Նախագահը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի հետ
Բելգիայի Թագավորություն աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել վարչապետ Շառլ Միշելի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ հյուրընկալության համար՝ Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ավելի ակտիվացնելու հայ-բելգիական երկխոսությունը, բազմաբնույթ դարձնելու փոխշահավետ համագործակցությունը բարեկամ Բելգիայի հետ։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման անցած 25 տարիներին Հայաստանը և Բելգիան հարաբերությունները կանոնավոր զարգացրել են բազմաթիվ ոլորտներում՝ հիմնվելով փոխվստահության ու փոխըմբռնման վրա։
Նախագահ Սարգսյանը և վարչապետ Միշելը համակարծիք են եղել, որ այս հանդիպումը հետագա համագործակցության ուղիները նախանշելու լավ առիթ է և մեծապես կարևորել են փոխգործակցության ընդլայնումը նաև միջազգային հարթակներում, հատկապես` ԵՄ շրջանակներում։
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին` Սերժ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը նոր էջ կբացի երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ և նոր հնարավորություններ կստեղծի Եվրոպական միության ու անդամ պետությունների, այդ թվում՝ Բելգիայի հետ հարաբերությունների հետագա խորացման համար:
Հայ-բելգիական երկկողմ համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից Հանրապետության Նախագահը կարևորել է բարձրաստիճան քաղաքական շփումների ակտիվացումը և հույս հայտնել, որ Հայաստանի և բարեկամ ու վստահելի գործընկեր Բելգիայի երկխոսությունը շարունակական կլինի, ինչպես նաև փոխայցերն ավելի ակտիվ բնույթ կկրեն:
Հանդիպմանը Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Բելգիան Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև այն պատճառով, որ ապաստան է տվել ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցներին, ում սերունդները կազմում են բելգիահայ համայնքի կորիզը: Նախագահը վարչապետ Շառլ Միշելին հայ ժողովրդի գնահատանքն է հայտնել 2015թ. հունիսի 18-ի նրա հայտարարության համար, որին հաջորդեց հուլիսի 23-ին Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, որով ամբողջացավ Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը. դեռևս 1998թ. Բելգիայի Սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը։
Զրուցակիցները երկուստեք դրվատանքով են խոսել Բելգիայի հայ համայնքի մասին, կարևորել նրա դերը երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման գործում:
Սերժ Սարգսյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են հայ-բելգիական առևտրատնտեսական հարաբերություններին և փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նախագահն առաջարկել է, որ բելգիական ընկերությունները դիտարկեն ՀՀ-ում գործունեություն ծավալելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով երկրում ձևավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը, ինչպես նաև ներգրավվածությունը տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացներում:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի ակտիվ անդամակցությունը ևս, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն է ֆրանկոֆոն կառույցներում Բելգիայի հետ գիտակրթական, մշակութային, քաղաքային կառավարման և այլ ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար: Նշելով, որ 2018թ. Հայաստանը կհյուրընկալի կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը, Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիային աջակցության համար և, օգտվելով հանդիպման առիթից, վարչապետ Միշելին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու 2018թ. հոկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովին։

Президент встретился с премьер-министром Бельгии Шарлем Мишелем
В рамках рабочего визита в Королевство Бельгии Президент Серж Саргсян сегодня встретился с премьер-министром Шарлем Мишелем.
Выражая благодарность за тёплый приём, Президент Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована в активизации армяно-бельгийского диалога, сделав разнообразным взаимовыгодное сотрудничество с дружественной Бельгией.
Собеседники выразили единое мнение, за 25 лет, прошедших со времени установления дипломатических отношений Армения и Бельгия развивали отношения во многих сферах, основываясь на взаимном доверии и взаимопонимании.
Президент Саргсян и премьер Мишель выразили общее мнение, что эта встреча является хорошей возможностью наметить пути дальнейшего сотрудничества. Они подчеркнули важность расширения взаимодействия также на международных площадках, в частности в рамках ЕС.
Касаясь отношений Армения-ЕС, Серж Саргсян выразил уверенность, что подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве откроет новую страницу в истории двусторонних отношений и создаст новые возможности для дальнейшего углубления отношений с Европейским союзом и странами-членами, в том числе с Бельгией.
С точки зрения продвижения повестки двустороннего армяно-бельгийского сотрудничества, Президент Республики подчеркнул важность активизации высоких политических контактов и выразил надежду, что диалог между Арменией и её другом и надёжным партнёром Бельгией будет непрерывным, а также взаимные визиты будут носить более активный характер.
На встрече Президент Саргсян подчеркнул, что Бельгия для Армении имеет особое значение также по той причине, что дала прибежище нашим спасшимся от геноцида соотечественникам, чьи поколения составляют основу армянской общины Бельгии. Президент выразил Шарлю Мишелю признательность армянского народа за его заявление 18 июня 2015 г., за которым последовало принятие 23 июля Палатой Представителей резолюции, признающей Геноцид армян, которая завершила процесс признания Бельгией Геноцида армян: ещё в 1998 году Сенат Бельгии принял резолюцию о признании Геноцида армян.
Собеседники с обоюдным почтением говорили об армянской общине Бельгии, подчеркнули её роль в деле активизации двусторонних отношений.
Серж Саргсян и Шарль Мишель обсудили вопросы, касающиеся армяно-бельгийских торгово-экономических отношений и сотрудничества в ряде взаимовыгодных отраслей. Президент предложил, чтобы бельгийские компании рассмотрели возможность развивать свою деятельность в РА, учитывая сформированный в стране благоприятный инвестиционный климат, а также участие в различных интеграционных процессах.
Активное членство Армении в международной организации Франкофонии также, по мнению Президента Сержа Саргсяна, является хорошей возможностью для углубления сотрудничества с Бельгией в структурах Франкофонии в сферах науки, культуры, городского управления и других отраслях. Отметив, что в 2018 году Армения будет принимать 17-ый саммит Организации, Президент выразил благодарность Бельгии за поддержку и, пользуясь случаем, пригласил премьер-министра Мишеля в Армению для участия в намеченном на октябрь 2018 года саммите.