Թուրքիայի հայ պատգամավորը Սեւան Նիշանյանի վիճակի մասին հարցապնդում է արել Արդարադատության նախարարությանը
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողվորդահանրապետական կուսակցությունից (ԺՀԿ) խորհրդարանի պատգամավոր ընտրված հայազգի Սելինա Դողանը 11 տարուց ավելի ժամկետով ազատարզրկման դատապարտված Սեւան Նիշանյանի վիճակի վերաբերյալ հարցապնդում է ներկայացրել այդ երկրի արդարադատության նախարարություն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը` վկայակոչելով «Ակոս»­-ը, հարցապնդման մեջ Դողանը նշել է, որ Նիշանյանի նկատմամբ կիրառված` Թուրքիայի մշակութային եւ բնական հարստությունների պահպանության օրենքի համապատասխան հոդվածով տարեկան միջին հաշվով 3 հազար դատական գործ է լսվում, որոնցով մինչ այժմ մեղադրյալներին 2 տարուց ավելի պատիժ չի տրվել, իսկ բանտում հայտնվածները կարճ ժամանակ հետո ազատ են արձակվել:
Սելինե Դողանը Թուրքիայի արդարադատության նախարար Քենան Իփեքին հղած հարցապնդման մեջ նշել է` հիշյալ օրենքով վերջին 10 տարում քանի՞ մարդու նկատմամբ է դատական գործ հարուցվել եւ քանի՞ մարդ է դատապարտվել ազատազրկման կամ տույժի, քանի մարդ է այդ օրենքով բանտ նստել, եւ քանի մարդ է պայմանական ազատ արձակվել, Սեւան Նիշանյանից բացի, այդ օրենքով դատապարտված բանտում գտնվող այլ մարդ կա՞ արդյոք: Թուրքիայում հայ լինելու համար շինծու մեղադրանքներով ձերբակալված պատմաբան, գրող, լեզվաբան, լրագրող Սեւան Նիշանյանի ազատազրկման ժամկետը եւս 4 տարի 7 ամիս ժամկետով երկարաձգվել է` հասցվելով 11 տարի 1 ամիս բանտարկության: Թուրքական Վճռաբեկ դատարանը ապրիլին բավարարել էր երեք տարբեր դատական գործերով նրա բանտարկության ժամկետը եւս 4 տարի 7 ամսով երկարաձգելու մասին դատարանի ընդունած նախկին որոշումը: 2014 թվականի հունվարից ազատազրկման մեջ գտնվող Սեւան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է նրա համար, որ օրենքով իրեն պատկանող տարածքում «ապօրինի» շինարարություն է կատարել:
Թուրքական մամուլն ավելի վաղ հայտնել է, որ Ս. Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էր եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ: Թուրքական DemokratHaber կայքն այդ առնչությամբ գրել էր, որ Ս. Նիշանյանի դեմ դատավարության եւ 1915 թվականին ձերբակալված եւ սպանված հայ մտավորականների միջեւ ոչ մի տարբերություն չկա: Ս. Նիշանյանն ավելի վաղ բանտից նամակ էր հղել թուրքական իշխանություններին, որում հայտարարել էր, որ իրեն չեն կարող վախեցնել եւ ծնկի բերել:

Армянка-депутат в Турции обратилась в Министерство юстиции с запросом о состоянии Севана Нишаняна
�?збранная депутатом парламента Турции от главной оппозиционной Народно-республиканской партии Селина Доган обратилась в Министерство юстиции с запросом о состоянии Севана Нишаняна, осужденного на лишение свободы сроком более 11 лет.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «Акос», в запросе Доган отметила, что по статье об охране культурных и природных ценностей, по которой осужден Нишанян, в год слушается около 3 тысяч уголовных дел и наказание виновным устанавливается не более двух лет лишения свободы, оказавшиеся же в тюрьме спустя короткое время оказываются на свободе.
Селине Доган в своем запросе, адресованном министру юстиции Турции Кенану �?пеку, отметила: сколько судебных дел за последние 10 лет возбуждено по указанной статье и сколько человек осуждено на лишение свободы или выплату штрафа, сколько человек отправлено в тюрьму и сколькие были условно освобождены, помимо Севана Нишаняна, сколько человек находится в тюрьмах, осужденные по этой статье. Срок лишения свободы осужденного за то, что он армянин, по сфальсифицированному обвинению историка, писателя, языковеда, журналиста Севана Нишаняна был продлен еще на 4 года 7 месяцев, доведя общий срок заключения до 11 лет 1 месяца. Кассационный суд Турции в апреле удовлетворил принятое ранее судом решение о продлении по трем разным делам срока его заключения еще на 4 года и 7 месяцев. Находящийся с января 2014 года в заключении Севан Нишанян был арестован в Турции за то, что на принадлежащей ему по закону земле совершил «незаконное» строительство.
Ранее турецкая пресса сообщала, что арест С.Нишаняна – дело рук властей, поскольку представитель интеллигенции неоднократно выступал с публичной критикой негативных сторон турецкого правительства. Турецкий сайт DemokratHaber написал в этой связи, что нет никакой разницы между судилищем над С.Нигшаняном и арестованными и убитыми в 1915 году представителями армянской интеллигенции. Ранее С.Нишанян из тюрьмы обратился с письмом к турецким властям, в котором заявил, что его невозможно запугать и поставить на колени.