Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավորն այցելել է պատրիարքական տեղապահ Բեքչյանին
Թուրքիայի մեջլիսում քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունից ընտրված հայ պատգամավոր Սելինա Դողանը Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում այցելել է պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանի հետ:
Այս մասին Դողանը գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Տեղապահի պաշտոնը ստանձնած Սրբազան Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին շնորհավորեցի՝ այցելելով նրան: Քննարկումներ ունեցանք օրակարգային զարգացումների շուրջ: Ցանկանում եմ, որ պատրիարքի ընտրությունը մեր երկրի ու համայնքի համար բարի լինի»,- Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ նշել է Դողանը:
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի եկեղեցական ընդհանուր ժողովը հունիսի 28-ին որոշում է կայացրել դադարեցնել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի լիազորությունները որպես պատրիարքական փոխանորդ: Որոշումը կայացվել է 22 կողմ և երկու դեմ ձայներով:
Որոշման ընդունումից հետո Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանն արդեն պաշտոնապես ստանձնել է տեղապահի իր պաշտոնը, որում ընտրվել էր մայիսի 24-ին:

Депутат-армянка меджлиса Турции посетила патриаршего местоблюстителя Бекчяна
Депутат-армянка Селина Доган, избранная в меджлис Турции от кемалистской Народно-республиканской партии, в Константинопольском армянском патриаршестве посетила патриаршего местоблюстителя архиепископа Гарегина Бекчяна.
Об этом Доган сделала запись в своей фейсбуковской страничке.
«Поздравила архиепископа Гарегина Бекчяна, вступившего в должность местоблюстителя Патриарха, посетив его. Обсудили текущие развития. Желаю, чтобы избрание Патриарха стало добрым знамением для нашей станы и общины», – как передает «Арцахпресс», отметила Доган.
Общее церковное собрание Константинопольского армянского патриаршества 28 июня приняло решение прекратить полномочия архиепископа Арама Атешяна как патриаршего местоблюстителя. Решение было принято 22 голосами «за» при 2 «против».
После принятия решения архиепископ Гарегин Бекчян официально вступил в должность местоблюстителя, на которую был избран 24 мая.