Թուրքիայի հայ պատգամավորը Սեւան Նիշանյանի վիճակի մասին հարցապնդում է արել Արդարադատության նախարարությանը
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողվորդահանրապետական կուսակցությունից (ԺՀԿ) խորհրդարանի պատգամավոր ընտրված հայազգի Սելինա Դողանը 11 տարուց ավելի ժամկետով ազատարզրկման դատապարտված Սեւան Նիշանյանի վիճակի վերաբերյալ հարցապնդում է ներկայացրել այդ երկրի արդարադատության նախարարություն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը` վկայակոչելով «Ակոս»­-ը, հարցապնդման մեջ Դողանը նշել է, որ Նիշանյանի նկատմամբ կիրառված` Թուրքիայի մշակութային եւ բնական հարստությունների պահպանության օրենքի համապատասխան հոդվածով տարեկան միջին հաշվով 3 հազար դատական գործ է լսվում, որոնցով մինչ այժմ մեղադրյալներին 2 տարուց ավելի պատիժ չի տրվել, իսկ բանտում հայտնվածները կարճ ժամանակ հետո ազատ են արձակվել:
Սելինե Դողանը Թուրքիայի արդարադատության նախարար Քենան Իփեքին հղած հարցապնդման մեջ նշել է` հիշյալ օրենքով վերջին 10 տարում քանի՞ մարդու նկատմամբ է դատական գործ հարուցվել եւ քանի՞ մարդ է դատապարտվել ազատազրկման կամ տույժի, քանի մարդ է այդ օրենքով բանտ նստել, եւ քանի մարդ է պայմանական ազատ արձակվել, Սեւան Նիշանյանից բացի, այդ օրենքով դատապարտված բանտում գտնվող այլ մարդ կա՞ արդյոք: Թուրքիայում հայ լինելու համար շինծու մեղադրանքներով ձերբակալված պատմաբան, գրող, լեզվաբան, լրագրող Սեւան Նիշանյանի ազատազրկման ժամկետը եւս 4 տարի 7 ամիս ժամկետով երկարաձգվել է` հասցվելով 11 տարի 1 ամիս բանտարկության: Թուրքական Վճռաբեկ դատարանը ապրիլին բավարարել էր երեք տարբեր դատական գործերով նրա բանտարկության ժամկետը եւս 4 տարի 7 ամսով երկարաձգելու մասին դատարանի ընդունած նախկին որոշումը: 2014 թվականի հունվարից ազատազրկման մեջ գտնվող Սեւան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է նրա համար, որ օրենքով իրեն պատկանող տարածքում «ապօրինի» շինարարություն է կատարել:
Թուրքական մամուլն ավելի վաղ հայտնել է, որ Ս. Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էր եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ: Թուրքական DemokratHaber կայքն այդ առնչությամբ գրել էր, որ Ս. Նիշանյանի դեմ դատավարության եւ 1915 թվականին ձերբակալված եւ սպանված հայ մտավորականների միջեւ ոչ մի տարբերություն չկա: Ս. Նիշանյանն ավելի վաղ բանտից նամակ էր հղել թուրքական իշխանություններին, որում հայտարարել էր, որ իրեն չեն կարող վախեցնել եւ ծնկի բերել:

Turkish-Armenian Deputy Selina Dogan from Turkey’s major oppositional People’s Republican Party has submitted to the Turkish Ministry of Justice an interpellation regarding the condition of Sevan Nishanian, who has been sentenced to 11 years in prison.
As reports “Armenpress”, citing Agos Weekly, in her interpellation, Dogan mentioned that an average of 3,000 cases are heard every year by the corresponding article of the Turkish law on protection of cultural and natural riches applied against Nishanian, by which the culprits have not been punished for more than two years, and those in prison have been released after a short while.
In her interpellation addressed to Turkish Minister of Justice Kenan Ipek, Selineh Dogan has asked how many cases have been instigated against people in the past 10 years and how many people have been sentenced to prison or a fine, how many people have been sent to prison, and how many people have been conditionally imprisoned, besides Sevan Nishanian and if there are any other people sentenced to prison by that law. The period of imprisonment for historian, writer, linguist and journalist Sevan Nishanian, who was arrested under false allegations of being Armenian, has been extended by 4 years and 7 months, meaning Nishanian will serve for 11 years and 1 month. In April, the Court of Appeals had upheld the court’s previous decision on extending the period of imprisonment by 4 years and 7 months in accordance with three different criminal cases. Sevan Nishanian, who has been in prison since January 2014, was arrested for “illegal” construction in an area that didn’t belong to him.
Earlier, Turkish presses had reported that Nishanian’s arrest was linked to the Turkish authorities since the intellectual had publicly criticized the government’s flaws several times. In relation to that, DemokratHaber wrote that there is no difference between the trial against Nishanian and the Armenian intellectuals who were arrested and killed in 1915. Earlier, Nishanian had sent from prison a letter to the Turkish authorities, telling them that they can’t intimidate him or bring him down to his knees.