Բուկ-Բել-Էրի քաղաքի հրապարակը անվականակոչվել է Անրի Վերնոյի անունով
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Բուկ-Բել-Էրի քաղաքապետարանը որոշում էր կայացրել քաղաքի մուտքի հրապարակը անվանակոչել Անրի Վերնոյի անունով (ծնված` Աշոտ Մալաքյան):
Հունիսի 27-ին մեծ հանդիսավորությամբ տեղի ունեցավ հրապարակի բացումը` Բուկ-Բել-Էրի քաղաքապետ Ռիշար Մալիեյի, Անրի Վերնոյի տիկնոջ եւ նրանց զավակներ` Սոֆի եւ Պատրիկ Մալաքյանների ընտանիքների, հոգեւոր հայրերի, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչների եւ լրագրողների մասնակցությամբ:
Բացման խոսքում քաղաքապետ Ռիշար Մալիեն նշեց, որ 100 տարի է անցել Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած ամենամեծ ոճրագործությունից՝ Հայոց ցեղասպանությունից, բայց Թուրքիան եւ միջազգային ողջ հանրությունը դեռ չի ճանաչել այն: Սակայն քիչ չեն գիտակից մարդիկ, հատկապես՝ արվեստագետները, ովքեր իրենց արվեստով փորձում են եւս մեկ անգամ դատապարտել Թուրքիային ու կոչ անել ճանաչել հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Նրանց շարքում էր նաեւ կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյը, ով գեղարվեստական կինոյի լեզվով փոխանցեց այն, ինչը, գուցե, ճառերով կամ վավերագրական կինոժապավենով անհնար է ասել:
Անրի Վերնոյի դուստր` Սոֆի Մալաքյանը իր շնորհակալական խոսքում նշեց, որ իր ընտանիքի պատմությունը ներկայացնող «Մայրիկ» եւ «Պարադիի փողոց, տուն 588» ֆիլմերում իր հայրը կարողացավ պատկերավոր եւ ճշմարտացի նկարագրել եղեռնից մազապուրծ, Մարսելում ապաստանած հայ փախստականների վիճակը՝ հուզելով ողջ աշխարհին եւ ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանությունը հաղթահարած հայ գաղթականների՝ մահին հաղթելու եւ բոլոր դժվարություները հաղթահարելու կամքը:

Square in Bouc-Bel-Air has been named after Henri Verneuil
The municipality of Bouc-Bel-Air had decided to name the square near the entrance to the city after Henri Verneuil (born Ashot Malakian) within the framework of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
On June 27, Mayor of Bouc-Bel-Air Richard Malie, Henri Vernueil’s wife and the families of their children Sophie and Patrick Malakian, clergymen, as well as journalists and several members of the local Armenian community attended the grand opening of the square.
In his opening remarks, Richard Malie mentioned that even though 100 years have passed since the Armenian Genocide, which is the greatest crime perpetrated by the Ottoman Empire, Turkey and the international community continue to deny it. However, there are many conscientious people, especially artists, who try to condemn Turkey once again and call on the Turkish government to recognize the Armenian Genocide through art. Among them was film director Henri Verneuil, who transmitted through films what was perhaps impossible to transmit through lectures or documentary films.
Expressing her gratitude, Henri Verneuil’s daughter, Sophi Malakian mentioned that in the films “Mother” and “Paradi Street, House 588”, her father was able to correctly and figuratively describe the state of Armenian refugees having survived the Armenian Genocide and settled in Marseilles, touched people around the world and presented the will of the Armenian migrants to overcome death and all the difficulties.