Հեռաւոր Արեւելքի Հայկական Համայնքները Առաջին Անգամ Միասին Տօնած Են Սուրբ Ծնունդը
Թայլանտի մայրաքաղաք Պանքոկի մէջ 2015 թուականի Յունուար 10-ին Հեռաւոր Արեւելքի հայկական համայնքները միասին տօնած են Սուրբ Ծնունդը:
“Արմէնփրես”-ի փոխանցմամբˋ Թայլանտի մէջ սուրբ ծննդեան պատարագ մատուցած է Գերաշնորհ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաճարեանը: Եպիսկոպոս Նաջարեանը նշած է, որ յուզումնալից է տեսնել Հեռաւոր Արեւելքի տարբեր վայրերէ ժամանած հայորդիներ, որոնք ամուր կը պահեն իրենց նախնիներու հաւատքը:
Իսկ Թայլանտի թագաւորութեան մէջ ՀՀ պատուաւոր հիւպատոս Արտօ Արթինեանը նկատած է, որ Հեռաւոր Արեւելքի մէջ հայկական համայնքները կը մեծնան, ուստի շատ կարեւոր է Հայրենիքէն հեռու պահպանել հայոց լեզուն, մշակոյթն ու աւանդոյթները: Պանքոկ ժամանած էր նաեւ ԱՄԷ-ի մէջ ՀՀ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գեղամ Ղարիբջանեանը: Հաւաքոյթին մասնակցած են Չինաստանէն, Հնդկաստանէն, Մալայզիայէն, Սինկափուրէն, Թայլանտէն, Վիետնամէն ժամանած 80 հայեր:
Այս համայնքներու շնորիւ կը պահպանուին տարածաշրջանի հայկական մշակութային կոթողները, մասնաւորապէս` Պանկլատէշի եւ Մեանմայի եկեղեցիները: 2014-ի Նոյեմբերին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը ժամանած էր Մեանմայ, Չինաստանի մէջ հայկական համայնքը տասնամեակներ ետք կազմակերպած է հայկական պատարագ, Գալուստ Կիուլպենկեան հիմնադրամը 2 ակադեմիական կրթաթոշական յատկացուցած է Չինաստանի մէջ հայկական ներկայութեան պատմութիւնը ուսումնասիրելու համար:
Չինաստանի մէջ հայկական համայնքի նախագահ Հենրի Արսլանեանը իր հերթին նշած է. “Շնորհիւ աշխարհի տարբեր վայրերէ ժամանած խելացի, նպատակասլաց անձերու` Հեռաւոր Արեւելքի մէջ հայկական համայնքները արագօրէն կը մեծնան”:

Армянские общины Крайнего Востока впервые отметили Святое Рождество вместе
Армянские общины Крайнего Востока 10 января 2015 года в столице Таиланда Бангкоке вместе отпраздновали Святое Рождество. Как сообщает «Арменпресс», Священную Литургию в Таиланде отслужил епископ Айказун Наджарян, отметивший, что волнительно видеть армян, прибывших из разных стран Крайнего Востока, свято хранящих веру своих предков.
А почетный консул РА в Королевстве Таиланд Арто Артинян заметил, что армянские общины Крайнего Востока растут, посему очень важно сохранить вдали от родины армянский язык, культуру и традиции. В Бангкок прибыл также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в ОАЭ Гегам Гарибджанян.
На встрече присутствовали 80 армян, прибывших из Китая, �?ндиит, Малайзии, Сингапура, Таиланда, Вьетнама.
Благодаря этим общинам сохраняются армянские культурные памятники в регионе, в частности, церкви Бангладеш и Мьянмы. В ноябре 2014 года Его Святейшество Гарегин II пожаловал в Мьянму, армянская община Китая, спустя десятилетия, организовала армянскую Литургию, фонд «Галуст Гюльбенкян» выделил две академические стипендии для изучения истории армянского присутствия в Китае.
Председатель армянской общины Китая Генри Арсланян, в свою очередь, отметил: «Благодаря умным, целеустремленным людям, прибывающим из разных стран мира, армянские общины на Крайнем Востоке быстро растут».