Թուրքիայի հակահայկական քարոզչությունը՝ դպրոցական դասագրքերում
Թուրքիայի կրթության նախարարության կրթական ծրագրի համաձայն՝ միջնակարգ դպրոցի 8-րդ դասարանում դասավանդվում է «Հեղափոխության պատմություն և քեմալիզմ» առարկան: Համանուն դասագիրքը լույս է տեսել 2014 թվականին և նախարարության որոշմամբ 5-ամյա ժամկետով ներառված է լինելու հանրակրթական ծրագրում:
Թուրքական «Radikal» թերթի կայիք տեղեկացմամբ՝ այդ դասընթացի շրջանակներում հայերը ներկայացվում են որպես «թշնամական ուժերի հետ համագործակցակցության մեջ մտած ազգային փոքրամասնություն»,- տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքական դասագրքում նշվում է, թե իբր հայերն արտաքսվել են միայն կովկասյան ճակատի մերձակա բնակավայրերից, քանի որ այդ ճակատում համագործակցել են հակառակորդ ռուսների հետ ու թիկունքից հարվածել թուրքական բանակին:
«Չնայած Թալեաթ փաշայի անձնական գրառումներից («Evrak ı metruke») պարզ է դառնում, որ հայերն իրականում տեղահանվել են ավելի ընդարձակ տարածքներից, բայց ողջ դասագրքում գերիշխում է այն թեզը, թե նրանք տեղահանվել են միայն Կովկասյան ճակատին հարակից բնակավայրերի հայերը», – նկատել է տալիս «Radikal»-ը:
Դասագրքում Հայոց ցեղասպանությունը կոծկելու և արդարացնելու փորձ է արվում. ցեղասպանությունը բնութագրվում է որպես տեղականություն՝ ռազմական իրադրությունից առաջացած անվտանգության նկատառումներով անհրաժեշտություն: Իսկ ապրիլի 24-ին հայ մտավորականների ձերբակալությունը Ստամբուլում՝ ներկայացվում է որպես հայ հեղափոխական առաջնորդների ձերբակալություն:
Ընդհանուր առմամբ, դասագրքում հայերի մասին պատմվում է որպես դավաճան, թշնամու կողմն անցած ու առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադրությունը պատեհ առիթ դարձրած և նախահարձակ եղած ազգային փոքրամասնություն:

Антиармянская пропаганда Турции – в школьных учебниках
Согласно образовательной программе Министерства образования Турции, в 8-м классе средней школы преподается предмет «�?стория революции и кемализм». Одноименный учебник издан в 2014 году и решением Министерства в течение 5-летнего срока будет включен в общеобразовательную  программу.
Как сообщает сайт турецкой газеты «Radikal», в рамках этого курса армяне представляются как «национальное меньшинство, вступившее в сотрудничество с враждебными силами», информирует ermenihaber.am.
В турецком учебнике отмечается, что якобы армяне были депортированы исключительно из населенных пунктов, близких в Кавказскому фронту, поскольку сотрудничали с противниками-русскими и с тыла наносили удары по турецкой армии.
«Несмотря на то, что из личных записей Талаат паши («Evrak ı metruke») становится ясно, что в действительности армяне депортировались с более обширных пространств, во всем учебнике преобладает тезис о том, что они депортировались только из населенных пунктов, близких к Кавказскому фронту», – пишет «Radikal».
В учебнике предпринимается попытка скрыть и оправдать Геноцид армян: Геноцид характеризуется как депортация, необходимость, продиктованная безопасностью фронтовой ситуацией. А арест 24 апреля в Стамбуле армянской интеллигенции представляется как арест армянских революционных лидеров.
В целом в учебнике об армянах повествуется как предателях, национальном меньшинстве, перешедшем на сторону врага, использовавшем повод Первой мировой войны и напавшем первым.