Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վրաստանի վարչապետի հետ այցելել է վրաց-ռուսական սահմանին գտնվող սահմանային անցակետ
Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիի հետ հուլիսի 27-ին այցելել է վրաց-ռուսական սահմանին տեղակայված Դարիալի (Կազբեկի) սահմանանային անցակետ: Այս մասին հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Երկու երկրների կառավարության ղեկավարները տեղում ծանոթացել են սահմանային անցակետի աշխատանքներին, զրուցել աշխատակիցների հետ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին մասնավորապես հետաքրքրել է, թե ինչ խնդիրներ են ունենում Վրաստանի տարածքով Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող մեքենաները, որքան ժամանակ է անհրաժեշտ փաստաթղթերը զննելու ու համապատասխան ընթացակարգերն անցնելու համար: Վարչապետ Աբրահամյանը զրուցել է նաև անցակետով Ռուսաստանի Դաշնություն մեկնող Հայաստանի քաղաքացիների հետ:
Շրջայցից հետո, երկու երկրների վարչապետներն ամփոփել են այցի արդյունքները: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, վրաց-ռուսական սահմանի Դարիալի անցակետի աշխատանքը կերկարացվի ևս 3,5 ժամով, այսինքն՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում 6.5 ժամով, և նոր պայմանավորվածության համաձայն կգործի 05.30-24.00-ն: Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ ևս, երկու վարչապետների քննարկման արդյունքում աշխատանքային գրաֆիկը 3 ժամով ավելացել էր (06.00-18.00-ի փոխարեն սահմանվել էր 06.00-21.00):
Կողմերը քննարկել են վրացական անցակետում հայկական բեռնատարների խցանումները նվազագույնի հասցնելու, ինչպես նաև՝ Հայաստանից վրացական անցակետով կազմակերպվող արտահանումների գործընթացը դյուրացնելու հետ կապված մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-վրացական սահմանին կառուցվելիք «Բարեկամության» կամուրջի շինարարության հարցին: Կողմերը պայմանավորվել են արագ ժամկետներում սկսել կառուցման գործընթացը:
Երկու երկրների վարչապետների քննարկման օրակարգում էր նաև Վրաստանը Ռուաստանին կապող մայրուղու այն հատվածների հարցը, որտեղ մշտապես սողանքների, քարաթափման վտանգ կա:
Վրացական կողմը տեղեկացրել է, որ նախատեսում է քայլեր ձեռնարկել ճանապարհահատվածն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով, մասնավորապես, նախատեսվում է իրականացնել ճանապարհի լայնացման, ինչպես նաև լուսավորման հետ կապված աշխատանքներ:

The two heads of government inspected the ongoing activities and talked to checkpoint employees. In particular, Hovik Abrahamyan asked about the problems faced by Armenian Russia-bound transit trucks and also how long the whole procedure takes. The Head of Government took the opportunity to talk to Armenian citizens traveling to Russia.
Following the tour, the Prime Ministers of Armenia and Georgia summed up the visit. According to the agreements reached, the working day at Daryali checkpoint will be extended for additional 3.5 hours (6.5 hours in total for the past month). Under the new arrangement, the checkpoint will be open from 05.30 AM to midnight. Note that a month ago, after a meeting of the Prime Ministers, the work schedule was extended by 3 hours (06.00-21.00 instead 06.00-18.00).
The Premiers discussed the possibility of minimizing the time needed for the customs clearance of Armenian trucks and, in general, simplifying the border crossing process. Reference was made to the construction of the Friendship Bridge. The parties agreed to start construction as soon as possible.
The interlocutors next refereed to those sections of the Georgia-Russia Highway, where there is a constant risk of landslides and rockslides. The Georgian side said steps are underway to maximize traffic safety on those road sections. In particular, they will be broadened and provided with increased lighting facilities.