Հեռավոր Արևելքի հայկական համայնքներն առաջին անգամ միասին տոնել են Սուրբ Ծնունդը
Թայլանդի մայրաքաղաք Բանգկոկում 2014թ. հունվարի 10-ին Հեռավոր Արևելքի հայկական համայնքները միասին տոնել են Սուրբ Ծնունդը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ Թայլանդում սուրբծննդյան պատարագ է տվել Գերաշնորհ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը:
Եպիսկոպոս Նաջարյանը նշել է, որ հուզումնալից է տեսնել Հեռավոր Արևելքի տարբեր վայրերից ժամանած հայորդիների, ովքեր ամուր են պահում իրենց նախնիների հավատքը:
Իսկ Թայլանդի թագավորությունում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Արտո Արթինյանը նկատել է, որ Հեռավոր Արևելքում հայկական համայնքները մեծանում են, ուստի շատ կարևոր է Հայրենիքից հեռու պահպանել հայոց լեզուն, մշակույթն ու ավանդույթները: Բանգկոկ էր ժամանել նաև ԱՄԷ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանը:
Հավաքույթին մասնակցել են Չինաստանից, Հնդկաստանից, Մալայզիայից, Սինգապուրից, Թայլանդից, Վիետնամից ժամանած 80 հայեր:
Այս համայնքների շնորիվ են պահպանվում տարածաշրջանի հայկական մշակութային կոթողները, մասնավորապես՝ Բանգլադեշի և Մյանմայի եկեղեցիները: 2014թ. նոյեմբերին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը ժամանել էր Մյանմա, Չինաստանում հայկական համայնքը տասնամյակներ անց կազմակերպեց հայկական պատարագ, Գալուստ Գուլբենկյան հիմնադրամը 2 ակադեմիական կրթաթոշական հատկացրեց Չինաստանում հայկական ներկայության պատմությունն ուսումնասիրելու համար:
Չինաստանում հայկական համայնքի նախագահ Հենրի Արսլանյանն իր հերթին նշել է. «Շնորհիվ աշխարհի տարբեր վայրերից ժամանած խելացի, նպատակասլաց անձանց՝ Հեռավոր Արևելքում հայկական համայնքներն արագորեն մեծանում են»:

Armenian communities of Far East celebrated Armenian Christmas together for the first time ever
The Armenian communities of the Far East celebrated Armenian Christmas together in Bangkok, Thailand on January 10, 2015. As “Armenpress” reports, His Grace, Bishop Haigazun Najarian served a Christmas Mass in Thailand.
Bishop Najarian mentioned that it was touching to see Armenians from different parts of the Far East keeping the faith of their ancestors alive.
Armenia’s Honorary Consul in the Kingdom of Thailand Arto Artinyan noted that the Armenian communities in the Far East are growing in number and it’s very important for them to preserve the Armenian language, culture and traditions. RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the UAE Gegham Gharibjanyan was also in Bangkok.
The event brought together 80 Armenians from China, India, Malaysia, Singapore, Thailand and Vietnam.
These communities help preserve Armenian cultural monuments in the region, particularly the Armenian Churches of Bangladesh and Myanmar. In November 2014, His Holiness Karekin II visited Myanmar. After decades, the Armenian community of China organized an Armenian liturgy. The Calouste Gulbenkian Foundation granted two academic scholarships to conduct research on the history of the Armenian presence in China.
In his turn, leader of the Chinese-Armenian community Henry Arslanyan mentioned: “Thanks to smart and goal-oriented people from different parts of the world, the Armenian communities in the Far East are growing at a rapid pace.”