Հեռաւոր Արեւելքի Հայկական Համայնքները Առաջին Անգամ Միասին Տօնած Են Սուրբ Ծնունդը
Թայլանտի մայրաքաղաք Պանքոկի մէջ 2015 թուականի Յունուար 10-ին Հեռաւոր Արեւելքի հայկական համայնքները միասին տօնած են Սուրբ Ծնունդը:
“Արմէնփրես”-ի փոխանցմամբˋ Թայլանտի մէջ սուրբ ծննդեան պատարագ մատուցած է Գերաշնորհ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաճարեանը: Եպիսկոպոս Նաջարեանը նշած է, որ յուզումնալից է տեսնել Հեռաւոր Արեւելքի տարբեր վայրերէ ժամանած հայորդիներ, որոնք ամուր կը պահեն իրենց նախնիներու հաւատքը:
Իսկ Թայլանտի թագաւորութեան մէջ ՀՀ պատուաւոր հիւպատոս Արտօ Արթինեանը նկատած է, որ Հեռաւոր Արեւելքի մէջ հայկական համայնքները կը մեծնան, ուստի շատ կարեւոր է Հայրենիքէն հեռու պահպանել հայոց լեզուն, մշակոյթն ու աւանդոյթները: Պանքոկ ժամանած էր նաեւ ԱՄԷ-ի մէջ ՀՀ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Գեղամ Ղարիբջանեանը: Հաւաքոյթին մասնակցած են Չինաստանէն, Հնդկաստանէն, Մալայզիայէն, Սինկափուրէն, Թայլանտէն, Վիետնամէն ժամանած 80 հայեր:
Այս համայնքներու շնորիւ կը պահպանուին տարածաշրջանի հայկական մշակութային կոթողները, մասնաւորապէս` Պանկլատէշի եւ Մեանմայի եկեղեցիները: 2014-ի Նոյեմբերին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը ժամանած էր Մեանմայ, Չինաստանի մէջ հայկական համայնքը տասնամեակներ ետք կազմակերպած է հայկական պատարագ, Գալուստ Կիուլպենկեան հիմնադրամը 2 ակադեմիական կրթաթոշական յատկացուցած է Չինաստանի մէջ հայկական ներկայութեան պատմութիւնը ուսումնասիրելու համար:
Չինաստանի մէջ հայկական համայնքի նախագահ Հենրի Արսլանեանը իր հերթին նշած է. “Շնորհիւ աշխարհի տարբեր վայրերէ ժամանած խելացի, նպատակասլաց անձերու` Հեռաւոր Արեւելքի մէջ հայկական համայնքները արագօրէն կը մեծնան”:

Armenian communities of Far East celebrated Armenian Christmas together for the first time ever
The Armenian communities of the Far East celebrated Armenian Christmas together in Bangkok, Thailand on January 10, 2015. As “Armenpress” reports, His Grace, Bishop Haigazun Najarian served a Christmas Mass in Thailand.
Bishop Najarian mentioned that it was touching to see Armenians from different parts of the Far East keeping the faith of their ancestors alive.
Armenia’s Honorary Consul in the Kingdom of Thailand Arto Artinyan noted that the Armenian communities in the Far East are growing in number and it’s very important for them to preserve the Armenian language, culture and traditions. RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the UAE Gegham Gharibjanyan was also in Bangkok.
The event brought together 80 Armenians from China, India, Malaysia, Singapore, Thailand and Vietnam.
These communities help preserve Armenian cultural monuments in the region, particularly the Armenian Churches of Bangladesh and Myanmar. In November 2014, His Holiness Karekin II visited Myanmar. After decades, the Armenian community of China organized an Armenian liturgy. The Calouste Gulbenkian Foundation granted two academic scholarships to conduct research on the history of the Armenian presence in China.
In his turn, leader of the Chinese-Armenian community Henry Arslanyan mentioned: “Thanks to smart and goal-oriented people from different parts of the world, the Armenian communities in the Far East are growing at a rapid pace.”