Թուրքիան հրաժարվում է Քրեական Օրենսգրքից հեռացնել տխրահռչակ 301-րդ հոդվածը
Թուրքիան, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման աշխատանքային խմբի  կողմից առաջարկված 278 օրենսդրական բարեփոխումներից  203-ի հետ համաձայնվել է, սակայն 75-ը մերժել է:
Հատկանշական է , որ այդ 75 օրենքների մեծ մեասը վերաբերում են խոսքի ազատության իրավունքին: Դրանցից մեկն էլ տխրահռչակ 301-րդ հոդվածն է: Թուրքիան չի ցանկանում հրաժարվել այդ հոդվածից` պնդելով, որ 301-րդ հոդվածը չի հակասում խոսքի ազատությանը: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է «Ակօս» պարբերականը:
Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը պատիժ է նախատեսում «թուրք ազգը, պետությունը, Թուրքիայի Ազգային Մեծ ժողովը, կառավարությունը, դատարանը, զինվորին կան ոստիկանին ստորացնողների համար»:
ժամանակին  301-րդ հոդվածով` թուրքական պետությանը վիրավորելու մեջ դատապարտվել է Հրանտ Դինքը, մեղադրանք է ներկայացվել թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամի , գրող Օրհան Փամուքի հանդեպ: Սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Դինքին 301-րդ հոդվածով դատելու համար դատապարտեց Թուրքիային, իսկ 2011թ. Թաներ Աքչամի դեմ հետաքննություն սկսելը գնահատեց որպես օրենքի խախտում:
301-րդ հոդվածի վերացման կոչով տարբեր ժամանակներում հանդես են եկել նաև ԱՄՆ, Ֆրանսիան, Կիպրոսը և Հայաստանը և Իրանը:
ՄԱԿ-ի կողմից առաջարկված բարեփոխումները, որոնք Թուրքիան կտրականապես մերժել է,  վերաբերում են հետևյալ թեմաներին. կրթության ոլորտում խտրականության վերացում, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանություն, պատրիարքարաններին իրավական կարգավիճակ տալը, մայրենի լեզվով կրթության ստանալու հնարավորության ապահովում, Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող տնտեսական շրջափակման վերացումը:

Turkey refuses to repeal Article 301 of Criminal Code
Out of the 278 legislative reforms proposed by the UN Human Rights Council Universal Periodic Review Working Group, Turkey has agreed with 203 of them and has rejected 75.
It should be mentioned that most of those 75 laws are related to the right to freedom of speech. One of them is the infamous Article 301. Turkey doesn’t want to repeal that Article, claiming that Article 301 doesn’t contradict freedom of speech, reports ermenihaber.am, according to Agos Weekly.
Article 301 of the Turkish Criminal Code prescribes punishment “for those who humiliate the Turkish nation, state, the Grand National Assembly of Turkey, the government, the court, soldiers or police officers.”
Hrant Dink was sentenced for offending the Turkish state under Article 301, and famous Turkish historian Taner Akcam and writer Orhan Pamuk have been accused under that Article. However, the European Court of Human Rights (ECHR) condemned Turkey for sentencing Dink under Article 301 and viewed the initiation of an investigation against Taner Akcam in 201 as a violation of the law.
The US, France, Cyprus, Armenia and Iran have also made calls to repeal Article 301.
The reforms proposed by the UN and sharply rejected by Turkey relate to issues such as the elimination of discrimination in the field of education, protection of the rights of ethnic minorities, the granting of a legal status to patriarchates, provision of an opportunity to receive an education in the native language and lifting of the economic blockade against Armenia.