Մերձավոր Արևելքի փոքրամասնությունների խնդրով Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանատան առջև բողոքի ցույց կանցկացվի
Ծայրահեղական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպության, ինչպես նաև Արևելքում իսլամիստական շարժումների դեմ պայքարում Թուրքիայի կողմից տարվող երկակի խաղը դատապարտող բողոքի ցույցը տեղի կունենա Փարիզում Թուրքիայի դեսպանատան առջև: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը` վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie­ ն, բողոքի ակցիան տեղի կունենա սեպտեմբերի 7-­ին, Ֆրանսիայի ժամանակով 18:30-­ին «Արևելքի քրիստոնյաները վտանգի մեջ են» խմբի նախաձեռնությամբ:
Բողոքի ցույցը նախատեսված է իրականացնել Ֆրանսիայի արտգործնախարարության նախաձեռնությամբ Արևելքի քրիստոնյաների առջև ծառացած հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային կոնֆերանսի նախօրեին, որին հրավիրված է նաև Թուրքիան:
Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը (CCAF), որի անդամները ևս կմասնակցեն բողոքի ցույցին և ելույթ կունենան դրա ժամանակ, նշել են, որ Թուրքիան տեղ չունի նման կոնֆերանսում: «Թուրքիան, որը մեղավոր է հայերի և ասորիների ցեղասպանության համար, սակայն հրաժարվում է ճանաչել իրականացրածը, մեկ դար անց հանցակիցն է Արևելքի քրիստոնյաների, եզդիների և այլ փոքրամասնությունների ցեղասպանությունների: Նրա կեղծ հայրենասիրությունը ծայրահեղական շարժումների դեմ պատերազմում խաբկանք է: Թուրքական ռմբակոծությունները հիմնականում ուղղված են քրդերի դեմ, ովքեր իրականում պայքարում են Իրաքի և Սիրիայի ահաբեկչական խմբավորումների դեմ: Մենք հերքում և դատապարտում ենք Թուրքիայի երկակի խաղը»,­- ասվում է CCAF-­ի հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ այս տարվա սեպտեմբերի 8-­ին Փարիզում կգումարվի միջազգային կոնֆերանս` նվիրված Արևելքի քրիստոնյաների առջև ծառացած հիմնախնդիրներին, մասնավորապես Իրաքում և Սիրիայում ծավալվող իրադարձությունների համատեքստում: Կոնֆերանսին մասնակցելու են ավելի քան 60 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում ԱՄՆ­ից, Ռուսաստանից, Իրաքից, Սաուդյան Արաբիայից, Թուրքիայից, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպություններից, մասնավորապես ՄԱԿ­ից:
Իր ֆրանսիացի գործընկեր Լորան Ֆաբիուսի հետ կոնֆերանսը համանախագահելու է Հորդանանի արտաքին գործերի նախարար Նասեր Ջուդեհը: Ակնկալվում է, որ կոնֆերանսի արդյունքում կընդունվի «Փարիզի պլանը», որում կուրվագծվեն Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաներին օժանդակության հիմնական ուղիները:

Перед посольством Турции во Франции состоится демонстрация по вопросу нацменьшинств Ближнего Востока
Перед посольством Турции во Франции состоится демонстрация против двойственной политики Турции в борьбе против �?Г�?Л и исламистских движений на Ближнем Востоке. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на Nouvelles d’Armenie, демонстрация состоится 7­го сентября, в 18:30 по местному времени, по инициативе группы «Христиане Востока в опасности». Демонстрацию планируется провести до конференции, созванной М�?Д Франции по указанному вопросу, на которую приглашена и Турция.
Совет армянских организаций Франции (CCAF), чьи члены примут участие в демонстрации, отметили, что Турции не место на подобной конференции. «Турция, виновная в геноциде армян и ассирийцев и, спустя век, отказывается это признавать, является сегодня соучастницей в геноциде христиан Востока, езидов и других нацменьшинств. Ее фальшивый патриотизм против экстремистских движений – иллюзия. Турецкие бомбардировки, в основном, направлены против курдов, которые реально борятся с террористами �?рака и Сирии. Мы отрицаем и осуждаем двойную игру Турции»,-­ сказано в заявлении CCAF.
8-­го сентября, по инициативе М�?Д Франции, в Париже состоится международная конференция, посвященная проблеме христиан Востока, в связи с событиями в �?раке и Сирии. Среди 60 стран в ней примут участие представители США, РФ, �?рака, Саудовской Аравии, Турции, а также ООН и ряда международных организаций.
Вместе с французским коллегой Лораном Фабиусом председательствовать будет министр �?Д �?ордании Насер Джудех. Предполагается, что по итогам конференции будет принят «Парижский план», в котором будут обозначены пути оказания помощи христианам Ближнего Востока.