Միջազգային մամուլը՝ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունների մասին
Միջազգային մամուլը լայնորեն անդրադարձել է հունիսի 7-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին, որի արդյուքնում ձևավորվել է 25-րդ գումարման ազգային ժողովը: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը:
Թուրքական «Haberturk» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ ընտրությունների վերաբերյալ արտմամուլում հետևյալ մեկնաբանություններն են արվել:
BBC
«Երևում է, որ այս ընտրությունները վերջ կտան ԱԶԿ-ի՝ 13  տարի տևած միակուսակցական իշխանությանը և տակնուվրա կանեն նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ սեփական իրավասություններն ընդլայնելու ծրագրերը»:
Ֆրանսիական Agence France Press լրատվական գործակալություն
«Համաձայն հեռուստաեթերի՝ «Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը (ԱԶԿ-AKP) առաջատար է, բայց խորհրդարանում կորցնում է մեծամասնությունը: «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ-HDP) հատում է նվազագույն շեմը (10%): Իսկ դա նշանակում է, որ ԱԶԿ-ն իր իշխանության գալուց (2002թ.) ի վեր առաջին անգամ հարկադրված է  լինելու կոալիցիա կազմել»:
Ամերիկյան «Associated Press» լրատվական գրծակալություն
«Համաձայն Թուրքիայի ընտրությունների նախնական արդյունքների՝ ընտրողները չեն ցանկանում, որ իշխող կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխություններ անի: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը կկորցնի է մեծամասնությունը խորհրդարանում»:
Բրիտանական «The Guardian» պարբերական
«Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ «Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը 2011թ. իր ստացած 49 տոկոս ցուցանիշից հետընթաց է ապրել՝ հասնելով 41  տոկոսի»:
Գերմանական ZDF հեռուստատեսություն
«Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը» և երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստիպված են կոալիցիա ստեղծել ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ: Էրդողանի նախագահական համակարգը դժվարին կացության մեջ է»:

Мировая пресса – о парламентских выборах в Турции
Мировая пресса широко осветила состоявшиеся в Турции 7 июня парламентские выборы, по итогам которых сформировалось Национальное Собрание  25 созыва. Об этом пишет ermenihaber.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Haberturk», в зарубежной прессе по поводу выборов сделаны следующие комментарии:
BBC: «Очевидно, что эти выборы положат конец единовластному правлению ПСР, длившемуся 13 лет, и перевернет планы президента Реджепа Тайипа Эрдогана относительно расширения собственных полномочий».
Французское информационное агентство Agence France Press: «Согласно телеэфира, партия Справедливость и развитие (ПСР-AKP) лидирует, однако теряет большинство в парламенте. «Партия демократии народов (HDP) преодолевает минимальный 10-процентный порог, а это означает, что ПСР впервые после прихода к власти (2002г.) вынуждена будет создать коалицию».
Американское информационное агентство «Associated Press»: «Согласно предварительным итогам выборов в Турции, избиратели не желают, чтобы правящая партия провела конституционные изменения. Результаты показывают, что правящая партия Турции теряет большинство в парламенте».
Британское издание «The Guardian»: «Партия Справедливость и развитие Реджепа Тайипа Эрдогана пережила регресс по сравнению с полученным ею показателем в 49 процентов в 2011 году, снизившись до 41 процента».
Немецкая телекомпания ZDF: «Партия Справедливость и развитие и президент Реджеп Тайип Эрдоган вынуждены сформировать коалицию с оппозиционными партиями. Президентская система Эрдогата в труднейшем положении».