Մշո Սուրբ Կարապետ վանքի վերականգման համար դիմում է ներկայացվել իշխանություններին
Մշո Յուքարըյոնգալ գյուղում գտնվող Սուրբ Կարապետ հայկական վանքի տարածքն այնտեղ գտնվող տներից ազատելու և վանքի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու համար Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության, ինչպես նաև ներքին գործերի նախարարություններին դիմում է ներկայացվել:
Դիմումը ներկայացրած «Սասուն, Բիթլիս, Բաթման, Մուշ, Վան, Ստամբուլ և մյուս բոլոր նահանգների, շրջանների, գյուղերի հայերի և Սասունի շրջանի գյուղերի հայկական սոցիալական փոխօգնություն ու մշակութային համերաշխություն» միության նախագահ Ազիզ Դաղջըն հայտնել է, որ սբ. Կարապետը շատ կարևոր և պատմական վայր է:
ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ թուրքական «Milliyet» թերթը հայտնում է, որ Դաղջըն նախկինում ևս դիմել էր վանքի վերակառուցման համար, սակայն մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության գրավոր պատասխանից տեղեկացել էր, որ վանքի տարածքում կա 48 տուն և 6 խոտամբար: Դաղջըն նշել է, որ 23.03.2012 թվականին ստացված նամակում (համար 2012-65584) իրենց տեղեկացրել էին, որ 6 ամսվա ընթացքում տարածքը կազատեն: «Բայց 2012-ից մինչև 2015թ. եկեղեցին և նրա տարածքը չեն ազատվել»,- ասել է միության նախագահը:
Վերջինը նաև հիշեցրել է, որ թուքական պետությունը Լոզանի պայմանագրի 42/3 կետով պարտավորվել է պահպանության տակ առնել փոքրամասնությունների եկեղեցիները, սինագոգները, գերեզմանները և այլ կրոնական հաստատությունները:
Դաղջըն նշել է պահպանության կարիք ունեցող և մշակութային ժառանգություն հանդիսացող վայրերում կառուցապատում իրականացնող անհատներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության մասին՝ հիշեցնելով, որ օրենսդրության համաձայն, պատմամշակութային կառույցներին դիտավորյալ կերպով վնաս հասցնողներին, ապօրինի կառուցապատում իրականացնողներին սպառնում է 2-5 տարվա ազատազրկում:
Դաղջըն մշակույթի ու զբոսաշրջության և ներքին գործերի նախարարություններից դրական պատասխան է ակնկալում Նա հայտնել է, որ պատասխանը ստանալուն պես կսկսեն տարածքի մաքրման և վերականգման աշխատանքները:

Petition to renovate Saint Karapet Monastery of Mush submitted to the Turkish authorities
A petition to free the area near the Saint Karapet Monastery in the Yukariyongal village of Mush and renovate the monastery has been submitted to the Ministry of Culture and Tourism, as well as the Ministry of Internal Affairs of Turkey.
Aziz Dağcı, President of the Union of Social Assistance and Cultural Solidarity of the Armenians of Sasun, Bitlis, Batman, Mush, Van, Istanbul and the other states, regions and villages and villages of Sasun, the union that submitted the petition, informed that the Saint Karapet Monastery is a very historic and significant site.
Ermenihaber.am reports that, according to the Turkish Milliyet, Dağcı had previously appealed for reconstruction of the monastery, but the Ministry of Culture and Tourism informed that there are 48 homes and 6 barns near the monastery. Dağcı mentioned that in letter N 2012-65584 received on 23 March 2012, they were informed that the area would be liberated within six months. “However, the church and the area have not been liberated between the years of 2012 and 2015,” the President of the Union said.
The latter also recalled that by point 42.3 of the Treaty of Lausanne, the Turkish government has expressed the commitment to protect the churches, synagogues, tombstones and other religious institutions of ethnic minorities.
Dağcı mentioned the need to bring individuals carrying out construction projects in places that need to be protected and are part of cultural heritage to justice and recalled that, in accordance with the legislation, those who intentionally cause damage to historic and cultural structures and illegally carry out construction projects shall be sentenced to 2-5 years in prison.
Dağcı expects a positive response from the Ministries of Culture and Tourism and Internal Affairs and informed that the Union would start clearing and renovating the area as soon as it receives a response.