10 Տարուան Ընդմիջումէն Ետք Պուլկարիոյ Հայոց Թեմը Ընտրեց Նոր Թեմական Խորհուրդ
Յունուար 11-ին Պուլկարիոյ Շումեն քաղաքին մէջ տեղի ունեցաւ Պուլկարիոյ Հայոց թեմի հերթական Թեմական պատգամաւորական ընդհանուր ժողովը, որուն կը մասնակցէին 51 պատգամաւորներէ 40-ը` ընտրուած Պուլկարիոյ  հայաշատ քաղաքներէն:
ժողովը սկսաւ Շումենի Ս. Աստուածածին եկեղեցւոյ մէջ  Տէրունական աղօթքով, որմէ ետք Պուլկարիոյ Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Յովակիմեան իր օրհնութեան խօսքը ուղղեց բոլոր պատգամաւորներուն եւ ներկայ հաւատացեալներուն: Ժողովի բացման ներկայ էր նաեւ Շումենի նահանգապետ Վենցիսլաւ Վենկովը, որ իր գնահատանքի խօսքը բերաւ ժողովականներուն եւ մաղթեց արդիւնաւէտ ընտրութիւններ:
Այնուհետեւ ժողովը շարունակուեցաւ «Շումեն» հիւրանոցի հանդիսութիւններու դահլիճին մէջ: Ժողովը կը վարէր Վառնայի ընդհանուր դատարաններու գլխաւոր դատաւոր Վանուհի Առաքէլեան` Պուլկարիոյ Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Յովակիմեանի նախագահութեամբ: Ժողովականները ընտրեցին պատգամաւորական ժողովի  ընտրական յանձնաժողով:
ժողովին ընթացքին զեկոյցներով հանդէս եկան Պուլկարիոյ Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Յովակիմեան, Պուլկարիոյ Հայոց թեմի թեմական խորհուրդի ատենապետ Ռուբէն Գրիգորեան եւ Պուլկարիոյ Հայոց թեմի թեմական խորհուրդի  վերստուգիչ յանձնախումբի ատենապետ Օննիկ Ալթունեան:
Այնուհետեւ Պուլկարիոյ Հայոց թեմի գործող Կանոնադրութեան համաձայն` տեղի ունեցան Պուլկարիոյ Հայոց թեմի թեմական խորհուրդի եւ Թեմական խորհուրդի Վերստուգիչ յանձնախումբի ընտրութիւնները:
40 պատգամաւորներէն գաղտնի ընտրութեամբ ընտրուեցան Թեմական խորհուրդի 9 անդամներ` Անդրանիկ Շաքարեան, Ռուբէն Չաուշեան, Սարգիս Քրաջեան, Տ. Տիրայր քահանայ Հատաւեան, Սերժ Մանաշեան, Միհրան Գարեգինեան, Պօղոս Կարճարեան, Յակոբ Կիւրեղեան, 2 փոխանորդներ` Պօղոս Մանուկեան եւ Շողեր Սիմոնեան, եւ Թեմական խորհուրդի Վերստուգիչ յանձնախումբի  5 անդամներ` Օննիկ Մէջելեան, Օննիկ Գիւլեան, Կարէն Յարութիւնեան, Արմէնակ Կիւմուշեան եւ Խաչիկ Մանկիկեան:
Ժողովի վերջաւորութեան Առաջնորդական տեղապահ Տ. Աբգար վրդ. Յովակիմեան շնորհակալութիւն յայտնեց բոլոր թեմական պատգամաւորներուն մասնակցութեան համար, իր գնահատանքի խօսքը ուղղեց նախկին Թեմական խորհուրդի անդամներուն եւ շնորհաւորեց նորընտիր Թեմական խորհուրդի անդամները` մաղթելով բարի եւ աստուածահաճոյ ծառայութիւն:

После 10-летнего перерыва Армянская епархия Болгарии избрала новый епархиальный совет
В болгарском городе Шумен 11 января состоялось очередное общее депутатское епархиальное собрание Армянской епархии Болгарии, в котором участвовали 40 из 51 депутата, избранных от всех армянонаселенных городов Болгарии.
Собрание началось молитвой Терунакан в церкви Свяытой Богородицы Шумена, после чего местоблюститель предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапет Абгар Овакимян обратился со словами благословения ко всем депутатам и присутствующим верующим. На открытии собрания присутствовал также губернатор Шумена Венцислав Венков, высоко оценивший участников собрания и пожелавший плодотворных выборов.
Затем собрание продолжилось в актовом зале гостиницы «Шумен». Собрание вел главный судья судов общей юрисдикции Варны Вануи Аракелян под председательством местоблюстителя предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапета Абгара Овакимяна. Участники собрания избрали избирательную комиссию депутатского собрания.
В ходе собрания с докладами выступили местоблюститель предстоятеля Армянской епархии Болгарии вардапет Абгар Овакимян, председатель епархиального совета Армянской епархии Болгарии Рубен Григорян и председатель контрольной комиссии епархиального совета Армянской епархии Болгарии Оник Алтунян.
Затем, согласно действующему Уставу Армянской епархии Болгарии состоялись выборы Епархиального совета и Контрольной комиссии Епархиального совета Армянской епархии Болгарии.
�?з 40 депутатов тайным голосованием были избраны 9 членов Епархиального совета – Андраник Шакарян, Рубен Чаушян, Саркис Крачян, иерей Тирайр Атавян, Серж Манашян, Мигран Гарегинян, Погос Карчарян, Акоп Кюрегян, два резервных члена Погос Манукян и Шогер Симонян, а также 5 членов Контрольной комиссии Епархиального совета – Онник Меджелян, Онник Гюлян, Карен Арутюнян, Арменак Кюмушян и Хачик Манкикян.
В заключение собрания местоблюститель предстоятеля вардапет Абгар Овакимян выразил благодарность за участие всем епархиальным делегатам, высказал слова оценки членам бывшего Епархиального совета и поздравил членов новоизбранного Епархиального совета, пожелав им доброго и богоугодного служения.