и образование.
– Насколько важно для Вас, как предпринимателя, представителя сегодняшнего всеобщего бизнес-мира, с одной стороны, иметь наследие и, будучи армянином, нести на плечах тяжесть истории, с другой – поощряя искусство и культуру в целом, вкладывать в будущее человечества?
– Полагаю, нужно, опираясь на прошлое, сконцентрироваться на будущем.
– Вы реализовали в Армении такие программы, как Возрождение Татева, UWC Дилижана. Как оцениваете сегодняшнее и дальнейшее социально-экономическое положение Армении?
– Верю в светлое будущее Армении.
– У Вас есть новые проекты, программы, мечты на ближайшее будущее?
– Очень важно не только мечтать, но и реализовывать эти мечты. Сейчас нужно претворять в жизнь уже начатые проекты. Но мечтать нужно постоянно.