«Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոց»՝ Մեծ թաղեր գյուղում
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը հուլիսի 15-21-ը Հադրութի շրջանի Մեծ թաղեր գյուղում կազմակերպում է երիտասարդական ճամբար` «Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոց» խորագրով:
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել Արցախի երիտասարդների առաջնորդական և կառավարչական հմտությունները, նրանց քաջալերել և առավել ակտիվորեն ներգրավել հանրօգուտ ծրագրերում, զարգացնել գործուն ղեկավար ու կառավարիչ լինելու կարողությունը, ինչպես նաև անգլերեն լեզվի իմացությունը: Այն կոչված է ստեղծելու փոխադարձ ճանաչողական դաշտ` երիտասարդությանը երկրի հասարակական-քաղաքական դաշտում ներգրավման և ներհանրապետական նշանակության խնդիրներում ակտիվ մասնակցության ապահովման նպատակով:
Ճամբարին կմասնակցեն 16-22 տարեկան ակտիվ, նախաձեռնող, ստեղծագործ, հանրօգուտ աշխատանքներ կատարելու պատրաստակամ երիտասարդներ: Ծրագիրն իրականացվում է ճամբարի ձևաչափով Մեծ թաղեր գյուղի Ա. Խանփերյանցի անվան միջնակարգ դպրոցում, որտեղ մասնակիցները հնարավորություն կունենան ոչ միայն անցնելու ուսուցողական դասընթաց, զարգացնելու անգլերեն լեզվի իմացությունը, այլև անցկացնելու հետաքրքիր ժամանցային միջոցառումներով հագեցած օրեր:
Ուսուցողական դասընթացն անդրադառնում է այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են արժեհամակարգի վրա հիմնված վարքագիծը /ղեկավարում/, մասնագիտական կոդեքսն ու էթիկան, ուժն ու հեղինակությունը, ընդհանուր խմբի ու փոքր խմբերի արդյունավետությունը: Այս ամենը նպատակ է հետապնդում զարգացնելու մասնակիցների՝ հաղորդակցվելու, բանակցելու, կազմակերպելու և առաջնորդելու հմտությունները: Համապատասխան թեմաներով կդասախոսի Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հատուկ դասընթացների բաժնի Հայաստանի մարզերում գործառույթների գծով ղեկավար Շանթ Պետրոսյանը:
Ծրագիրը իրականացվում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հովանավորությամբ:
«Երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոց» երիտասարդական ճամբարը կազմակերպվում է ԼՂՀ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության «Ոչ ֆորմալ կրթության խթանման ծրագրի» շրջանակներում, որը իրականացվում է ԼՂՀ-ում՝ սկսած 2007 թ-ից:

The ministry of culture and youth affairs of NKR  holdс a youth camp called “Summer School for Youth Leaders” from July 15-21 in Mets Tagher village of Hadrout region.
The aim of the program is to develop leadership and management skills in the youth, to encourage them to take a more active and productive participation in beneficial programs, to develop the ability of being an effective leader and manager and to improve their knowledge of English. One of the ultimate goals of the project is to create  mutual cognitive environment,  involve the youth in the country’s social and political environment and ensure their active participation in domestic affairs.
Active, initiative, creative young people from 16-22 who are willing to do useful work can take part in the camp. It will be held at Mets Tagher secondary school after A. Khanperyants, where the participants will be given the opportunity not only to pass the course and improve their knowledge of English but also to spend interesting and entertaining days.
The training course relates to such topics as behavior based on moral values, code of  professional ethics, power and authority, the productivity of common and small groups. All this aims at developing the participants’ communication,  organization and leadership skills. Shant Petrosyan, head of the division for special courses in the regions of Armenia of the American University of Armenia will read lectures on the topics.
The youth camp “Summer school for young leaders” is being organized since 2007 by the division for youth affairs of the Ministry of Culture and Youth Affairs of NKR withing the framework of the “Program of stimulation of Non-formal education”.