Թուրքական դատարանում քննվում է Պոլսի հայոց պատրիարքի փոխանորդից գումար շորթելու գործը
Ստամբուլի 16-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանում տեղի է ունեցել ոմն Քեմալ Թայֆուն Նարգինի դեմ Պոլսի հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի բացած դատավարության նիստը: Ըստ թուրքական «Haberler» լրատվական կայքի` Աթեշյանը Նարգինին դատի է տվել «Սանասարյան տուն» անվամբ շինությունը պատրիարքարանին վերադարձնելու իրավական գործընթացը կազմակերպելու պատրվակով 6 հազար թուրքական լիրա շորթելու մեղադրանքով, գրում էermenihaber.am-ը :
Աթեշյանի ներկայացրած բողոքի մեջ նշվում է, որ վերջինս 2013 թվականին տեղի ունեցած մի հյուրասիրության ընթացքում այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ «Սանսարյան տունը» պատրիարքարանին վերադարձնելու թեմայով զրույց է ունեցել, որի ընթացքում Էրդողանը խոստացել է հնարավորինս անխոչընդոտ պայմաններում կազմակերպել համապատասխան գործընթացը:
Դեպքից 3-4 օր անց Աթեշյանին է զանգահարել Նարգինը և ներկայացել իբրև կառավարությանն առընթեր պետական սեփականության վարչության տեսուչ:
Այնուհետև Նարգինը գնացել է պատրիարքարան, հայտնել, որ «Սանասարյան տան» վերադարձման որոշումն արդեն կայացված է, Աթեշյանին ստորագրել է տվել որոշ փաստաթղթեր և պահանջել ու ստացել 6.000 թուրքական լիրա իբրև փաստաթղթային ծախսեր: Աթեշյանը որոշ ժամանակ անց կառավարությունից հետաքրքրվել է Նարգինի մասին և հասկացել որ խարդախության զոհ է դարձել, ինչից հետո էլ կանխամտածված խարդախության մեղադրանքով դատի տվել վերջինին:
Նիստին, որին ներկա չի գտնվել հայցվոր Արամ Աթեշյանը, կասկածյալ Նարգինը հերքել է մեղադրանքները` ասելով, որ ինքն իրոք այցելել է պատրիարքարան, սակայն որպես հայերենի թարգմանիչ, քանի որ MİT-ին (Ազգային հետախուզության ծառայություն) պետք էր այդ գործով ստուգել Աթեշյանի մոտ գտնվող հայերեն փաստաթղթերը: Նարգինը, նշելով, որ մինչև 2012 թվականը ինքը ևս աշխատել է MİT-ում, ասել է, որ ինքը միայն կարդացել է հայերեն փաստաթղթերը և հերքել Աթեշյանից գումար վերցնելու մեղադրանքները: Դատական հանձնաժողովը որոշել է հետաձգել նիստը մինչ գրավոր հարցմամբ կպարզի, թե արդյոք Նարգինը աշխատել է MİT-ում:

В Турецком суде рассматривается дело о вымогательстве денег у местоблюстителя армянского Константинопольского патриарха
В 16-м суде по тяжким преступлениям Стамбула состоялось судебное заседание по делу об иске местоблюстителя армянского Константинопольского патриарха архиепископа Арама Атешяна против некоего Кемала Тайфуна Наргина. Как сообщает турецкий информационный сайт «Haberler», Атешян подал на Наргина в суд по обвинению в вымогательстве 6 тысяч турецких лир за юридическое оформление возвращения патриаршеству строения под названием «Дом Санасарян», пишет ermenihaber.am.
В представленном Атешяном иске отмечается, что в ходе банкета, состоявшегося в 2013 г., имел беседу с тогдашним премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом по поводу возвращения патриаршеству «Дома  Санасарян», и Эрдоган обещал по возможности в беспрепятственных условиях организовать соответствующий процесс.
Спустя 3-4 дня Атешяну позвонил Наргин и представился инспектором управления государственной собственностью при правительстве.
Затем Наргин явился в патриаршество, заявил, что решение о возвращении «Дома Санасарян» уже принято, представил Атешяну на подпись некоторые документы и потребовал и получил 6 тысяч турецких  лир в качестве затрат на оформление документов. Спустя какое то время Атешян поинтересовался в правительстве о Наргине и понял, что стал жертвой мошенничества, после чего и подал в суд с обвинением последнего в предумышленном  мошенничестве.
На заседании, на котором не присутствовал истец Арам Атешян, подозреваемый Наргин отверг обвинения, заявив, что он действительно посещал патриаршество, однако в качестве переводчика с армянского, поскольку MİT (Национальная разведывательная служба) необходимо было проверить по этому делу находящиеся у Атешяна документы. Отметив, что до 2012 года он также работал в MIT, Наргин заявил, что он лишь прочитал армянские документы и отверг обвинение в получении у Атешяна денег. Судебное заседание отложено до выяснения письменного запроса, работал ли Наргин в MİT.