Մշո Սուրբ Կարապետ վանքի վերականգման համար դիմում է ներկայացվել իշխանություններին
Մշո Յուքարըյոնգալ գյուղում գտնվող Սուրբ Կարապետ հայկական վանքի տարածքն այնտեղ գտնվող տներից ազատելու և վանքի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու համար Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության, ինչպես նաև ներքին գործերի նախարարություններին դիմում է ներկայացվել:
Դիմումը ներկայացրած «Սասուն, Բիթլիս, Բաթման, Մուշ, Վան, Ստամբուլ և մյուս բոլոր նահանգների, շրջանների, գյուղերի հայերի և Սասունի շրջանի գյուղերի հայկական սոցիալական փոխօգնություն ու մշակութային համերաշխություն» միության նախագահ Ազիզ Դաղջըն հայտնել է, որ սբ. Կարապետը շատ կարևոր և պատմական վայր է:
ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ թուրքական «Milliyet» թերթը հայտնում է, որ Դաղջըն նախկինում ևս դիմել էր վանքի վերակառուցման համար, սակայն մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության գրավոր պատասխանից տեղեկացել էր, որ վանքի տարածքում կա 48 տուն և 6 խոտամբար: Դաղջըն նշել է, որ 23.03.2012 թվականին ստացված նամակում (համար 2012-65584) իրենց տեղեկացրել էին, որ 6 ամսվա ընթացքում տարածքը կազատեն: «Բայց 2012-ից մինչև 2015թ. եկեղեցին և նրա տարածքը չեն ազատվել»,- ասել է միության նախագահը:
Վերջինը նաև հիշեցրել է, որ թուքական պետությունը Լոզանի պայմանագրի 42/3 կետով պարտավորվել է պահպանության տակ առնել փոքրամասնությունների եկեղեցիները, սինագոգները, գերեզմանները և այլ կրոնական հաստատությունները:
Դաղջըն նշել է պահպանության կարիք ունեցող և մշակութային ժառանգություն հանդիսացող վայրերում կառուցապատում իրականացնող անհատներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության մասին՝ հիշեցնելով, որ օրենսդրության համաձայն, պատմամշակութային կառույցներին դիտավորյալ կերպով վնաս հասցնողներին, ապօրինի կառուցապատում իրականացնողներին սպառնում է 2-5 տարվա ազատազրկում:
Դաղջըն մշակույթի ու զբոսաշրջության և ներքին գործերի նախարարություններից դրական պատասխան է ակնկալում Նա հայտնել է, որ պատասխանը ստանալուն պես կսկսեն տարածքի մաքրման և վերականգման աշխատանքները:

Для восстановления монастыря Сурб Карапет Муша представлено заявление властям
Для освобождения от домов территории армянского монастыря Сурб Карапет в мушском селе Юкаренгал и осуществления восстановительных работ монастыря представлено заявление в министерства культуры и туризма, а также внутренних дел Турции.
Представивший заявление председатель союза «Армянская социальная взаимопомощь и культурная солидарность армян Сасуна, Битлиса, Батмана, Муша, Вана, Стамбула и всех других провинций, районов, сел, а также сел Сасунского района» Азиз Дахче заявил, что Сурб Карапет – весьма важное историческое место.
Как передает ermenihaber.am, турецкая газета «Milliyet» сообщает, что Дахче ранее также обращался по вопросу восстановления монастыря, однако из письменного ответа Министерства культуры и туризма узнал, что на территории монастыря имеется 46 домов и 6 сараев для хранения сена. Дарче отметил, что в письме (№ 2012-65584), полученном 23.03.2012 года его проинформировали, что в течение шести месяцев территория будет освобождена. «Но в период с 2012 по 2015гг. церковь и ее территория так и не были освобождены», – сказал председатель союза.
Он также напомнил, что Турецкое государство пунктом 42/3 Лозаннского договора обязалось взять под охрану церкви, синагоги, кладбища и другие религиозные учреждения меньшинств.
Дахче отметил необходимость привлечения к ответственности лиц, осуществляющих застройку в местах, нуждающихся в охране и являющихся культурными ценностями, напомнив, что, согласно законодательству, лицам, преднамеренно наносящим урон историко-культурным памятникам, осуществляющим незаконную застройку грозит лишение свободы сроком от 2 до 5 лет.
Дахче ожидает положительного ответа от министерств культуры и туризма и внутренних дел. Он заявил, что сразу по получении ответа начнутся очистка территории и работы по восстановлению.