ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչին
Հունիսի 3-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ և արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչին։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպումը մեկնարկեց երկկողմ ձևաչափով, որի ընթացքում քննարկվեցին հայ-սերբական օրակարգի հարցերը։
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորեց երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հաճախակի հանդիպումները, որոնք միջպետական հարաբերություններում բարձր մակարդակի խոսուն վկայությունն են։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և հյուրընկալության համար՝ նախարար Դաչիչը նշեց, որ Հայաստանը և Սերբիան եղբայրական պետություններ են, և կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը։
Երկուստեք կարևորվեց Հայաստանին և Սերբիային կապող դարավոր բարեկամությունը։
Հայաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ այդ բարեկամության գործնական դրսևորումը Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչի մասնակցությունն էր Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Նախարարները քննարկեցին երկկողմ համագործակցության զարգացման և ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը։ Գոհունակությամբ արձանագրվեց, որ գործնական քայլեր են ձեռնարկվում պայմանավորվածությունների իրականացման համար։ Անդրադարձ արվեց Երևանում և Բելգրադում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հիմնադրման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հանդիպմանը քննարկվեցին առևտրատնտեսական, մշակութային, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման հետ կապված հարցեր։
Երկկողմ ձևաչափով հանդիպումից հետո Հայաստանի և Սերբիայի արտգործնախարարները ստորագրեցին երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև փոխգործակցության մասին հուշագիր, որով նախատեսվում է պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացում:
Այնուհետև տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ ձևաչափով հանդիպումը՝ ԵԱՀԿ քարտուղարության և սերբական նախագահության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Հայաստանի արտգործնախարարի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի բանակցություններին քննարկվեցին կազմակերպության օրակարգային հարցերը։ Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի աջակցությունը ԵԱՀԿ-ում սերբական առաջնայնությունների իրականացմանը:
Իվիցա Դաչիչը բարձր գնահատեց Հայաստանի իշխանությունների և ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ կազմակերպության երևանյան գրասենյակի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը։
Քննարկվեցին ԵԱՀԿ տարածաշրջանի հրատապ խնդիրները։ Անդրադարձ արվեց ուկրաինական ճգնաժամին, դրա հանգուցալուծմանն ուղղված ԵԱՀԿ քայլերին, շեշտվեց Մինսկի պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները քննարկեցին Բելգրադում տարվա վերջին կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի նախապատրաստական աշխատանքները։
Հանգամանալից քննարկվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, այդ ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։ Իվիցա Դաչիչը վերահաստատեց սերբական նախագահության անվերապահ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահներին։

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с действующим председателем ОБСЕ, первым вице-премьер-министром и главой М�?Д Сербии �?вицей Дачичем
3 июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с действующим председателем ОБСЕ, первым вице-премьер-министром, министром иностранных дел Сербии �?вицей Дачичем.
Встреча началась в двустороннем формате, в ходе которой были обсуждены вопросы армяно-сербской повестки дня.
Приветствуя гостя, министр Налбандян придал важность частым встречам в двустороннем и многостороннем форматах, которые свидетельствуют о высоком уровне межгосударственных отношений.
Поблагодарив за прием и гостеприимство, министр Дачич отметил, что Армения и Сербия являются братскими государствами, и придал важность дальнейшему расширению и укреплению двусторонних отношений.
Стороны высоко оценили связывающую Армению и Сербию вековую дружбу.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что, практическим проявлением этой дружбы стало участие Президента Сербии Томислава Николича в состоявшихся в Ереване мероприятиях, приуроченных к 100-летию Геноцида армян.
Министры обсудили предпринимаемые по развитию и расширению двустороннего взаимодействия шаги. С удовлетворением было констатировано, что предпринимаются практические шаги для осуществления договоренностей. Стороны коснулись работ по открытию дипломатических представительств в Ереване и Белграде, расширению договорно-правовой базы, отмены визового режима.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы связанные с активизацией торгово-экономических, культурных, межпарламентских связей.
После встречи в двустороннем формате министры иностранных дел Армении и Сербии подписали меморандум о сотрудничестве между М�?Дами двух стран, которым предусматривается проведение периодических политических консультаций.
Затем состоялась встреча в формате ОБСЕ с участием представителей секретариата ОБСЕ и сербского председательства.
В ходе переговоров министра иностранных дел Армении и действующего председателя ОБСЕ были обсуждены вопросы повестки этой организации. Эдвард Налбандян подтвердил поддержку Армении реализации приоритетов сербского председательства в ОБСЕ.
�?вица Дачич высоко оценил продуктивное взаимодействие сложившееся между властями Армении и разнымы структурами ОБСЕ, в том числе ереванским офисом организации.
Были обсуждены актуальные проблемы пространства ОБСЕ. Стороны коснулись украинского кризиса, шагов ОБСЕ направленных на его урегулирование, была подчеркнута необходимость реализации минских договоренностей.
Собеседники детально обсудили процесс урегулирования карабахской проблемы, усилия, прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ в этом направлении. �?вица Дачич подтвердил полную поддержку сербского председательства сопредседателям Минской группы.