Մուշում 40 հազարից ավելի իսլամացած հայ կա, նրանցից շատերը վերագտել են ինքնությունը
Համահայկական խաղերը բացահայտեցին Արեւմտյան Հայաստանի նոր ձեւավորված հայկական կառույցների ակտիվությունը: armradio.am-ի փոխանցմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իրենց գործունեության, ինչպես նաեւ հայկական ինքնության բացահայտման մասին են պատմել Տարոն-Տուրուբերան հայրենակցական միության ներկայացուցիչները:
Մուշում գործող Տարոն-Տուրուբերան հայրենակցական միության փոխատենապետ Գեւորգ Չալըշը պատմեց մեկ տարի առաջ ստեղծված հայկական առաջին հայրենակցական միության ստեղծման նպատակների ու դժվարությունների մասին: «Դժվար է Մուշում նման աշխատանքներ տանելը, քանի որ Մուշը շատ կրոնամոլ վայր է: Մենք, սակայն, այդ ռիսկին գնացինք: Մտածեցինք, որ պետք է հայերեն եւ պատմություն սովորեցնենք երիտասարդներին, քանի որ այնտեղ քրիստոնյա հայ չկա, բոլորն իսլամացած հայեր են, բայց հայ լինելն ընդունում են արդեն»:
Հայրենակցական միության ատենապետ Հայրեդին Արսլանի խոսքով՝ իրենց նախաձեռնության համար տարաբնույթ ռիսկեր միշտ կան: Նա հայերեն չի խոսում, սակայն փորձում է սովորել: Ասաց, որ այս տարածքներում արդեն 100 տարի է այդ ռիսկերը գոյություն ունեն եւ իրենք էլ նեղությունների մեջ են մեծացել: «Մենք այնտեղ ծնվել ենք ու ամեն մարդ էլ արդեն գիտի, որ մենք հայ ենք»
Գեւորգ Չալըշն ասաց, որ իսլամացած հայեր շատ կան: Ստամբուլ տեղափոխված արմատներով սասունցի Գեւորգը փոխանցեց, որ մի քուրդ իրեն տեղեկացրել է, թե Մուշում եւ հարակից տարածքներում 40 հազար հայ է ապրում: Նրանց 40 տոկոսի մայրական կողմն է հայ, իսկ 10 տոկոսի՝ հայրական: Սա միջին տվյալ է:  Նա կարծում է, որ շփվելու շատ լավ հնարավորություն էր Համահայկական խաղերին առաջին անգամ մասնակցությունը:
Արեւմտյան Հայաստանի ազգային խորհրդի ներկայացուցիչ Սիմոն Թարոնյանը նկատեց, որ նախկինում ամեն ինչ էր փակ, կապ չկար Արեւմտյան Հայաստանի եւ Խորհրդային Հայաստանի հայերի միջեւ: Բոլորը մտածել են, որ Արեւմտյան Հայաստանում որեւէ հայ չի մնացել, իսկ այնտեղ մնացածները իսլամանալով՝ ապրել են թաքցնելով իրենց ինքնությունը: «3 Փոքր համայնքների նման՝ ով ում ճանաչում էր, նրա հետ կապ ուներ: Անգամ ցեղախմբերը կան, օրինակ՝ Խորխոռունիները դարձել են Խոռնեկեն, Մամիկոնյանները՝ Մեմիկանե: Իրար ճանաչող հայերը շարունակել են գաղտնի այդ կապը պահպանել»,- ասում է։
Գեւորք Չալըշն էլ նշեց, որ հայրենակցական միության ստեղծման հիմնական նպատակն էլ այն է, որ Մուշում եւ հարակից տարածքներում ապրող հայերը միմյանց ճանաչեն:
Սիմոն Թարոնյանն ասաց, թե ամեն տեղ հայ կա՝ գաղտնի եւ բացահայտ: Հիմա համայնքները սկսել են կազմակերպվել ու դրան նպաստելու են նաեւ ձեւավորվող հայրենակցական միությունները: Նա կարծում է, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է հասկանալ, որ հայ լինելը միայն քրիստոնյա հայ լինել չէ, առաջին հերթին՝ մտածողությունն ու արյունն է հայ լինելը եւ պետք է օգնել, որ գաղտնի որպես հայ ապրողները վերադառնան իրենց ինքնությանը՝ սովորեն իրենց լեզուն ու պատմությունը:

Over 40,000 Islamized Armenians live in Mush, most of them have rediscovered their identity
The Pan-Armenian Games helped reveal the active efforts of newly established Armenian structures and organizations in Western Armenia. According to armradio.am, members of the Taron-Turuberan Compatriotic Union talked about their activities and their revelation of the Armenian identity during a press conference.
Vice-chairman of Taron-Turuberan Compatriotic Union of Mush Gevorg Chalish talked about the goals of the first Armenian compatriotic union of Mush and the difficulties that the union has faced. “It’s hard to do such work in Mush since Mush is a place where the people are religiously obsessed. However, we took the risk. We thought about teaching the youth Armenian and Armenian history since there are no Christian Armenians there. All the Armenians are Islamized Armenians, but they already accept the fact that they’re Armenian.”
According to chairman of the compatriotic union Hairedin Arslan, there are always different kinds of risks for them. Arslan doesn’t speak Armenian, but is trying to learn. He said there have been risks in these areas for 100 years and that they have grown up with difficulties. “We were born in Mush, and everyone knows that we’re Armenian.”
Gevork Chalish said there are many Islamized Armenians. Gevorg, who is originally from Sasun and is based in Istanbul, said a Kurd told him that there are 40,000 Islamized Armenians living in Mush and the nearby areas. The maternal side of 40 percent of them is Armenian, and the paternal side of 10 percent of them is Armenian. This is on the average. Gevorg believes participating in the Pan-Armenian Games for the first time provided them with a great opportunity to establish contacts.
Representative of the National Council of Western Armenia Simon Taronyan noted that everything used to be closed and there were no relations between the Armenians of Western Armenia and the Armenians of Soviet Armenia. Everyone thought there were no Armenians left in Western Armenia, but the Armenians there converted to Islam and kept their identity concealed. “It was like having three small close-knit communities. There are even tribes, for example, the Khorkhorunis became the Khorneken, the Mamikonyans became Memikane. The Armenians who knew each other continued to keep in touch secretly,” says Gevorg.
Gevorg Chalish mentioned that one of the other main purposes of creating the compatriotic union is to have the Armenians of Mush and the nearby areas get to know each other.
Simon Taronyan said there are Armenians everywhere, crypto or revealed. Communities have started becoming organized, and the newly forming compatriotic unions will contribute to that. Taronyan believes the first thing we need to understand is that being Armenian doesn’t only mean being a Christian Armenian, but having the blood and mindset of an Armenian and that we need to help make sure the Armenians living as Armenians secretly return to their identity, learn their language and study their history.