10 տարվա ընդմիջումից հետո Բուլղարիայի Հայոց թեմը նոր Թեմական խորհուրդ ընտրեց
Հունվարի 11-ին Բուլղարիայի Շումեն քաղաքում տեղի ունեցավ Բուլղարիայի Հայոց թեմի հերթական Թեմական պատգամավորական ընդհանուր ժողովը, որին մասնակցում էին 51 պատգամավորներից 40-ը՝ ընտրված Բուլղարիայի բոլոր հայաշատ քաղաքներից:
Ժողովը սկսվեց Շումենի Ս. Աստվածածին եկեղեցում  Տերունական աղոթքով, որից հետո Բուլղարիայի Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Հովակիմյանը իր օրհնության խոսքը ուղղեց բոլոր պատգամավորներին և ներկա հավատացյալներին: Ժողովի բացմանը ներկա էր նաև Շումենի նահանգապետ Վենցիսլավ Վենկովը, ով իր գնահատանքի խոսքը բերեց ժողովականներին և մաղթեց արդյունավետ ընտրություններ:
Այնուհետև ժողովը շարունակվեց «Շումեն» հյուրանոցի հանդիսությունների դահլիճում: Ժողովը վարում էր Վառնայի ընդհանուր դատարաների գլխավոր դատավոր Վանուհի Առաքելյանը՝ Բուլղարիայի Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Հովակիմյանի նախագահությամբ: Ժողովականները ընտրեցին պատգամավորական ժողովի  ընտրական հանձնաժողով:
ժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես եկան Բուլղարիայի Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Հովակիմյանը, Բուլղարիայի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ Ռուբեն Գրիգորյանը և Բուլղարիայի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի  վերստուգիչ հանձնախումբի ատենապետ Օննիկ Ալթունյանը:
Այնուհետև Բուլղարիայի Հայոց թեմի գործող Կանոնադրության համաձայն՝ տեղի ունեցան Բուլղարիայի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի և Թեմական խորհրդի Վերստուգիչ հանձնախումբի ընտրությունները:
40 պատգամավորներից գաղտնի ընտրությամբ ընտրվեցին Թեմական խորհրդի 9 անդամներ՝ Անդրանիկ Շաքարյան, Ռուբեն Չաուշյան, Սարգիս Քրաջյան, Տ. Տիրայր քահանա Հատավյան, Սերժ Մանաշյան, Միհրան Գարեգինյան, Պողոս Կարճարյան, Հակոբ Կյուրեղյան, 2 փոխանորդներ՝ Պողոս Մանուկյան և Շողեր Սիմոնյան, և Թեմական խորհրդի Վերստուգիչ հանձնախմբ ի  5 անդամներ՝ Օննիկ Մեջելյան, Օննիկ Գյուլյան, Կարեն Հարությունյան, Արմենակ Կյումուշյան և Խաչիկ Մանկիկյան:
Ժողովի վերջում Առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Հովակիմյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր թեմական պատգամավորներին մասնակցության համար, իր գնահատանքի խոսքը ուղղեց նախկին Թեմական խորհրդի անդամներին և շնորհավորեց նորընտիր Թեմական խորհրդի անդամներին՝ մաղթելով բարի և աստվածահաճո ծառայություն:

После 10-летнего перерыва Армянская епархия Болгарии избрала новый епархиальный совет
В болгарском городе Шумен 11 января состоялось очередное общее депутатское епархиальное собрание Армянской епархии Болгарии, в котором участвовали 40 из 51 депутата, избранных от всех армянонаселенных городов Болгарии.
Собрание началось молитвой Терунакан в церкви Свяытой Богородицы Шумена, после чего местоблюститель предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапет Абгар Овакимян обратился со словами благословения ко всем депутатам и присутствующим верующим. На открытии собрания присутствовал также губернатор Шумена Венцислав Венков, высоко оценивший участников собрания и пожелавший плодотворных выборов.
Затем собрание продолжилось в актовом зале гостиницы «Шумен». Собрание вел главный судья судов общей юрисдикции Варны Вануи Аракелян под председательством местоблюстителя предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапета Абгара Овакимяна. Участники собрания избрали избирательную комиссию депутатского собрания.
В ходе собрания с докладами выступили местоблюститель предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапет Абгар Овакимян, председатель епархиального совета Армянской епархии Болгарии Рубен Григорян и председатель контрольной комиссии епархиального совета Армянской епархии Болгарии Оник Алтунян.
Затем, согласно действующему Уставу Армянской епархии Болгарии состоялись выборы Епархиального совета и Контрольной комиссии Епархиального совета Армянской епархии Болгарии.
�?з 40 депутатов тайным голосованием были избраны 9 членов Епархиального совета – Андраник Шакарян, Рубен Чаушян, Саркис Крачян, иерей Тирайр Атавян, Серж Манашян, Мигран Гарегинян, Погос Карчарян, Акоп Кюрегян, два резервных члена Погос Манукян и Шогер Симонян, а также 5 членов Контрольной комиссии Епархиального совета – Онник Меджелян, Онник Гюлян, Карен Арутюнян, Арменак Кюмушян и Хачик Манкикян.
В заключение собрания местоблюститель предстоятеля вардапет Абгар Овакимян выразил благодарность за участие всем епархиальным делегатам, высказал слова оценки членам бывшего Епархиального совета и поздравил членов новоизбранного Епархиального совета, пожелав им доброго и богоугодного служения.