Պատկերացնում էի, որ Երևանը մի քաղաք է, որի ամեն մի անկյունից Արարատն է երևում
«Երազ էր մեզ համար Հայաստանը տեսնելը: Անընդհատ ասում էինք` օր մը կերթանք…Այսօր երազս իրականություն դարձավ…»,-Հալեպում ապրող տիկին Գիլդան չէր կարողանում թաքցնել հուզմունքը: Հայաստան էր եկել որդու` 13-ամյա Արամ Խաչատրյանի հետ:
– Երբ Հայաստանը չէի տեսել, պատկերացնում էի, որ Երևանը մի քաղաք է, որի ամեն մի անկյունից Արարատն է երևում: Հայաստանը ճանաչեցի Գյումրիի միջոցով` ցածրահարկ, կիսաքանդ շենքեր, մի պահ տխրեցի` մի՞թե սա է Հայաստանը: Հետո իմացա, որ այդ ամենը երկրաշարժի հետևանք է: Երևանում տպավորություններս այլ էին: Հիացած եմ մեր մայրաքաղաքի գեղեցկությամբ: Եղել եմ Խոր վիրապում, Էջմիածնում…այնքան հաճելի է, որ ամենուր հայերեն են խոսում:
– Արա´մ, մի քիչ պատմի´ր քո մասին:
– Սովորում եմ Հալեպի Կարեն-Եփփե ազգային ճեմերանի 7-րդ դասարանում: Շատ եմ սիրում իմ դպրոցը, իմ ուսուցիչներին, ովքեր սովորեցնում են ինձ գրել ու կարդալ հայերեն, սովորեցնում են սիրել հայրենիքը: Ճիշտ է, Հալեպում ենք ապրում, բայց չենք մոռանում, որ հայ ենք, չենք մոռանում մեր լեզուն, պատմությունը, կրոնը: Տանը, դրսում միմիայն հայերեն ենք խոսում:
Բարսեղ Կանաչյանի անվան երաժշտական դպրոցում վոկալի դասերի եմ հաճախում: Ուսուցիչս Շահեն Քեշիշյանն է. նա է ինձ սովորեցրել սիրել հայ երգը, միշտ գոտեպնդում ու քաջալերում է ինձ: Ուրախ եմ ու հպարտ, որ նրա նման ուսուցիչ ունեմ: Սովորում եմ նաև երաժշտական դպրոցի դաշնամուրի դասարանում:
– Ի՞նչ է քեզ համար հայ երգը:
– Հայ երգը քո սրտի հետ է խոսում, այն քո հոգուց է բխում ու հուզում է թե´ կատարողին, թե´ ունկնդրին: Հայ երգի միջոցով դու Հայաստան երկրի կարոտն ես առնում: Արաբական երգեր էլ եմ լսում, բայց միևնույնն է, ինչքան էլ գեղեցիկ լինենեն, հոգուդ հետ չեն խոսում:
– Իսկ հայերեն գրքեր սիրու՞մ ես կարդալ:
-Սիրում եմ Մխրթար Գոշին, Մուշեղ Իշխանին, Հովհաննես Շիրազի բանաստեղծություններն եմ սիրում կարդալ:
– Ի՞նչ տպավորություններ ստացար «Վերածնունդ» մրցույթ-փառատոնից:
– Մրցույթի մասին ուշ եմ իմացել: Բարեբախտաբար պատրաստ էի և կարողացա անվախ երգել: Կցանկանայի, որ նման մրցույթներ հաճախակի կազմակերպվեն, քանզի ամբողջ աշխարհի հայերը հավաքվում են հայրենիքում: Ուրախ եմ,որ Հալեպ մրցանակով եմ վերադառնում: Ոզում եմ շնորհակալություն հայտնել մրցույթի կազմակերպիչներին, Հալեպում Սփյուռքի նախարարության ատենապետ Լենա Հալաջյանին, ատենադպրուհի Մարիա Քասաբյանին, ովքեր քաջալերեցին ու օգնեցին ինձ, որ անպայման մասնակցեմ մրցույթին:
-Նաեւ լողի ես գնում, ինչպե՞ս ես հասցնում
Ջուր շատ եմ սիրում ու ցանկացա անպայման լողալ սովորել: Բազմաթիվ մրցաշարերի եմ մասնակցել: Սիրիայում լողի առաջնությունում գրավել եմ առաջին տեղը: Բայց լողն ինձ համար ընդամենը հոբբի է: Կարևորն իմ կյանքում երաժշտությունն է: Երազում եմ Արամ Խաչատրյանի նման ճանաչված երաժիշտ դառնալ: Շատ եմ սիրում նրա երաժշտությունը: Ցանկանում եմ, որ Արամ Խաչատրյանի գործերը միշտ անմահ լինեն, որ ոչ մի հայ չմոռանա, որ նրա նման երաժիշտ ունի:
– Արա´մ, իսկ հայրենիքից ի՞նչ ես տանում քեզ հետ
– Ուրախություն, արև, ջերմություն…Ցավում եմ այն մարդկանց համար, ովքեր միայն լսել են հայրենիքի մասին: Հայրենիքը տեսնելը, զգալը մի այլ զգացողություն է: Կցանկանամ, որ բոլոր հայերն իրենց հայրենիքում ապրեն: Ես նույնպես ուզում եմ ապրել, սովորել Հայաստանում: Ընկերներիս խորհուրդ կտամ անպայման այցելել հայրենիք: Շատ եմ ուզում մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին, որ նորից կարողանամ Հայաստան գալ:

Представляете: Ереван – это город, с каждого угла которого виден Арарат
«Увидеть Армению для нас было, как сон. Постоянно твердили – когда-нибудь поедем… Сегодня мечта эта стала явью…» – г-жа Гильда, проживающая в Алеппо, не может скрыть волнения. В Армению она приехала с сыном – 13-летним Арамом Хачатряном.
– Пока не увидел Армению, представлял Ереван городом, с каждого угла которого виден Арарат. Об Армении сначала судил по Гюмри – низенькие, полуразрушенные дома. Взгрустнулось – неужели это и есть Армения. Потом узнал, что все это – последствия землетрясения. В Ереване впечатления были совсем другие. Восхищен красотой нашей столицы. Побывал в Хор Вирапе, Эчмиадзине… Так приятно, что повсюду говорят по-армянски.
– Арам, расскажи немного о себе.
– Учусь в 7-м классе национальной семинарии Карен-Еппе Алеппо. Очень люблю свою школу, педагогов, которые учат меня читать и писать по-армянски, любить Родину. Правда, мы живем в Алеппо, но не забываем, что мы – армяне, не забываем наши язык, историю, религию. Дома, на улице говорим только по-армянски.
Посещаю уроки вокала в музыкальной школе им. Барсега Каначяна. Педагог мой, Шаген Кешишян, научил меня любить армянскую песню, всегда воодушевляет меня. Радуюсь и горжусь, что имею такого учителя. Учусь также в классе фортепиано музыкальной школы.
– Что значит для тебя армянская песня?
– Армянская песня «разговаривает» с твоим сердцем, течет из самой души, волнует и исполнителя, и слушателя. Армянской песней ты утоляешь тоску по Армении. Арабские песни тоже слушаю, но как бы ни были они красивы, не затрагивают струны души.
– А армянские книги читать любишь?
– Люблю читать Мхитара Гоша, Мушега �?шхана, стихи Ованеса Шираза.
– Поделись впечатлениями о конкурсе-фестивале «Возрождение».
– О конкурсе узнал поздно. К счастью, был готов и смог спеть без особого волнения. Хотел бы, чтобы подобные конкурсы организовывались чаще, поскольку армяне со всего мира собираются на Родине. Рад, что в Алеппо возвращаюсь с призом. Хочу поблагодарить организаторов конкурса, представителя Министерства Диаспоры в Алеппо Лену Аладжян, сотрудницу Марию Касабян, которые поддержали и помогли мне непременно участвовать в конкурсе.
– Ты еще и на плавание ходишь. Как успеваешь?
– Воду очень люблю, потому и захотел обязательно научиться плавать. Участвовал во многих соревнованиях. На первенстве Сирии занял первое место. Но плавание для меня – всего лишь хобби. Главное в моей жизни – музыка. Мечтаю стать таким же известным музыкантом, как Арам Хачатурян. Очень люблю его музыку. Хочу, чтобы произведения Арама Хачатуряна всегда оставались бессмертными, чтобы ни один армянин не забыл, что имеет такого музыканта.
– Арам, что ты увозишь с собой с Родины?
– Радость, солнце, тепло… Сожалею о тех людях, которые знают Родину только понаслышке. Видеть, чувствовать Родину – совсем другое ощущение. Хочу пожелать, чтобы все армяне жили на своей Родине. �? друзьям посоветую обязательно побывать на Родине. Очень хочу участвовать в программе «Приходи домой», чтобы иметь возможность вновь побывать в Армении.