Փարիզում հանդիպել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի վարչապետները
Հուլիսի 3-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանյուել Վալսի հետ, հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, այդ մասին են վկայում Հայաստանի և Ֆրանսիայի Նախագահների միջև հաստատված ընդգրկուն երկխոսությունը, անձնական ջերմ հարաբերություններն ու ինտենսիվ փոխշփումները»:
Հովիկ Աբրահամյանը կարևոր է համարել տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը և գոհունակությամբ փաստել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը հետզհետե ավելի ընդգրկուն է դառնում և ունի զարգացման լայն հնարավորություններ: Նշելով, որ հայկական կողմից վարչապետի մակարդակով վերջին այցը Ֆրանսիա կայացել է 2007թ., Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս ձևաչափով հանդիպումները շարունակություն կունենան: «ԵՄ երկրների շարքում Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանում ներդրումների ծավալով առաջատար դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը: Այդուհանդերձ, մենք մեծ անելիքներ ունենք երկկողմ առևտրաշրջանառության խթանման ուղղությամբ»,– նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ֆրանսիայի վարչապետ Մանյուել Վալսը բարձր է գնահատել Ֆրանսիա-Հայաստան փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների արմատները գալիս են պատմության խորքից: Նա նույնպես կարևորել է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ դրանք դեռևս չեն հասել քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նա անհրաժեշտ է համարել համագործակցության հետագա զարգացումը գիտության, կրթության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, միգրացիայի և մի շարք այլ ոլորտներում: Երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է գործարար համաժողովների անցկացումը:
Վարչապետները Ֆրանսիա-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերը: Հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության խորացման համատեքստում նրանք կարևորել են նաև կրթության ասպարեզում արդյունավետ համագործակցությունը և Հայաստանում ֆրանսիական կրթական մի շարք հաստատությունների գործունեությունը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցին՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է. «Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ֆրանսիայի իշխանություններին` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար: Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում անուրանալի է Ֆրանսիայի ներդրումը: Մենք մեծապես գնահատում ենք ապրիլի 24-ին Հայաստանում անցկացված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի գլխավորությամբ ֆրանսիական պաշտոնական պատվիրակության մասնակցությունը: Շնորհակալ ենք նաև Ձեզ, որ նույն օրը` ապրիլի 24-ի երեկոյան, Փարիզում, Կոմիտասի արձանի մոտ կազմակերպված հիշատակի հանդիսավոր արարողությանը ներկա եք գտնվել և փայլուն ելույթ ունեցել»։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան – Եվրամիություն համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրին, տարածաշրջանային հարցերի: Երկու երկրների վարչապետները կարևորել են հիմնախնդրի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացմանն ուղղված գործընթացին:

Armenian, French Premiers Meet in Paris
On July 3, Prime Minister Hovik Abrahamyan met with French Prime Minister Manuel Valls. Thankful for a warm reception, Hovik Abrahamyan said,“Armenian-French relations are at the highest level today. This is evidenced by an all-inclusive dialogue, warm personal relations and extensive contacts between the Presidents of our countries.”
Highlighting the development of economic relations, Hovik Abrahamyan noted with satisfaction that the Armenian-French economic cooperation is becoming increasingly comprehensive and has the potential for further expansion. Noting that the last visit paid to France by an Armenian prime minister dates back to 2007, Hovik Abrahamyan expressed confidence that visits in this format will become regular.
“France continues to hold a leading position among EU countries in terms of investments made in Armenia. Nevertheless, we have much to do in order to stimulate bilateral trade,” the Prime Minister of Armenia pointed out.
Welcoming the guests and highly appreciating the French-Armenian cooperation, Prime Minister Manuel Valls said the two peoples’ friendly relations are deeply rooted in history. In this context, he noted the importance of developing economic exchanges, as they still fall short of the political dialogue.
Mr Valls considered it important to expand the ongoing interaction in the fields of science, education, agriculture, tourism, migration and other areas. In terms of trade and economic cooperation, the importance of business forums was emphasized on both sides.
As to the development of interstate relations, the two heads of government praised the role of the Armenian community in France. In the context of deepening bilateral relations, they noted the importance of effective cooperation in the field of education, including the activities of the French educational institutions operational in Armenia.
Addressing the question of the Armenian Genocide, Prime Minister Abrahamyan stated in part, “We are grateful to the French authorities for significant contribution to the cause of recognition and condemnation of the Armenian Genocide. We appreciate the participation of an official delegation from France, headed by President Francois Hollande, in Genocide Centenary commemorations on April 24. We are also grateful to you for brilliant remarks delivered at the memorial ceremony held on April 24 next to the statue to Komitas in Paris.”
The interlocutors took the opportunity to discuss deepening of EU-Armenia cooperation, settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and other regional issues. Both sides stressed the need for a peaceful settlement of the conflict in the OSCE Minsk Group format. The parties also discussed the issue of simplification of EU visas for Armenian citizens.