«Ղարաբաղ Կարպետը» վերականգնում և տարածում է հայկական գորգագործության ավանդույթները
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը Երևանում ներկա են գտնվել «Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության ֆիրմային խանութի պաշտոնական բացման արարողությանը:
«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերությունը հիմնվել է 2013թ. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Զբաղվում է ձեռագործ գորգերի արտադրությամբ: Ընկերությունը գորգագործական արտադրամասեր ունի ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Շուշի, Հադրութ, Բերձոր, քաղաքներում և Ճարտար գյուղում: «Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերությունում աշխատում են ավելի քան 150 գորգագործներ: Ընկերությունը մեծամասամբ արտադրում է հայկական, և մասնավորապես տիպիկ արցախյան, ինչպես նաև տարբեր քաղաքակրթություններին հատուկ գորգեր: «Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության արտադրանքը հասանելի է նաև ԱՄՆ-ում, ՌԴ-ում և Եվրոպայի ավելի քան 50 երկրներում: Ընկերության նպատակն է հայկական գորգագործության հազարամյակների պատմությունը տարածել ամբողջ աշխարհում:
Գորգագործությունը հայկական և արցախյան տարածքի մշակութային կարևոր բաղադրիչ է, այդ պատճառով էլ դրա զարգացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններն առաջին հերթին կարևորվում են հենց ազգային տեսանկյունից: Արցախը եղել է հայկական գորգագործության կարևորագույն կենտրոններից մեկը: Ցավոք, ադրբեջանցիներն իրենց զեղծարար քաղաքականության արդյունքում հայկական, այդ թվում՝ արցախյան գորգերը աշխարհում ներկայացնում են որպես ադրբեջանական: Այսօր Արցախի կառավարությունը հետևողական է արցախյան գորգագործության զարգացման հարցում:

«Карабах Карпет» восстанавливает и распространяет традиции армянского ковроделия
Министр культуры Армении Асмик Погосян и министр культуры и по вопросам молодежи Нагорно-Карабахской Республики Нарине Агабалян в Ереване присутствовали на церемонии открытия фирменного магазина компании «Карабах Карпет».
Компания «Карабах Карпет» была основана в 2013 году в НКР. Компания занимается производством рукодельных ковров, имеет ковроткацкие фабрики в Степанакерте, Шуши, Гадруте, Бердзоре и селе Чартар.
В «Карабах Карпет» работает более 150 ковроделов. Компания производит армянские, в частности, типично, карабахские ковры, а также специальные ковры в традициях разных культур. Производство компании экспортируется в США, Россию и более 50 страны Европы.
Цель компании – распространение во всем мире традиций армянского ковроделия, которые имеют тысячелетнюю  сторию.
Ковроделие является важным культурным составляющим в Армении и Нагорном Карабахе. По этой причине все инициативы по развитию сферы в первую очередь важны с национальной точки зрения. Нагорный Карабах был одним из важнейших ковроткацких центров Армении.
К сожалению, азербайджанцы в результате своей фальсификационной политики представляют армянские, в том числе и
карабахские ковры в качестве азербайджанских. Сегодня правительство НКР последовательно следит за развитием