Թուրքիան հրաժարվում է Քրեական Օրենսգրքից հեռացնել տխրահռչակ 301-րդ հոդվածը
Թուրքիան, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման աշխատանքային խմբի  կողմից առաջարկված 278 օրենսդրական բարեփոխումներից  203-ի հետ համաձայնվել է, սակայն 75-ը մերժել է:
Հատկանշական է , որ այդ 75 օրենքների մեծ մեասը վերաբերում են խոսքի ազատության իրավունքին: Դրանցից մեկն էլ տխրահռչակ 301-րդ հոդվածն է: Թուրքիան չի ցանկանում հրաժարվել այդ հոդվածից` պնդելով, որ 301-րդ հոդվածը չի հակասում խոսքի ազատությանը: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է «Ակօս» պարբերականը:
Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը պատիժ է նախատեսում «թուրք ազգը, պետությունը, Թուրքիայի Ազգային Մեծ ժողովը, կառավարությունը, դատարանը, զինվորին կան ոստիկանին ստորացնողների համար»:
ժամանակին  301-րդ հոդվածով` թուրքական պետությանը վիրավորելու մեջ դատապարտվել է Հրանտ Դինքը, մեղադրանք է ներկայացվել թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամի , գրող Օրհան Փամուքի հանդեպ: Սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Դինքին 301-րդ հոդվածով դատելու համար դատապարտեց Թուրքիային, իսկ 2011թ. Թաներ Աքչամի դեմ հետաքննություն սկսելը գնահատեց որպես օրենքի խախտում:
301-րդ հոդվածի վերացման կոչով տարբեր ժամանակներում հանդես են եկել նաև ԱՄՆ, Ֆրանսիան, Կիպրոսը և Հայաստանը և Իրանը:
ՄԱԿ-ի կողմից առաջարկված բարեփոխումները, որոնք Թուրքիան կտրականապես մերժել է,  վերաբերում են հետևյալ թեմաներին. կրթության ոլորտում խտրականության վերացում, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանություն, պատրիարքարաններին իրավական կարգավիճակ տալը, մայրենի լեզվով կրթության ստանալու հնարավորության ապահովում, Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող տնտեսական շրջափակման վերացումը:

Турция отказывается изъять из Уголовного кодекса статью 301
�?з 278 законодательных реформ, предложенных рабочей группой всеобщего периодического мониторинга Совета по правам человека ООН, Турция согласилась с 203, однако 75  отвергла.
Примечательно , что большая часть из этих 75 законов касается права на свободу слова. �? одна из них – печально известная 301-я статья. Турция не желает отказываться от этой статьти, настаивая, что она не противоречит свободе слова. Об этом, как сообщает ermenihaber.am, пишет издание «Акос».
Статья 301 Уголовного кодекса Турции предусматривает наказание «за унижение турейкой нации, государства, Великого Национального Собрания Турции, правительства, суда, военнослужащего или полицейского».  В свое время по ст.301 за оскорбление турецкого государства был осужден Грант Динк, обвинение было предъявлено известному турецкому историку Танеру Акчаму, писателю Орхану Памуку. Однако Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) за осуждение Динка по ст.301 осудил Турцию, а начатое в 2011г.  преследование Танера Акчама расценил как нарушение закона.
С призывами упразднить ст. 301 в разное время выступали США, Франция, Кипр, Армения и �?ран. Предложенные ООН реформы, которые Турция категорически отвергла, касаются следующих тем: устранение дискриминации в сфере образования, защита прав национальных меньшинств, предоставление юридического статуса патриаршествам, обеспечение возможности получения образования на родном языке, устранение осуществляемой в отношении Армении экономической блокады.