Դիարբեքիրում 7 եկեղեցիներ պետական սեփականություն են համարվում. դրանցից մեկը գոյություն չունի
Թուրքիայի Դիարբեքիր նահանգում հայտնաբերված 664 մշակութային կոթողների թվում 7 եկեղեցի կա, որոնք պատկանում են պետությանը։ Դրանցից մեկն այլևս գոյություն չունի, ըստ Tert.am-ի՝ գրում է «Ակօսը»։
Դիարբեքիրի պարիսպները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառելու լուրից հետո Դիարբեքիրի մշակութային ժառանգության հարցը դարձյալ օրակարգում է հայտնվել։
Նահանգի մշակութային հարստությունը բացահայտելուն ուղղված աշխատանքներն ավարտվել են։ Դիարբեքիրի թանգարանի տնօրինությունը, քաղաքապետարանների հետ համատեղ, մշակութային քարտեզ է կազմել, և աշխատանքները շարունակվում են 2009 թվականից ի վեր։
Դիարբեքիրի կենտրոնում ու հարակից գյուղերում 664 կոթող է հայտնաբերվել։ Դրանց թվում 11 եկեղեցի և 1 սինագոգ կա։ Դրանցից 7-ի սեփականատերը պետությունն է։ Այդ եկեղեցիներից մեկը գոյություն չունի և նույնիսկ անունը հայտնի չէ, իսկ մյուս 6-ը դեռ որպես դպրոց, խմբակ կամ այլ նպատակներով են գործում։
Դրանց թվում կա եկեղեցի, որը գործում է որպես ցուցասրահ։ Կան դպրոցներ։
Իսկ Սուր շրջանում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, օրինակ, վերակառուցվել է ու դարձել Մոր և մանկան կենտրոն։ Նույն շրջանում գտնվող հայկական բողոքական եկեղեցին էլ վերակառուցվել է, և այնտեղ գորգագործության խմբակ է գործում։

Семь церквей в Диарбекире считаются государственной собственностью: одна из них не существует
В числе 664 культурных памятников, обнаруженных в провинции Диарбекир Турции, насчитывается семь церквей, принадлежащих государству. Одна из них уже не существует, пишет Tert.am со ссылкой на «Акос».
С получением сообщения о включении Диарбекирских стен в перечень мирового наследия ЮНЕСКО вопрос культурного наследия Диарбекира вновь оказался в повестке.
Работы по выявлению культурного наследия провинции завершены. Дирекция Диарбекирского музея совместно с мэриями составила культурную карту и работы продолжаются начиная с 2009 года.
В центре Диарбекира и прилегающих селах выявлено 664 памятника. В их числе 11 церквей и 1 синагога. Владельцем 7 из них является государство. Одна из этих церквей не существует, неизвестно даже ее название, остальные 6 используются как шволы или в иных целях. Среди них есть церковь, используемая как демонстрационный зал.
А армянская католическая церковь в районе Сур перестроена и превращена в центр матери и ребенка. Протестантская церковь в том же района реконструирована и там функционирует кружок ковроделия.