Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նստաշրջանին
Մայիսի 19-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի 125-րդ նստաշրջանին, որին ներկա էին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մյուժնիկսը, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը, Եվրոպայի խորհրդի 36 անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներ և այլ անդամ պետությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։
Ելույթ ունենալով նստաշրջանին՝ նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին՝ Եվրոպայում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ երկրորդ զեկույցի համար, և նշեց, որ Հայաստանը կիսում է զեկույցում տրված գնահատականն առ այն, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարական հաստատությունների և իրավական պետության ամրապնդումը կարող են էլ ավելի նպաստել Եվրոպայում ժողովրդավարական անվտանգության արմատավորմանը։
«Մենք համոզված ենք, որ հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը չպետք է և չի կարող պայմանավորվել այն տարածքի կարգավիճակով, որտեղ ապրում են ժողովուրդները։ Խոսելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի լեզվով՝ որևէ անձ՝ անկախ իր բնակության երկրի կամ տարածքի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակից, չի կարող խտրականության ենթարկվել։ Ուստի, խրախուսելի են գլխավոր քարտուղարի ջանքերը՝ շարունակելու բացահայտել Եվրոպայի խորհրդի չափանիշների կիրառումը կազմակերպության իրավասության ողջ տարածքում», – շեշտեց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի արտգործնախարարն, անդրադառնալով Արցախում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին և ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, նշեց.
«Մայիսի 3-ին Արցախն անցկացրեց իր վեցերորդ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ ժողովրդավարական զարգացման և մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքի հավատարմության հերթական վկայությունն են։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շարունակաբար նշել են Արցախի իշխանությունների կողմից ընտրությունների միջոցով իրենց բնակչության հանրային կյանքը ժողովրդավարական ճանապարհով կազմակերպելու անհրաժեշտությունը։ Վերջին ընտրությունների վերաբերյալ իրենց հայտարարությունում համանախագահները վերահաստատեցին «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերը իր ապագան որոշելու գործում»։
Ցավոք, հակամարտության գոտում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։ Համանախագահները հստակ մատնանշել են լարվածության պատասխանատու կողմին: Նրանք լուրջ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանին՝ շփման գծի երկայնքով և Հայաստանի հետ սահմանին ներխուժումների կապակցությամբ, ուղղակիորեն կոչ արել Բաքվին «հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման իր պարտավորություններին»: Համանախագահները մտահոգություն են հայտնել ընթացող բանակցային գործընթացի, Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ դիտորդների հասցեին Բաքվից հնչող անհիմն քննադատության առնչությամբ: Ադրբեջանական շարունակական սադրանքները զուգորդվում են ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և հայատյացության քարոզով։ Ավելին, Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության այն ներկայացուցիչները, մտավորականները և լրագրողները, ովքեր խաղաղության և հաշտեցման ջատագովներ են, հետապնդվում են, հայտնվում են ճաղերի հետևում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհուրդը, ահազանգել են հայերի հանդեպ ատելություն սերմանող այդ քաղաքականության մասին»:
Նախարար Նալբանդյանը, ԵԽ անդամ երկրների արտգործնախարարներին ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների խորհուրդն, ընդգծեց.
«Ծայրահեղականության, բռնության և ահաբեկչության աճը, որին մենք ականատես ենք, այն մեծագույն սպառնալիքներից մեկն է, որին այսօր մենք բախվում ենք։
Ռասիզմը, այլատյացությունը և անհանդուրժողականությունը ոտնահարում են մարդու արժանապատվությունը, հասարակությունների ներսում թշնամու կերպար են ստեղծում, այդպիսով, վտանգելով հասարակական ներդաշնակությունը։ Պատմության դառը փորձից մենք գիտենք, որ սա կարող է հանգեցնել ատելությունից դրդված հանցագործությունների, և նույնիսկ՝ մարդկության դեմ ոճրագործությունների։
Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ՝ մենք բարոյական պատասխանատվություն ենք զգում՝ բարձրացնելու այս արհավիրքի մասին իրազեկվածությունը և անելու առավելագույնը՝ նպաստելու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը։ Հենց այս խորհրդով են աշխարհասփյուռ հայերը՝ միջազգային հանրության հետ համատեղ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով հարգանքի տուրք մատուցում 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակին և միասնաբար բացականչում՝ «այլևս երբեք»»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը երախտագիտություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին և անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին՝ այս ապրիլին Երևանում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին և «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին իրենց մասնակցության և ներդրումի համար:

Эдвард Налбандян принял участие в сессии Комитета министров Совета Европы
19-го мая министр иностранных дел Эдвард Налбандян в Брюсселе принял участие в 125-ой сессии Комитета министров Совета Европы (СЕ), на котором присутствовали генеральный секретарь СЕ Торбьёрн Ягланд, председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Анн Брассер, Комиссар СЕ по правам человека Нильс Муйжниекс, генеральный секретарь Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Ламберто Заниер, министры иностранных дел 36 стран-членов СЕ и высокопоставленные делегации других государств-членов.
Выступив на встрече, министр Налбандян выразил благодарность генеральному секретарю СЕ за его второй доклад по ситуации с правами человека в Европе и отметил, что Армения разделяет оценку данную в докладе о том, что защита прав человека, укрепление демократических институтов и правового государства могут также способствовать дальнейшему укреплению демократической безопасности в Европе.
«Мы уверены, что защита основных прав не должна и не может быть обусловлена статусом той территории, на которой проживают народы. Говоря языком Всеобщей декларации прав человека, не должно проводиться никакого различия на основе политического, правового или международного статуса страны или территории, к которой человек принадлежит. Следовательно, мы должны поощрять усилия генерального секретаря направленные на продолжительное выявление возможностей реализации стандартов Совета Европы на всей территории юрисдикции Организации»,- подчеркнул Эдвард Налбандян.
Министр иностранных дел Армении, коснувшись состоявшихся в Нагорном Карабахе парламентских выборов и процесса урегулирования карабахской проблемы, отметил:
«3-го мая в Нагорном Карабахе в шестой раз были проведены парламентские выборы, являющиеся очередным свидетельством приверженности народа Нагорного Карабаха демократическому развитию и уважению прав человека.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, имеющие международный мандат урегулирования карабахского конфликта, продолжительно отмечали необходимость организации демократическим путем общественной жизни населения путем проведения властями Карабаха выборов. В своем заявлении о последних выборах сопредседатели вновь подтвердили «роль народа Нагорного Карабаха в определении своего будущего».
К сожалению, ситуация в зоне конфликта продолжает оставаться напряженной. Сопредседатели ясно указали на сторону, ответственную за напряженную ситуацию. Они выразили серьезную озабоченность Азербайджану в связи с вторжениями вдоль линии соприкосновения и границы с Арменией, прямо призвали Баку «оставаться верным своим обязательствам по мирному урегулированию конфликта». Сопредседатели выразили озабоченность в связи с необоснованной критикой со стороны Баку в адрес переговорного процесса, сопредседателей минской группы и наблюдателей ОБСЕ. Продолжительные провокации Азербайджана сопровождаются воинственной риторикой и пропагандой армянофобии. Более того, в Азербайджане представители гражданского общества, интеллигенции и журналисты, являющиеся сторонниками мира и примирения, преследуются, оказываются за решеткой.
Многие международные организации по правам человека, включая Совет Европы, выразили беспокойство в связи с этой политикой ненависти в отношении армян».
Министр Налбандян, представив министрам иностранных дел стран-членов СЕ совет мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, подчеркнул:
«Рост экстремизма, насилия и терроризма, свидетелями которого становимся мы, является одним из тех величайших угроз, с которым мы сегодня сталкиваемся.
Расизм, ксенофобия и нетерпимость попирают достоинство человека, создают образ врага внутри обществ, таким образом подвергая опасности общественную гармонию. �?з горького опыта истории мы знаем, что это может привести к преступлениям на почве ненависти и даже преступлениям против человечества.
Как народ, прошедшая через ужасы геноцида, мы чувствуем моральную обязанность повысить осведомленность об этой трагедии и приложить максимальные усилия для предотвращения преступлений против человечества. �?менно с этим советом живущие по всему миру армяне, вместе с международным сообществом, по случаю 100-летия Геноцида армян, отдают дань памяти 1.5 млн невинных жертв и единогласно возглашают «больше никогда».
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении выразил благодарность генеральному секретарю Совета Европы и представителям государств-членов за их участие и вклад в памятных мероприятиях, приуроченных к 100-летию Геноцида армян и глобальном форуме «Против преступления геноцида».