Ղրիմում հարգել են տեղահանված հայերի, բուլղարների ու հույների հիշատակը
Ղրիմում հունիսի 24-ին հարգել են այն հայերի, բուլղարների ու հույների հիշատակը, ովքեր 71 տարի առաջ տեղահանության զոհ են դարձել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին տեղահանման Էին ենթարկվել 20 ազգությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ հայեր, հույներ, բուլղարներ, որոնց արտաքսումն սկսվել Է ուղիղ 71 տարի առաջ՝ 1944 թվականի հունիսի 24ին: Մյուսներից ավելի տուժել են Ղրիմի թաթարները. թերակղզուց արտաքսվել Է ավելի քան 183 հազար մարդ: Սիմֆերոպոլում տեղահանության զոհերի հուշահամալիրին ծաղիկներ դնելու են եկել շուրջ 200 ղրիմցիներ, այդ թվում՝ իշխանության եւ հասարակայնության ներկայացուցիչներ: Իշխանությունների տվյալներով՝ ընդամենը տեղահանության տարիներին Ղրիմից արտաքսվել են շուրջ 40 հազար հայեր, բուլղարներ ու հույներ: Ղրիմի փոխվարչապետ Ռուսլան Բալբեկի խոսքով՝ Ռուսաստանի դաշնային բյուջեից մինչեւ 2020 թվականը բռնաճնշումների ենթարկված ժողովուրդների սոցիալտնտեսական զարգացման համար հատկացվել Է ավելի քան 10 մլրդ ռուբլի: Ընդսմին բացառված չԷ, որ այդ գումարը կվերանայվի ու կավելացվի: Բալբեկը նշել Է, որ ներկայում թերակղզում, ըստ տարբեր տվյալների, ապրում են 300ից մինչեւ 400 հազար տեղահանված քաղաքացիներ եւ նրանց ընտանիքների անդամներ: Ամենաբազմամարդ խումբը Ղրիմի թաթարներն են: Նրա խոսքով՝ Ղրիմում ազգամիջյան հարաբերությունները խարսխված են եղբայրական հարաբերությունների, համախմբման ու միասնության վրա:

Память депортированных армян, болгар и греков почтили в Крыму
Молитвой на разных языках почтили в среду в Крыму память армян, болгар и греков, ставших жертвами депортации 71 год назад.
В годы Великой Отечественной войны по подозрениям или обвинениям в государственной измене депортации подверглись представители 20 национальностей, в том числе греки, армяне, болгары, выселение которых началось ровно 71 год назад — 24 июня 1944 года. Больше всего пострадали крымские татары — с полуострова было выселено свыше 183 тысяч человек. После референдума в марте 2014 года Крым вошел в состав РФ, а в апреле президент РФ Владимир Путин подписал указ о реабилитации крымскотатарского и других народов Крыма, сообщает Арменпресс со ссылкой на Р�?А Новости. Возложить цветы к мемориалу памяти жертвам депортации в Симферополе пришли около 200 крымчан, в числе которых представители власти и общественности. В руках они держали цветы с траурными лентами, флаги России, Греции, Крымской республики.
В память о жертвах депортации священники прочли молебен. По данным властей, всего в годы депортации из Крыма было выслано около 40 тысяч армян, болгар и греков. По словам вицепремьера Крыма Руслана Бальбека, на социальноэкономическое обустройство и развитие репрессированных народов из федерального бюджета до 2020 года будет выделено более 10 миллиардов рублей. Однако не исключено, что эта сумма будет скорректирована в сторону увеличения. Бальбек отметил, что на сегодняшний день на полуострове проживают, по разным данным, от 300 до 400 тысяч депортированных граждан и членов их семей. Самой многочисленной группой являются крымские татары. По его словам, в российском Крыму межнациональные отношения выстаиваются по принципу братских отношений, консолидации и единства.