Թուրքիայի երիտասարդությունը հոգնել է. Ցեղասպանության ճանաչումը կազատի երկու ժողովուրդներին. Ազնավուր
Աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը հարցազրույց է տվել Pleine Vie ամսագրինև խոսել նաև Հայոց ցեղասպանության մասին, գրում է Tert.am-ը:
Լրագրողը նշել է, որ երգչի մայրը Հայոց ցեղասպանության ժամանակ կորցրել է իր գրեթե ողջ ընտանիքը, և հարցրել, թե ինչ ազդեցություն է դա ունեցել երգչի հետագա կյանքի վրա։
Ազնավուրը պատասխանել է, որ շատ կցանկանար չլինել ներգաղթյալի որդի, սակայն «այդպես է դասավորվել կյանքը»։ Նա պատմել է, որ 14 տարեկանում Ֆրանսիայում ծնողների փաստաթղթերի հարցով մոտեցել է համապատասխան մարմնի պատուհանին և սկսել բղավել, որ ֆրանսիացի է։
Ազնավուրը մեծ ցանկություն է ունեցել ինտեգրվելու ֆրանսիացիներին։ Նա պատմել է, որ 4 տարի շարունակ իր ծնողների ընկերներն օգնել են իր ընտանիքին թղթեր ստանալու հարցում։ Ազնավուրը հուզված նշել է, որ այդ հիշողությունները շատ խորն են։
Լրագրողի հարցին, թե ինչու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այդքան կարևոր, Ազնավուրը պատասխանել է. «Թուրք երիտասարդությունը հոգնել է, որ բոլորը նրանց են մատնացույց անում։ Իրենց տատիկներն ու պապիկները «հրաշալի» չեն եղել, սակայն սխալ է նրանց մեղադրելը կամ նույն հարթության վրա դնելը»։
«Երբ մուսուլմաններն ինձ մոտենում ու հարցնում են՝ «Դու գիտե՞ս, որ ինչ արվել է՝ մեր անվան հետ են կապում», ես պատասխանում եմ, որ նույն բանն արվել է (ցեղասպանություն – Tert.am) կաթոլիկների կողմից։ Օրինակ՝ ինկերի մշակույթը ոչնչացվել է իսպանացիների ձեռքով»,- հավելել է նա։
Շառլ Ազնավուրը նշել է, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կազատի երկու ժողովուրդներին և կբացի հայ-թուրքական փակ սահմանները։
Նա շեշտել է, որ ֆրանսիացի է և շատ է սիրում Ֆրանսիան՝ չնայած, որ սիրում է նաև Հայաստանը։ Երգիչը նշել է, որ այն հայերից չէ, ովքեր բացականչում են «Լավ թուրքը մեռած թուրքն է»։
Շանսոնյեն ասել է, որ մեծ ցանկություն ունի ճանաչել Թուրքիան, սովորել թուրքերենով ինչպես ասել «Բարև, ինչպե՞ս ես» և «խորանալ» թուրքերի մեջ, ինչպես դա արել է ֆրանսիացիների դեպքում։
Ազնավուրը հորդորել է, որ մարդիկ պետք է իրենց երեխաների մեջ մարդկայնություն սերմանեն։
Pleine Vie կանանց ամսագիրը հիմնադրվել է 1997-ին Փարիզում, որի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիրն է Ժան Թիրիեն։

Признание Геноцида освободит два народа и откроет армяно-турецкие закрытые границы – Шарль Азнавур
Всемирно известный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур дал интервью журналу Pleine Vie, в котором затронул также вопрос Геноцида армян.
Журналист отметил, что мать певца во время Геноцида армян потеряла практически всю свою семью, и спросил, какое влияние это оказало на дальнейшую жизнь певца.
Азнавур ответил, что он бы очень не хотел быть сыном иммигрантов, однако, «жизнь так сложилась». Он рассказал, что в 14 лет во Франции по вопросу документов родителей подошел к окну соответствующего органа и начал кричать, что он француз.
У Азнавура было большое желание интегрироваться во французское общество. Он рассказал, что на протяжении 4 лет друзья его родителей помогали его семье в вопросе получения документов. Азнавур взволнованно отметил, что эти воспоминания очень глубокие.
На вопрос журналиста о том, почему признание Геноцида армян настолько важно, Азнавур ответил: «Турецкая молодежь устала от того, что все на них указывают пальцем. �?х бабушки и дедушки не были «замечательными», однако, неправильно их обвинять или «стричь под одну гребенку»».
«Когда мусульмане подходят ко мне и спрашивают: «Ты знаешь, все, что произошло, связывают с нашим именем», я отвечаю, что то же самое (геноцид) совершено католиками. К примеру, культура инков уничтожена руками испанцев», – добавил он.
Шарль Азнавур отметил, что признание Геноцида освободит два народа и откроет армяно-турецкие закрытые границы.
Он подчеркнул, что он француз и очень любит Францию, несмотря на это, любит также и Армению. Певец отметил, что он не из тех армян, которые восклицают «Хороший турок – мертвый турок».
Шансонье сказал, что у него есть большое желание узнать Турцию, научиться говорить на турецком – «Привет, как дела?».
Азнавур призвал людей прививать своим детям человечность.
Журнал для женщин Pleine Vie основан в 1997 году в Париже, основателем и главным редактором которого является Жанна Тирие.