Together4armenia հարթակը միավորում է 14 երկրներից 62 սփյուռքահայ մասնագետների
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանի հետ միասին հունիսի 27-ին ներկայացրին Together4Armenia (Միասին հանուն Հայաստանի) հարթակի նոր ձևաչափով վերագործարկված տարբերակը (www.Together4Armenia.am): Նորացված հնարավորություններով հարթակի նպատակը աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայ փորձագետների և Հայաստանի համայնքների ու հասարակական կազմակերպությունների միջև արդյունավետ ու տևական կապ ձևավորելն է:
Together4Armenia-ն խրախուսում է ինտելեկտուալ կամավորությունը՝ կամուրջ հանդիսանալով տեղական նախաձեռնությունների և Սփյուռքի հայ մասնագետների միջև, ովքեր պատրաստ են իրենց գիտելիքը ծառայեցնել Հայաստանի մարզերի զարգացմանը: Վերափոխված հարթակն ավելի պարզ ու հարմար է օգտագործման համար թե´ գրանցման, թե´ համագործակցության ընթացքում: Հարթակն ունի որոնման և առցանց հաղորդակցման համակարգեր, որոնք օգնում են արագ կերպով գտնել համայնքային ծրագրերի պահանջներին համապատասխան մասնագետների և անմիջական կապ են ստեղծում երկու կողմերի միջև:
«Together4Armenia հարթակը խթանում է գիտելիքի և փորձի փոխանցումը և բարի կամքի դրսևորումը, ինչը մեծապես կարևոր է Հայաստանի զարգացման ներկա փուլում: Մենք լիահույս ենք, որ այս հարթակի միջոցով Սփյուռքի լավագույն մասնագիտական ներուժը կօգնի ամրապնդել Հայաստանի համայնքները՝ առավել ապահով և բարեկեցիկ միջավայր ստեղծելով հայ ընտանիքների և նրանց երեխաների համար»,- նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայը:
2016թ.-ից ի վեր ավելի քան 60 մասնագետ Սփյուռքից այս անվճար վեբ-հարթակի միջոցով իր փորձն է փոխանցել Հայաստանում ապրող մոտ 2100 բնակչի: Նրանց մասնակցությունն ու խորհրդատվությունն օգնում է լուծումներ գտնել համայնքային տարբեր խնդիրների համար և նոր շունչ հաղորդել ամենատարբեր ոլորտների զարգացմանը՝ կրթությունից մինչև գյուղատնտեսություն, նորարարական տեխնոլոգիաներից մինչև ծրագրերի կառավարում:
«Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության համար ավելի հզոր Հայաստան կառուցելու նախապայմաններից մեկը բազմակողմանի զարգացած և ակտիվ քաղաքացիական հասարակություն ունենալն է: Մենք հավատացած ենք, որ Սփյուռքի մասնագետների ներուժը Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում ներգրավելը բացառիկ հնարավորություն է, որը կնպաստի նաև Հայաստանի և Սփյուռքի միջև երկարաժամկետ կապերի հաստատմանը: Սրանք ՀԲԸՄ Հայաստանի այն կարևորագույն երկու նպատակներն են, որոնց իրականացման համար կարևոր հարթակ է հանդիսանում Together4Armenia-ն»,- նշել է ՀԲԸՄ Հայաստանի ՔՀ Կամուրջ ծրագրի ղեկավար Արսեն Ստեփանյանը:
Միջոցառմանը մասնակիցները ծանոթացան ներգրավված փորձագետների ու շահառուների ներկայացրած պատմություններին և քննարկեցին ինտելեկտուալ կամավորության արժեքը՝ որպես Հայաստանի զարգացման գործում շոշափելի արդյունք բերող նշանակալից միջոց:
Այցելե՛ք www.Together4Armenia.am կայք այսօր և հետևե՛ք փորձագետների ու ծրագրերի նորություններին www.facebook.com/Together4Armenia/ էջի միջոցով, որտեղ կարող եք տեղադրել ֆեյսբուքյան Ձեր էջի նկարը T4A հատուկ շրջանակի մեջ:

On June 27, the UNICEF, the Delegation of the European Union to Armenia and the Armenian General Benevolent Union, along with Deputy Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Davit Sargsyan, presented the re-launched version of the Together4Armenia platform (www.Together4Armenia.am). The goal of the platform, which offers new opportunities, is to establish a durable and effective relationship between Armenian experts abroad and the communities and non-governmental organizations in Armenia.
Together4Armenia encourages intellectual volunteerism, serving as a bridge between local undertakings and Diaspora Armenian professionals who are ready to serve their knowledge for the development of Armenia’s provinces. The modified platform is simpler and more user-friendly during registration and cooperation. The platform has a search engine and an online chat system that helps one quickly find specialists meeting the requirements of a community program and establish direct ties.
“Together4Armenia promotes the transfer of knowledge and experience and the manifestation of goodwill, which is very important in the current stage of Armenia’s development. We fully hope that this platform helps use the potential of the best professionals of the Diaspora to strengthen Armenia’s communities, creating a safer and more prosperous environment for Armenian families and children,” Representative of the UNICEF in Armenia Tanya Radochay noted.
Since 2016, over 60 professionals have transferred their experience to nearly 2,100 residents of Armenia through this free web platform. Their participation and words of advice help find solutions to various community-related issues and convey new air to the development of various sectors, starting from education and innovative technologies and ending with agriculture and project management.
“For the Armenian General Benevolent Union, having a comprehensively developed and active civil society is one of the preconditions for building a stronger Armenia. We are certain that engagement of the potential of Diaspora Armenian professionals in the development of civil society in Armenia serves as a unique opportunity that will also help establish relations between Armenia and the Diaspora in the long run. These are the two major goals of AGBU Armenia, and Together4Armenia serves as a major platform for accomplishing those goals,” AGBU Armenia Bridge4CSOs Program Director Arsen Stepanyan noted.
The participants of the event were introduced to the stories of experts and beneficiaries involved in the project and discussed the value of intellectual volunteerism as a significant resource for achieving a tangible outcome in Armenia’s development.
Visit www.Together4Armenia.am today and follow the updates of experts and news on programs at www.facebook.com/Together4Armenia/ where you can post your Facebook profile photo in a special T4A frame.