Վահան Թոթովենցի «Կյանքը հին հռովմեական ճանապարհի վրա» վեպը թարգմանվել է ռումիներեն
Անցյալ շաբաթ Ռումինիայի Հայոց միության «Արարատ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել Վահան Թոթովենցի «Կյանքը հին հռովմեական ճանապարհի վրա» հայտնի վեպը՝ ռումիներեն թարգմանությամբ (Vahan Totovenţ, Viaţa pe vechiul drum roman, Editura Ararat, 2017, 159 էջ): Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, թարգմանությունը կատարել է ռումինահայ ճանաչված լրագրող, գրող և թարգմանիչ, Ռումինիայի և Հայաստանի գրողների միության անդամ Մադլեն Գարագաշյանը (Madeleine Karacașian):
Մադլեն Գարագաշյանը ծնվել է 1934թ. Ռումինիայի Կրայովա քաղաքում, գաղթականի ընտանիքում: Ստացել է երաժշտական կրթություն, երկար տարիներ աշխատակցել է Ռումինական ռադիոյի տարբեր ծրագրերին, ռումինական տասնյակ թերթերին և հանդեսներին`բազմիցս անդրադառնալով նաև հայկական մշակույթին և նրա մեծերին, Հայաստան կատարած իր ուղևորություններին: Զուգահեռ աշխատել է նաև Բուխարեստի «Ararat» և «Նոր Կյանք» շաբաթաթերթի խմբագրությունում, թղթակցել «Հայրենիքի ձայնին»:
Մադլեն Գարագաշյանն սկսել է թարգմանություններ կատարել 1982թ., հայերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն լեզուներից: Հայ գրականությունից նա թարգմանել է Ալեքսանդր Շիրվանզադեի, Ավետիք Իսահակյանի, Մետաքսեի, Կարինե Խոդիկյանի, Դավիթ Մուրադյանի, Ալեքսանդր Թոփչյանի, Էլդա Գրինի գործերը, ինչպես նաև «Հայ ժամանակակից արձակի անթոլոգիայի» համար տասից ավելի այլ հեղինակների: Ֆրանսերենից թարգմանել է Հակոբ Խաչիկյանի և Ժան-Իվ Սուսիի «Ամառ առանց այգաբացի», Հակոբ Խաչիկյանի «Ճակատագրի ափերը» վեպերը, ինչպես նաև Ռիշար Բալդուչիի «Շառլ Ազնավուր. Պոհեմի մը զավակի խոստովանությունները» գործը:
Վերջին քառորդ դարի ընթացքում հայ հեղինակների, մասնավորապես՝ Րաֆֆու, Հովհաննես Թումանյանի, Պարույր Սևակի, Վարդգես Պետրոսյանի, Աղասի Այվազյանի, Վանո Սիրադեղյանի, Գրիգոր Բաբայանի գործերը ռումիներեն թարգմանել են Սարգիս Սելյանը, Մելինե Փոլադյանը և Արփիար Սահակյանը: Հայ ժողովրդական տաղերը ֆրանսերենից ռումիներեն է թարգմանել բանաստեղծուհի Անահիս Ներսեսյանը:
Այս թարգմանությունների շնորհիվ հայ գրականությունը որոշ չափով հասանելի է դարձել ռումին ընթերցողին: Իսկ ահա ռումինական հարուստ գրականությունը, որը հատկապես ծաղկման է հասել 19-20-րդ դարերում, հատուկենտ թարգմանություններից բացի, անծանոթ է մնում հայ ընթերցողին: Հակոբ Սիրունին ժամանակին՝ 1939թ., թարգմանել է ռումին ազգային բանաստեղծ Միհայ Էմինեսկուի բանաստեղծությունների հատորյակը, իսկ 2012թ. Սարգիս Սելյանը հայերենի է վերածել Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան» վեպը:
Արդի ռումինական գրականության ճանաչված դեմքերից են վիպագիրներ Շտեֆան Հակոբյանը և Վարուժան Ոսկանյանը, ինչպես նաև գրող-հրապարակախոսներ Պետրոս Խորասանջյանը և Վարդան Առաքելյանը:

Книга Ваана Тотовенца «Жизнь на старой римской дороге» переведена на румынский
�?здательство «Арарат» Союза армян Румынии на минувшей неделе выпустил в свет румынский перевод известной книги Ваана Тотовенца «Жизнь на старой римской дороге» (Vahan Totovenţ, Viaţa pe vechiul drum roman, Editura Ararat, 2017, 159 стр). Как сообщает «Армяне сегодня», перевод выполнен известной журналисткой, писательницей и переводчиком Румынии, членом союзов писателей Румынии и Армении Мадлен Гарагашян.
Госпожа Гарагашян родилась в 1934 году в городе Крайова Румынии, в семье беженцев. Получила музыкальное образование, долгие годы сотрудничала с различными программами Румынского радио, десятками румынских газет и журналов, неоднократно затрагивая армянскую культуру и великих ее представителей, своих путешествий по Армении. Параллельно работала также в редакциях еженедельников «Арарат» и «Нор кянк» Бухареста, сотрудничала с газетой «Айреники дзайн».
Переводами с армянского, французского и английского языков Мадлен Гарагашян начала заниматься с 1982 года. �?з армянской литературы она перевела произведения Александра Ширванзаде, Аветика �?саакяна, Метаксе, Карине Ходикян, Давида Мурадяна, Александра Топчяна, Эльды Грин, а также более 10 других авторов для «Антологии современной армянской прозы», «Лето без рассвета» Акопа Хачикяна и Жана-�?ва Суси, «Берега судьбы» Акопа Хачикяна, а также «Шарль Азнавур – признание дитя Богемы» Ришара Балдучи.
В течение последней четверти века произведения Раффи, Ованеса Туманяна, Паруйра Севака, Вардгеса Петросяна, Агаси Айвазяна, Вано Сирадегяна, Григора Бабаяна на румынский переводили Саргис Селян, Мелине Поладян и Арпиар Саакян. Армянские народные песни с французского на румынский переводила поэтесса Анаис Нерсесян.
Благодаря этим переводам армянская литература в определенной степени стала доступна румынскому читателю. А вот богатая румынская литература, период особого расцвета которой приходится на XIX-XX века, помимо редких переводов, остается неизвестной армянскому читателю. В свое время, в 1939 году Акоп Сируни перевел томик стихов румынского поэта Михая Эминеску, а в 2012 году Саркис Селян перевел на армянский роман Варужана Восканяна «Книга шепотов».
Среди современных выдающихся румынских писателей – Штефан Акопян и Варужан Восканян, а также писатели-публицисты Петрос Хорасанджян и Вардан Аракелян.