ՀՀ ԶՈՒ-ն ձեռք է բերել «Իգլա-Ս» դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրների բավականին խոշոր խմբաքանակ
Վերջին մեկ տարում առաջնագծի զորամասերի ՀՕՊ համակարգերը համալրվել են ժամանակակից միջոցներով, այդ թվում «Իգլա-Ս» կամ «Իգլա-Սուպեր» նոր սերնդի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրների բավականին խոշոր խմբաքանակով:
Այս մասին ՀՀ ՊՆ «Հայ զինվոր» պաշտոնաթերթի հետ զրույցում հայտնել է Զինված ՀՕՊ զորքերի պետի տեղակալ-վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Արթուր Պողոսյանը: «Լրահամալրումը զգալի է: Այն ապահովում է կրակի բավականին մեծ խտություն: Նաեւ այս միջոցի շնորհիվ է ստեղծվել ամուր հակաուղղաթիռային համակարգ: «Իգլա-Ս»-ը լավագույնն է իր դասի մեջ: Այն տարբերակում է զանազան տիպի խանգարումները, մարտական գլխիկը բավականին զգայուն է եւ կարող է հայտնաբերել նաեւ փոքր ջերմության աղբյուր հանդիսացող անօդաչու թռչող սարքերը»,- ասաց նա:
Արթուր Պողոսյանի խոսքով, «Իգլա-Ս»-ն օժտված է հրթիռի մեծ հեռահարությամբ եւ թիրախի խոցման մեծ հեռավորությամբ, զգալի է նաև հրթիռի մարտական մասի զանգվածը, ինչի շնորհիվ բարձր է թիրախի ամբողջական ոչնչացման հավանականությունը:
«Մեր ձեռք բերած «Իգլա-Ս» համալիրները նոր են, եւ երկար տարիներ որեւէ խնդիր չենք ունենա: «Իգլա-Ս» համալիրների մեր ջոկերը ապահովված են շարժական հնարավորություններով` մեքենաներով, հետախուզության, կապի առանձին միջոցներով: Այսինքն պատրաստ են խնդիրը լուծելու ցանկացած՝ անգամ գիշերային պայմաններում, քանի որ համալրված են «Մաուգլի» նշանոցով»,-նշեց գնդապետ Պողոսյանը:

Over the past year, the anti-air defense systems of the frontline military units of the Armenian armed forces have been replenished with state-of-the-art equipment, including quite a large batch of Igla-S and Igla-Super man-portable surface-to-air missiles.
This is what Deputy Head of the Armed Anti-Air Defense Troops, Colonel Arthur Poghosyan told “Hay Zinvor” (Armenian Soldier), the official newspaper of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. “This is a large replenishment. It will ensure quite a large density of fire. This equipment will also help create a strong anti-missile system. Igla-S is the best in its category. It is a high-precision missile. The head is quite sensitive and can also detect drones that serve as a small heat source,” he said.
According to Arthur Poghosyan, Igla-S can respond to a large range of rocket launchers and has the ability to respond to the entire range of airborne targets.
“The Igla-S complexes that we acquired are new, and we will not have any problems for many years to come. Our detachments of the Igla-S complexes are secured with mobile features, that is, they are ready to fulfill any task under any conditions, even at night since they are complemented with the Mowgli telescopic sight,” Colonel Poghosyan stated.