Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ճարտասանության մրցույթ` Նոր Ջուղայի Հայոց ազգային կրթահամալիրում
Նոր Ջուղայի Հայոց Ազգային կրթահամալիրի «Քանանյան» իգական. դպրոցի պատասխանատուների նախագահությամբ ապրիլի 22-ի երեկոյան «Ալենուշ Տերյան» սրահում կայացավ ճարտասանության մրցույթ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին Իրանից (Սպահան) «Հայերն այսօրին» հայտնում է Երանուշ Թահմազեանը:
Մրցությանը մասնակցում էին դպրոցի միջնակարգ բաժնի 9-աշակերտուհիներ, ովքեր power point –ի, պատկերների ու տեսանյութի զուգորդությամբ ներկայացրեցին Հայոց Ցեղասպանության և Նոր Ջուղայի մասին նյութեր և ամենայն պատրաստվածությամբ պատասխանեցին հարցադրումներին: Արդյունքում, ըստ իրավարար կազմի գնահատականների, առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը հերթաբար զբաղեցրին՝ Շաղիկ Մատթեոսյանը, Նազե Ասատրյանը և Նարե Վարդանյանը, իսկ աշակերտներից կազմված իրավարար կազի նշանակած գնահատականների արդյունքում լավագույն ճանաչվեց Լիլիեան Ասատրյանը: Մրցույթի հաղթողները պարգևատրվեցին հուշանվերով, իսկ բոլոր մասնակիցներին հանձնվեց գնահատագրեր:
Միջոցառման ավարտին գնահատանքի խոսքերով ելոյթ ունեցան Կրթական խորհուրդի և 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման կենտրոնական հանձնախմբի ներկայացուցիցները:
Նշելի է, որ մայիսի 2-ին նույն առիթով դպրոցում տեղի կունենա գիտելիքների մրցություն՝ ծնողների մասնակցութեամբ: Կարևոր է նշել, որ Հայոց ցեղասպանությունը օտարներին ծանոթացնելու նպատակով ապրիլի 17-ին Ս. Ամենափրկիչ վանքի բակում նույն դպրոցի աշակերտության մասնակցությամբ տեղի է ունեցել work shop, որը արժանացել է իրանցի և օտարերկրյա զբոսաշրջիկների ուշադրությանը:

Конкурс декламации в Армянском национальном образовательном комплексе Новой Джуги, посвященный 100-летию Геноцида армян
Под председательством ответственных женской школы «Кананян» Армянского национального образовательного комплекса Новой Джуги вечером 22 апреля в зале «Аленуш Терян» состоялся конкурс декламации, посвященный 100-летию Геноцида армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила из �?рана (�?сфаган) Ерануш Тахмазян.
В нем приняли участие 9 учениц среднеобразовательного отделения школы, которые под сопровождение power point, картин и видеоматериалов представили материалы о Геноциде армян и Новой Джуге, а также ответили на вопросы. В итоге, по оценке жюри, первое, второе и третье места заняли, соответственно, Шагик Матевосян, Назе Асатрян и Наре Варданян, а по оценке жюри, сформированного из школьников, лучшей была признана Лилиан Асатрян. Победители конкурса были награждены памятными подарками, а всем учащимся были вручены Грамоты.
В завершение конкурса выступили представители образовательного совета и Центральной комиссии по организации мероприятий 100-летия Геноцида армян.
Отметим, что 2 мая по тому же поводу в школе состоится конкурс знаний с участием родителей. Важно отметить, что с целью ознакомления иностранцев с темой Геноцида армян 17 апреля во дворе монастыря Св. Всеспасителя при участии учащихся той же школы состоялся work shop, удостоившийся внимания иранских и иностранных туристов.