Համահայկական խաղերի ջահը վառվել է Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի պատվիրակությունը՝ ՀԽՀԿ նախագահ Իշխան Զաքարյանի գլխավորությամբ, հուլիսի 8-13–ն եղել է Արևմտյան Հայաստանում:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ «Բարով եք եկել Ձեր տուն, բարով եք եկել Ձեր հողերը» խոսքերով նրանց է դիմավորել հայոց հնագույն մայրաքաղաք Վանի քաղաքապետ Բեքիր Կայանը:
Քաղաքապետարանում պաշտոնական ընդունելության ժամանակ Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահը մանրամասն ներկայացրել է մարզական խաղերի պատմությունը, անցած ուղին՝ նշելով, որ այս խաղերի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն էլ աննախադեպ մեծ՝ մոտ 730 հոգանոց պատվիրակության ժամանումն է Հայաստան՝ Սասուն, Մուշ, Տիգրանակերտ, Վագֆ, Բիթլիս, Դերսիմ, Մալաթիա, Վան, Սամաթիա և Ստամբուլ քաղաքներից:
Իշխան Զաքարյանը տեղեկացրել է նաև, որ, ի նշան աշխարհով մեկ սփռված հայերի միասնության, վառվելու է երեք ջահ՝ Արցախ, Սփյուռք և Հայրենիք եռամիասնությամբ:  Առաջին երկու ջահերն արդեն վառվել են, իսկ երրորդ ջահը ծրագրված է վառել 10-րդ դ. Գագիկ Արծրունու պատվերով Վանա լճի Ախթամար կղզում կառուցված Սուրբ խաչ եկեղեցում: Վանի քաղաքապետը մեծ պատիվ է համարել իրենց մասնակցությունն այդ նախաձեռնությանը և իր պատվիրակությամբ քաղաքի մշակութային համույթներով ուղեկցել ՀԽՀԿ պատվիրակներին Ախթամար:
Սուրբ Խաչ եկեղեցում «Ակունք» ազգագրական համույթը կատարել է «Հայր մերը», իսկ րոպեներ անց Իշխան Զաքարյանի, Վանի քաղաքապետի  և փոխքաղաքապետի պարզած ջահը բոցավառվել է Համահայկական խաղերի գործադիր կոմիտեի անդամներ Ալֆրեդ Հավանի, Վրեժ և Ռոլանդ Շառոյանների, ԱԺ պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանի, Արագած Ախոյանի, Արմավիրի քաղաքապետ Ռուբիկ Խլղաթյանի, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանի և ՀՀ ԳԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանի՝ եկեղեցում վառած մոմերից: Միջոցառման ավարտին Վանի քաղաքապետը նվերներ է հանձնել պատվիրակության անդամներին և սիրով ընդունել Իշխան Զաքարյանի հրավերը՝ ներկա գտնվելու Համահայկական խաղերի բացման արարողությանը: Այնուհետև ջահը դեպի Բիթլիս ու Տիգրանակերտ է տարվել Օհանես Օհանյանի կողմից:
Տիգրանակերտ տանող ճանապարհին Հայաստանի պատվիրակությանն ընդունել է Բիթլիսի քաղաքապետ Հուսեին Օլանը: Քաղաքապետը սիրով տեղեկացրել է, որ ամառային խաղերի բացմանն իր գլխավորած պատվիրակությունը կլինի Երևանում: Հուսեին Օլանը ցավով անդրադարձել է նաև 100 տարի առաջ տեղի ունեցածին՝ ասելով, որ իրենք բոլորն էլ մեղավոր են և ժամանակն է պատմությանը նայել ուղիղ աչքերով:
Իշխան Զաքարյանը և Հուսեին Օլանը քննարկել են Բիթլիսում դեռևս կանգուն, հայ մեծանուն գրող Վիլյամ Սարոյանի տան վերականգնման և այդ փողոցը նրա անունով անվանակոչելու հարցը: Իշխան Զաքարյանը կարևորել է նաև հայկական կիսավեր եկեղեցու վերականգնման խնդիրը և մշակութային կապերի ամրապնդումը Հայաստանի տարբեր քաղաքների հետ: Կողմերը պայմանավորվել են այդ հարցերը քննարկել երևանյան հանդիպման ժամանակ:
Այնուհետև պատվիրակության անդամներն ուղևորվել են հայոց արքա Տիգրան Մեծի հիմնադրած Տիգրանակերտ, որտեղ նրանց դիմավորել են Տիգրանակերտի քաղաքապետ Ֆըրաթ Անլը և Սուրիի քաղաքապետ տիկին Ֆաթմա Շըք Բարաթը՝ «Բարի եկաք Ձեր տուն»  կարգախոսի ներքո: Դիմելով հյուրերին՝ Տիգրանակերտի քաղաքապետը կարևորել է երկու ժողովուրդների մշակութային և սպորտային կապերը, խոսել Երևանում կայանալիք ամառային խաղերին իրենց մասնակցության կարևորության մասին: Երեկոյան Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու բակում կայացել է հայկական պատվիրակության հանդիպումը համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչների հետ:
Վանից Տիգրանակերտ տարված ջահն ուղևորվել է Մուշ: Մուշ-Էրզրում ճանապարհին հայկական պատվիրակության անդամները խոնարհվել են հայ ազգային-ազատագրական շարժման հերոս Գևորգ Չաուշի գերեզմանին: Հայաստանյան պատվիրակության անդամները Մշո վերին թաղի հայկական գերեզմանոցում գտնվող Գևորգ Չաուշի գերեզմանը ծածկել են հայոց եռագույնով, այնուհետև վարդեր նետել Սոլուխի կամրջից Արածանի գետը՝ ի նշան խոնարհումի բոլոր հերոսների առջև:
Մշո դաշտից դեպի Էրզրում-Անիի ուղղությամբ ջահը ճանապարհել է Համահայկական խաղերի գործկոմի անդամ Ռոլանդ Շառոյանը:
Անին՝ հայոց հինավուրց մայրաքաղաքը, գրկաբաց է ընդունել Համահայակական խաղերի ջահը: Մայր տաճարում հնչել են Անիին նվիրված երգեր:
Կարսից և Անիից պատվիրակությունն ուղևորվել է Ջավախք: Համահայկական խաղերի ջահը Ջավախքի Սուրբ Խաչ եղեղեցի է բերել մարզական մեկնաբան Կարեն Գիլոյանը: ՀԽՀԿ պատվիրակությանը դիմավորել են հարյուրավոր ջավախքցիներ: Ջավախքի վարչական շրջանի ղեկավար Համլետ Մովսիսյանը և ծնունդով ջավախեցի Աշոտ Մելքոնյանը հանդես են եկել ելույթներով և կարևորել միջոցառման էությունը՝ հպարտությամբ նշելով, որ Ջավախքի քաղաքները մեծաքանակ պատվիրակությամբ կմասնակցեն ամառային վեցերորդ խաղերին:
Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում վառված ջահը Ջավախքից կանցնի Գյումրի, ապա Սարդարապատ և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ստանալով Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունը՝ օգոստոսի 2-ին մուտք կգործի Հանրապետական մարզադաշտ:

Факел Панармянских игр зажжен в церкви Сурб Хач Ахтамара
Делегация Всемирного комитета Панармянских игр во главе с председателем ВКП�? �?шханом Закаряном 8-13 июля находилась в Западной Армении.
Как передает пресс-служба ВКП�?, словами «Добро пожаловать домой, добро пожаловать на ваши земли» их приветствовал мэр древней армянской столицы Ван  Бекир Каян.
Во время официального приема в мэрии �?шхан Закарян подробно представил историю спортивных игр, пройденный ими путь, отметив, что одной из важных особенностей этих игр является приезд в Армению беспрецедентной – почти 730 человек, – делегации из Сасуна, Муша, Тигранакерта, Вагефа, Битлиса, Дерсима, Малатии, Вана, Саматии и Стабула.
Он также сообщил, что в знак сплоченности разбросанных по всему миру армян будут зажжены три факела триединством Арцах, Диаспора и Родина. Первые два факела уже зажжены, а третий запланировано зажечь в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар Вана, построенной в X веке по заказу Гагика Арцруни. Мэр Вана посчитал большой честью их участие в этой инициативе и своей делегацией, с музыкальными ансамблями  проводил посланцев ВКП�? на Ахтамар.
Факел Панармянских игр в церкви Сурб Хач был зажжен членами �?сполкома Панармянских игр Алфредом Аваном, Врежем и Роландом Шароянами, депутатами НА РС Грантом Багратяном, Арагацем Ахояном, мэром Армавира Рубиком Хлгатяном, деканом исторического факультета ЕГУ Эдиком Минасяном и директором �?нститута истории НАН РА Ашотом Мелконяном. По завершении церемонии мэр Вана вручил подарки членам делегации и охотно принял приглашение �?шхана Закаряна присутствовать на церемонии открытия Панармянских игр. Затем Факел направился в Битлис и Тигранакерт.
На дороге, ведущей в Тигранакерт, делегацию Армении принял мэр Битлиса Хусейн Олан, который охотно сообщил, что возглавляемая им делегация будет в Ереване на церемонии открытия летних игр. Он также с болью коснулся событий столетней давности, заявив, что все они виновны и настало время прямо взглянуть в глаза истории.
�?шхан Закарян и Хусейн Олан обсудили вопрос реставрации существующего в Битлисе дома великого писателя Вильяма Сарояна и наименования этой улицы его именем. �?шхан Закарян отметил также важность вопроса реставрации полуразрушенной армянской церкви и укрепления культурных связей с различными  городами Армении. Стороны договорились обсудить эти вопросы во время ереванской встречи.
Затем члены делегации направились в город Тигранакерт, основанный армянским царем Тиграном Великим, где их встретили мэр Фатл Анл и мэр Сури госпожа Фатма Шек Барат с плакатами «Добро пожаловать в ваш дом». Обратившись к гостям, мэр Тигранакерта отметил важность культурных и спортивных связей двух народов, говорил о важности их участия в предстоящих в Ереване Летних играх. Вечером во дворе церкви Св. Киракос состоялась встреча армянской делегации с представителями общины.
Затем факел направился в Муш, на пути к которому члены делегации воздали дань уважения у могилы героя Армянской национально-освободительной борьбы Геворга Чауша, покрыв ее Армянским триколором, бросили розы в реку Арацани в знак уважения памяти всех героев.
Древняя армянская столица Ани с распростертыми объятиями встретила факел Панармянгских игр. В кафедральном соборе прозвучали песни, посвященные Ани.
�?з Карса и Ани делегация направилась в Джавахк, где факел внес в церковь Сурб Хач спортивный комментатор Карен Гилоян. Руководитель административного района Джавахк Гамлет Мовсисян и выходец из Джавахка Ашот Мелконян выступили с речами.
Факел, зажженный в церкви Сурб Хач Ахтамара из Джавахка проследует в Гюмри, затем Сардарапат, после чего, получив в Первопрестольном Святом Эчмиадзине благословение Верховного Патриарха, 2 августа прибудет на Республиканский стадион.