Թուրքիայի մեջլիսում պատգամավորը հնչեցրել է Հայոց ցեղասպանւթյուն արտահայտությունը
Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ- TBMM) մարտի 18-ին տեղի ունեցած հատուկ նիստը նվիրված էր Դարդանելի (Գալիպոլի, Չանաքքալե) ճակատամարտի 100 ամյակին և զոհերի հիշատակին: Ըստ թուրքական «Միլլիյեթ» պարբերականի՝ նիստի ժամանակ հնչած «ցեղասպանություն» բառը իրարանցում է առաջացրել պատգամավորների շրջանում, գրում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքիայի «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ- HDP) անունից ելույթ ունեցող պատգամավոր Լևենթ Թուզելն իր խոսքում հայերի նկատմամբ կատարվածը բնորոշել է որպես ցեղասպանություն:
Թուզելը մասնավորապես ասել է. «Մեր հայ քաղաքացիները՝ անատոլիացիները, լավ էին, երբ պատերազմում էին այնտեղ: Բայց մյուս կողմից էլ նույն ժամանակահատվածում Ստամբուլում՝ Բաբըալիում (Բարձր Դուռ), Սուլթանահմեթում, հայ մտավորականները աքսորվում էին: Եթե մենք բոլորս հպարտությամբ պարծենում ենք «Չանաքքալեն անանցանելի է» կարգախոսով  և տեր ենք կագնում այդ կարգախոսը իրենց արյամբ գրած մարդկանց ժառանգությանը, ապա պետք է նաև անդրադառնանք հայերի՝ մարտի դաշտում կռվելու, աքսորվելու և ցեղասպանության զոհ դառնալու փաստին և այն քաղաքականւթյանը, որը Հրանտի նման մտավորականի սպանությունը հնարավոր դարձրած մեր քաղաքականությանը»:
«Լևենթ Թուզելի այն պնդումը, թե Չանաքքալեի մարտերի ընթացքում հայ մտավորականներն աքսորվել են և հայերը ցեղասպանության են ենթարկվել, խաթարեց խորհրդարանում տիրող հաղթական մթնոլորտը: Թուզելի ելույթը ծափահարեց  միայն ԺԴԿ-ական Իդրիս Բալուքենը», – գրում է «Միլլիյեթը»:
Թուզելից հետո ելույթ ունեցած մի շարք այլ պատգամավորներ, այդ թվում ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում կուսակցության» (ԱՇԿ – MHP) խմբի ղեկավար Յուսուֆ Հալաչօղլուն և իշխանական «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ- AKP) ներկայացուցիչ  Նաջի Բողթանջըն քննադատել են ԺԴԿ-ական պատգամավորին՝ ցեղասպանություն բառն օգտագործելու և իրենց բնորոշմամաբ «ռուսների հետ համագործակցելով ապստամբություններ կազմակերպող» հայերի օգտին խոսելու համար:

В меджлисе Турции депутат озвучил термин «Геноцид армян»
Специальное заседание Великого национального собрания Турции, состоявшееся 18 марта, было посвящено 100-летию битвы при Дарданеллах (Галлиполи, Чанаккале) и памяти погибших. Как сообщает турецкое издание «Миллиет», прозвучавшее на заседании слово «геноцид» вызвало среди депутатов переполох, пишет ermenihaber.am.
Депутат Левент Тузел, выступая от имени «Демократической партии народов» Турции, в своей речи охарактеризовал происшедшее с армянским народом, как геноцид.
Тузел, в частности, сказал: «Наши граждане армяне – анатолийцы, были хороши, когда воевали там. Но с другой стороны в тот же период в Стамбуле – в Бабали (Высокая дверь) Султанахмете армянская интеллигенция ссылалась. Если все мы с гордостью кичимся девизом «Чанаккале непроходим», и являемся хозяевами наследия людей, написавших этот девиз своей кровью, то должны коснуться также факта сражений армян на поле боя, их ссылки и превращения в жертв геноцида, а также той политики, которая сделала возможным убийство такого интеллигента, как Грант».
«Утверждение Левента Тузела о том, что в ходе боев в Чанаккале армянская интеллигенция ссылалась и армяне подверглись геноциду нарушило победную атмосферу, царящую в парламенте. Выступлению Тузела аплодировал только однопартиец �?дрис Балукен», – пишет «Миллиет».
Ряд депутатов, выступавших после Тузела, в том числе руководитель оппозиционной фракции «Партия национальное движение» Юсуф Галачоглу и представитель провластной партии «Справедливость и развитие» Наджи Бохтанч осудили депутата от ДПН за использование слова «геноцид» и, как они выразились, высказывание в пользу армян, «в сотрудничестве с русскими организовывавших восстания».