Ընդունելություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը օգոստոսի 6-ին ընդունեց Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Ավստրիայի պատվիրակության ներկայացուցիչներին՝ Ավստրիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցու վարչության ատենապետ Ռուբինա Ղազարյանին և նրա ամուսնուն՝ Համրիկ Ադամ Մկրտիչյանին, նույն վարչության փոխատենապետ Մարթին Նորավյանին, Համահայկական խաղերի գործադիր կոմիտեի անդամ, Ավստրիայի «Արարատ» մարզական միության պատվավոր նախագահ Սեպուհ Բաղդոյանին և տիկնոջը՝ Շողիկ Բաղդոյանին, «Արարատ» մարզական միության վարչական անդամ Լենա Հովիվյանին, Հայ դատի հանձնախմբի Ավստրիայի ներկայացուցիչ Կարո Շադոյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը գոհունակություն հայտնեց Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերին ավստրիահայ համայնքի գործուն մասնակցության համար և շեշտեց, որ սպորտը ազգապահպանության յուրօրինակ գործոն է արտերկրում ու մեծապես նպաստում է ազգային ինքնության պահպանմանը:
Նախարարը նաև բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ավստրիահայ համայնքի իրականացրած աշխատանքները, որոնք կարևոր դեր խաղացին Ավստրիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ջերմ ընդունելության և գնահատանքի, ինչպես նաև համայնքի տարբեր ձեռնարկներին աջակցելու համար՝ հյուրերն իրենց տպավորությունները պատմեցին Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի ընթացքի մասին՝  ընդգծելով, թե ուրախ են տեսնել, որ սպորտը կարևորվում է Հայաստանում, և որ այստեղ շատ պատրաստված մարզիկներ կան, ովքեր կարողանում են Հայաստանի անունը բարձր պահել միջազգային մրցասպարեզներում:

Meeting at the RA Ministry of Diaspora
On August 6, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received representatives of the Austrian delegation, which is in Armenia to participate in the 6th Pan-Armenian Summer Games. The delegation included chairperson of the council of the Armenian Apostolic Church of Austria Rubina Ghazaryan and her husband, Hamrik Adam Mkrtichyan, the board’s vice-chairperson Martin Noravyan, member of the Executive Committee of the Pan-Armenian Games and Honorary President of Ararat Sport Union of Austria Sepuh Baghdoyan and his wife Shoghik Baghdoyan, member of Ararat Sport Union’s board Lena Hovivyan and member of the Armenian National Committee of Austria Karo Shadoyan.
Greeting the guests, Minister Hranush Hakobyan expressed satisfaction with the Austrian-Armenian community’s active participation in the 6th Pan-Armenian Summer Games and stressed that sport serves as a unique factor for national preservation abroad and highly contributes to the preservation of the Armenian identity.
The minister also praised the efforts of the Austrian-Armenian community aimed at organizing events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, which played an important role in the Austrian parliament’s recognition of the Armenian Genocide.
Expressing gratitude to the minister for the cordial reception and appreciation, as well as for her support to various programs and events organized by the community, the guests shared their impressions of the 6th Pan-Armenian Summer Games and emphasized that they were happy to see that Armenia attaches importance to sports and that it has many trained athletes who can keep Armenia’s reputation high in the world of sports.
Other issues related to preservation of the Armenian identity and cooperation were discussed during the meeting.