«Մանուկյան-Դեմիրճյան» հայկական վարժարանի աշակերտները  մտքով միշտ Հայաստանում են
ՀԲԸՄ-ի ԱՄՆ-ում գործող «Մանուկյան-Դեմիրճյան» հայկական ամենօրյա վարժարանի աշակերտներն արդեն 10 տարի է, որ ավանդաբար ամառային արձակուրդին տնօրենի, ուսուցիչների ուղեկցությամբ Հայաստան են գալիս:
Նրանց երկշաբաթյա ճամփորդությունը չի սահմանափակվում միայն Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերում շրջագայելով. ճամփորդության «առանցքը» դառնում է աշակերտների հանգանակած ամբողջ գումարով բարեգործական տարբեր նախաձեռնությունների  իրականացումը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում վարժարանի տնօրեն Արփի Ավանեսյանն ասաց, որ բարեգործական ծրագրերը կյանքի կոչելով՝ իրենց գլխավոր նպատակն է աշխարհասփյուռ երիտասարդների մոտ արթնացնել Հայրենիքին, հայ մարդուն օգտակար լինելու ցանկությունը, նրանց հոգում հայրենասիրություն սերմանելը, ինչպես նաև Հայաստան այցելությունները հաճախակի դարձնելը:
Գումարը հավաքվում է տարբեր միջոցներով. աշակերտները քաղցրավենիք են վաճառում, աշակերտական նվագախումբն է ելույթներ ունենում և այլն:
Դպրոցում ստեղծվել է «Օգնենք մարդկությանը՝ արվեստի միջոցով» խմբակը (Helping people through the arts club), որի շրջանակներում էլ խմբակի ղեկավար, խորհրդատու, վարժարանի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Աննա Եարալեանի գլխավորությամբ իրականացվում են դրամահավաքի միջոցառումները:
Խմբակի համանախագահներն են Լիլյա և Ալեքսանդրա Եարալեանները, իսկ փոխնախագահը Նատալի Մոմջյանն է: Խմբակի անդամներն են Նանոր Պետրոսյանը, Քրիստինե Հակոբյանը, Արսինե Կոլանջյանը, Ալիք Կուրդյանը, ովքեր գործուն մասնակցություն են ունենում դրամահավաքների կազմակերպման հարցում:
Աշակերտներն Ապրիլյան քառօրյա պատմերազմի օրերին զինվորներին անհապաղ օգնություն ցուցաբերելու համար բռունցքվել, մեկ մարդու պես ոտքի էին կանգնել: Արձագանքը չուշացավ. տարբեր միջոցառումների արդյունքում հավաքված 6600 ԱՄՆ դոլարն աշակերտներն անցյալ տարի խոր հուզումով հանձնեցին զոհված և վիրավորված զինվորների ընտանիքներին:
Իսկ այս տարվա այցելությունը հատկանշվեց Հայաստանում հաստատված սիրիահայ բազմազավակ անապահով ընտանիքներին օրեր առաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում 3000 ԱՄՆ դոլարի տրամադրմամբ: Դրամահավաքն իրականացվել էր «Օգնենք սիրիահայությանը» խորագրի ներքո:
Այս անգամ վարժարանի ինը աշակերտ կամավորական աշխատանքներ է կատարելու «Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունում:
Նշենք, որ «Օգնենք մարդկությանը՝ արվեստի միջոցով» խմբակը «Օրրան»-ի բոլոր երեխաներին սեպտեմբերի 1-ի առիթով կոշիկներ է նվիրել: Այդ կոշիկներից բաժին է հասել նաև Հայաստանում հաստատված սիրիահայ երեխաներին:
Վարժարանի աշակերտներից Ալեքսանդրա և Լիլիա Եարալեանները մասնակցելու են ՀԲԸՄ Հայաստանի «Musical Armenia» նախագծին:
Արփի Ավանեսյանն, ավելի հանգամանորեն խոսելով վարժարանի մասին, տեղեկացրեց, որ 1976 թվականին հիմնված  հայապահպանության դարբնոցում այս տարվա տվյալներով 706 աշակերտ է սովորում՝ մանկամսուր, մանկապարտեզ, տարրական, միջնակարգ և ավագ բաժիններով: Սկզբում նախ գործել է որպես Կալիֆորնիայի Հայ Առաքելական Սբ. Պետրոս եկեղեցուն կից դպրոց, հետագայում, աշակերտների թվի ավելացման պատճառով, ՀԲԸՄ այն ժամանակվա նախագահ Ալեք Մանուկյանի նվիրատվության շնորհիվ՝ տեղափոխվել է առանձին շենք: Դպրոցն անվանակոչվել է Ալեք Մանուկյանի և Լիբանանից ԱՄՆ գաղթած բարերարներ Սարգիս և Սեդա Դեմիրճյանների պատվին՝ ստանալով ՀԲԸՄ «Մանուկյան-Դեմիրճյան» վարժարան անվանումը:
Դպրոցում ուսուցումն իրականացվում է ամերիկյան պետական ծրագրով, դասավանդվում է նաև hայոց լեզու, գրականություն, մշակույթ, պատմություն, կրոն, երաժշտություն առարկաները: Գործում են հայկական պարի, շախմատի խմբակներ: Կալիֆորնիայում  շախմատի խմբակ ունեցող միակ հայկական վարժարանն է, որի սաներն արդեն զգալի հաջողություններ են գրանցել, ունեն բազմաթիվ մրցաշարերի պատվոգերեր: Դասընթացներն արևմտահայերենով են անցկացնում, սակայն այս տարի արդեն սկսել են նաև զուգահեռ արևելահայերենի կիրառումը:
«Սփյուռքում հայ երեխաների ինքնության պահպանման գործում հայկական դպրոցի առկայությունը շատ կարևոր հանգամանք է, մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայում մեր աշակերտներին Մայրենին սովորեցնելու ուղղությամբ, այն արդյունքին ենք հասել, որ հստակ գրում-կարդում են՝ հարստացնելով հայոց լեզվի գիտելիքների շտեմարանը»,-ասաց տնօրենը՝ հավելելով, որ աշակերտները բավականին պատրաստակամ են Մայրենին կատարելագործելու համար, քանի որ գիտակցում են՝ օտար ափերում սեփական լեզուն իմանալով միայն կարող են պահպանել ազգային դիմագիծը:
ՀԲԸՄ «Մանուկյան-Դեմիրճյան» հայկական վարժարանի աշակերտներին հայեցի կրթություն և դաստիարակություն տալու և Մայրենիի անաղարտության պահպանման գործում  մեծ է նաև հայոց լեզվի ուսուցչուհիներից Աննա Եարալեանի դերը, ով 13 տարի շարունակ զբաղված է այս կարևոր առաքելությամբ:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ուսուցչուհին վստահեցրեց, որ գրեթե բոլոր աշակերտները հայախոս են: Հայերենի ուսուցման դասերը սկսում են դեռևս մանկապարտեզից:
Ճիշտ է՝ սովորելու ընթացքում երբեմն հանդիպում են դժվարությունների, բայց չեն ընկրկում. համատեղ աշխատանքի շնորհիվ հասնում են ցանկալի արդյունքի: Սիրով է աշխատում երեխաների հետ, քանի որ բոլորն էլ հետաքրքրված են Մայրենիով:
«Մեծ շուքով ենք նշում ազգային, եկեղեցական և պետական տոները, երեխաներն էլ այդ օրերին խանդավառությամբ են սպասում, նույնիսկ «Վերջին զանգ»-ի արարողությունն ենք սկսել հայաստանյան «ավանդույթներով» կազմակերպել: Միջոցառումների անցկացմամբ աշակերտներին ծանոթացնում ենք հայկական մշակույթին, պատմությանը՝ նպաստելով կառչած մնալ սեփական արմատներին»,-ասաց Աննա Եարալեանը:
Հավելենք նաև, որ ՀԲԸՄ «Մանուկյան-Դեմիրճյան» հայկական վարժարանի աշակերտներն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել  ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» և «Նամակ հայ զինվորին» շարժումներին: Վարժարանի մանուկների գրած նամակները հասել են հայրենիքի սահմաններն անառիկ պահող հայ զինվորներին, ովքեր ոգևորվել, հուզվել են սփյուռքահայ երեխաների անկեղծ, սրտաբուխ գրված տողերից և հայրենասիրական կեցվածքից:
Մեր քաջարի զինվորներն ի պատասխան շնորհակալական նամակներ են հղել վարժարանի աշակերտներին, որոնք ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը փոխանցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված աշակերտներին՝ հորդորելով դրանք իբրև սուրբ մասունք պահպանել:

Воспитанники армянской гимназии «Манукян-Демирчян» мысленно всегда в Армении
Учащиеся функционирующей в США ежедневной армянской гимназии «Манукян-Демирчян» ВАБС уже 10 лет по традиции на летние каникулы в сопровождении директора и преподавателей приезжают в Армению.
�?х двухнедельное путешествие не ограничивается одними лишь экскурсиями по достопримечательным местам Армении – стержнем его становится реализация различных благотворительных акций на деньги, собранные учащимися.
В беседе с «Армяне сегодня» директор гимназии Арпи Аванесян сказала, что претворяя в жизнь благотворительные программы, свою главную цель они видят в том, чтобы пробудить у рассеянной по всему миру армянской молодежи желание быть полезными Родине и армянству, посеять в душах юношей и девушек патриотизм, сделать частыми посещения Армении.
Деньги собираются различными способами: учащиеся продают сладости, выступает ученический оркестр и т. д.
В школе создан кружок «Поможем человечеству посредством искусства» (Helping people through the arts club), в рамках которого под руководством консультанта, преподавателя армянского языка Анны Еаралян осуществляются мероприятия по сбору средств.
Сопредседателями кружка являются Лиля и Александра Еараляны, а вице-председателем – Натали Момджян. Члены кружка – Нанор Петросян, Кристине Акопян, Арсине Коланджян, Алик Курдиян, – активно участвуют в организации сбора средств.
В дни четырехдневной апрельской войны учащиеся, дабы оказать незамедлительную помощь воинам, как один, поднялись на ноги. Отклик не заставил себя ждать: собранные посредством различных мероприятий 6600 долларов США учащиеся в прошлом году с волнением передали семьям погибших и раненых воинов.
А приезд в нынешнем году ознаменовался передачей 3 тысяч долларов необеспеченным многодетным семьям сирийских армян, состоявшейся на днях в Министерстве Диаспоры. Сбор средств проводился под девизом «Поможем сирийскому армянству».
На этот раз девять учащихся гимназии будут выполнять волонтерскую работу в благотворительной общественной организации «Орран».
Отметим, что кружок «Поможем человечеству посредством искусства» всем детям «Орран» в связи с 1 сентября подарил обувь. Акция охватила и детей сирийских армян, обосновавшихся в Армении.
Учащиеся гимназии Александра и Лилия Еараляны примут участие в проекте ВАБС Армении «Musical Armenia».
Арпи Аванесян, более обстоятельно говоря о гимназии, сообщила, что в основанной в 1976 году кузнице сохранения армянства по данным этого года обучаются 706 человек – в ясельном, детсадовском, начальном, среднем и старшем отделениях. Поначалу она функционировала как школа при Армянской Апостольской церкви Св. Петрос Калифорнии, впоследствии, с увеличением числа учащихся, благодаря пожертвованию тогдашнего председателя ВАБС Алека Манукяна переехала в новое здание. Школа названа в честь Алека Манукяна и благотворителей Саркиса и Седы Демирчянов, переехавших из Ливана в США и стала гимназией «Манукян-Демирчян» ВАБС.
Обучение в школе осуществляется по американской государственной программе, преподаются также армянский язык, литература, культура, история, религия, музыка. Функционируют кружки армянского танца и шахмат. Единственная в Калифорнии армянская гимназия, имеющая шахматный кружок, воспитанники которого уже зафиксировали ощутимые успехи, удостоились многочисленных почетных грамот. Занятия проводятся на западноармянском, однако с этого года уже начали параллельно использовать и восточноармянский.
«В деле сохранения идентичности армянских детей в Диаспоре очень важным обстоятельством является наличие армянской школы, мы не жалеем сил и энергии, чтобы обучить учащихся родному языку, добились того результата, что они бегло пишут и читают, обогащая запас знаний по армянскому языку», – сказала директор, добавив, что учащиеся достаточно охотно совершенствуют родной язык, поскольку сознают: только зная родной язык могут сохранить на чужбине национальный облик.
В деле армянского воспитания и образования воспитанников гимназии велика также роль учительницы армянского языка Анны Еаралян, которая вот уже 13 лет осуществляет эту важную миссию.
В беседе с «Армяне сегодня» учительница заверила, что почти все ученики армяноязычные, уроки армянского языка начинаются еще с детского сада.
Правда, в ходе учебы порой встречаются трудности, но не отчаиваются, благодаря совместной работе достигают желаемого результата. Она охотно работает с детьми, поскольку все заинтересованы в родном языке.
«С большой торжественностью отмечаем национальные, церковные и государственные праздники, дети с воодушевлением ждут этих дней, даже церемонию «Последнего звонка» начали проводить по традициям Армении. Проведением мероприятий знакомим учащихся с армянской культурой, историей, способствуя тому, чтобы они были привязаны к собственным корням», – сказала Анна Еаралян.
Добавим также, что воспитанники армянской гимназии «Манукян-Демирчян» ВАБС активно участвуют в движениях Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха» и «Письмо армянскому воину». Написанные ими письма достигли армянских воинов, стерегущих в неприкосновенности границы Родины. Адресаты были воодушевлены, взволнованы искренними, сердечными строками детей из Диаспоры и их патриотизмом.
В ответ наши отважные воины написали благодарственные письма, которые руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян передал посетившим Министерство учащимся, призвав беречь их, как святыню.