«Տասնհինգ տարվա ընթացքում հասցրել ենք մեծ ճանաչում ձեռք բերել Նայմեխենում». Սվետա Աբրահամյան
Նիդերլանդների Թագավորության Նայմեխեն քաղաքի «Միացյալ հայերը Հոլանդիայում» միության նախագահ, «Վան» մեկօրյա դպրոցի տնօրեն Սվետա Աբրահամյանն ընտանիքի հետ հաստատվելով Նայմեխեն քաղաքում՝ որոշել են հայի ինքնությունը պահպանելու համար համայնքային գործունեություն ծավալել: Ընտանիքի անդամներով նախ ստեղծել են միությունը, իսկ հետո դպրոցը՝ այս միջոցով ոչ միայն կամուրջ գցելու Մայր Հայրենիքի հետ, այլև խթանելու Սփյուռքում ազգային արժեքների պահպանմանն ու տարածմանը:
«Հայերն այսօրի» հետ հարցազրույցում Սվետա Աբրահամյանը ներկայացնում է ծավալած գործունեության մանրամասները:
-Տիկի՛ն Աբրահամյան, «Միացյալ հայերը Հոլանդիայում» միությունը ե՞րբ է ստեղծվել:
-Նման միություն ստեղծելու գաղափարը փոքր աղջկաս՝ Գայանե Աբրահամյանին է պատկանում: Երկու աղջիկներիցս հենց նա համաձայն չէր, որ գնանք Հայաստանից: Առ այսօր կարոտում է Հայաստանը և չի համակերպվում տեղափոխվելու մտքի հետ:
Հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքներ կատարելու համար Գայանեն երկու երիտասարդների հետ 2001 թվականին Հոլանդիայում հիմնել է «Միացյալ հայերը Հոլանադիայում» առաջին երիտասարդական միությունը, որը հինգ տարի որպես երիտասարդական համայնք է գործել: Աղջկաս ամուսնանալուց հետո համայնքի հետ կապված բոլոր պարտականությունները ես ստանձնեցի: Մինչ այդ՝ 2001 թվականին, հիմնել էի նաև «Վան» մեկօրյա դպրոցը, որի տնօրենն եմ հանդիսանում: Այնտեղ նաև դասավանդում եմ:
Այունհետև երիտասարդական միության անվանումը փոխեցի՝ առաջարկելով պարզապես միություն կոչել, որտեղ տարիքային սահամանափակումներ չէին լինի: Այդ ժամանակ արդեն գործում էր «Ամստերդամի երիտասարդական միությունը» և մյուս երիտասարդական կառույցները:
Ծանր, բայց միևնույն ժամանակ հաճելի աշխատանքի էի կատարում՝ գիտակցելով, որ այդ ամենն իրականացնում եմ ազգային, համահայկական խնդիրները լուծելու, հայկական մշակույթը տարածելու, մատաղ սերդին հայեցի կրթություն փոխանցելու նպատակով:
Այդ ժամանակ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը չէր ստեղծվել, Հայաստանի հետ մեզ կապող միակ օղակը ՀՀ կրթության նախարարության Սփյուռքի վարչությունն էր:
-Փաստորեն, տարին հոբելյանական է երկու կառույցների համար: Ի՞նչ միջոցառումներ եք նախաձեռնել:
–Ճիշտ նկատեցիք: Այս տարի լրանում է միության և դպրոցի հիմնադրման 15-ամյակը: Տարին հոբելյանական ենք հայտարարել: Կազմակերպվող միջոցառումների առանցքում, իհարկե, նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակն է:
Իմ մտահղացմամբ որոշեցինք միջոցառումների շրջանակում նաև Հայաստանն ընդգրկել և մի կարևոր նախաձեռնություն իրականացնել: Ցանկանում էի այս քայլով սփյուռքահայերի ուշադրությունը դեպի Հայաստանի հեռավոր գյուղերն ուղղել, որի բնակչության կենսամակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ շատ անելիքներ կան: Պետք չէ միայն Երևանի շուրջ կենտրոնանալ:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայապահպանության, երիտասարդ սերնդի հայեցի կրթությանն ու դաստիարակությանն ուղղված «Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ Նիդերլանդների Նայմեխեն քաղաքի «Միացյալ հայերը Հոլանդիայում» միության «Վան» մեկօրյա և Լոռու մարզի Սվերդլով գյուղի դպրոցների քույրացման հուշագրի ստորագրման արարողությունը: ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցներ՝ Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը և Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության Արևմտյան Եվրոպայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Նատալի Դանիելյանը նույնպես մասնակցում էին միջոցառմանը:
Միության, դպրոցի մի խումբ ծնողների և երկու հոլանդացի ընկերների կողմից Սվերդլով գյուղի դպրոցին փոխանցեցի հանգանակած 400.000 դրամը՝ դպրոցում սանհանգույց կառուցելու համար: Շինարարական աշխատանքներն այժմ ընթացքի մեջ են:
Իմ ընտանիքի կողմից մի քանի տարի առաջ գնել և Հայաստան էի տեղափոխել հայտնի մանկավարժ, հոգեբան, փիլիսոփա Մարիա Մոնտեսսորի կրթա-դաստիարակչական նյութերը, դիդակտիկ պարագաները և խաղալիքներ, որոնք նպաստում են երեխայի գրագետ զարգացմանն ու աշխարհաճանաչմանը: Այդ ամենը նվիրաբերեցինք դպրոցի նախակրթարանին, մեկ համակարգիչ էլ իմֆորմատիկայի դասարանին հանձնեցի:
Ուրախության ու հպարտության անասելի պահեր ապրեցի, երբ տեսա փոքրիկների փայլող աչքերն ու երջանիկ դեմքերը: Ծնողները չէին կարողանում նրանց տուն տանել: Հետո տեղեկացա, որ հաջորդ առավոտյան շտապել էին դպրոց՝ շարունակելու խաղալ նոր խաղալիքներով:
Հիշողություններն ու հույզերն ինձ ամեն անգամ այդ դպրոց են տանում, քանի որ այնտես դասվանդել եմ ես: Զգացումներին տեղի տալով «Վան» դպրոցի 2016-2017 թթ. ուս. տարվա առաջին ժողովին ուսուցիչներին ու ծնողներին Սվերդլովի դպրոցի հետ քույրանալու առաջարկ արեցի, որը նրանք սիրով ընդունեցին:
Սա երկրորդ դպրոցն է, որի հետ քույրացել է մեր դպրոցը: Առաջինը Երևանի Վազգեն Առաջինի անվան 168 դպրոցն էր, որի հետ քույրացման հուշագիրը ամիսներ առաջ ստորագրեցինք:
– Եթե ամփոփելու լինենք տասնհինգ տարվա ձեռքբերումները, ապա որո՞նք կառանձնացնեք:
-Ինձ համար բոլոր ձեռքբերումներներն ու հաղթանակները կարևոր ու հատկանշական են: Աշխատանքային բեղուն տասնհինգ տարիների ընթացքում Հոլանդիայում հասցրել ենք մեծ ճանաչում ձեռք բերել: Մենք ինքնուրույն գործող կառույց ենք, բայց, իհարկե, սատարում ենք այնտեղ գործող միակ կուսակցությանը՝ ՀՅԴ-ին:
Ձեռքբերումներից մեկն էլ այն է, որ մեզ արդեն տասնհինգ տարի Նայմեխենի քաղաքապետարանն իրենց մշակութային կենտրոններում անվճար հիմունքներով տարածք են տրամադրում՝ մշտապես մեծահոգություն ցուցաբերելով մեր հանդեպ: Քաղաքապետարանում շատ լավ գիտեն, որ մեր գործունեության հիմքում հայապահպանությունը և Մայրենիի պահպանումն է:
Կարծում եմ՝ կարևոր նվաճում է՝ իբրև դպրոցի տնօրեն և միության ղեկավար տեսնել ծնողների համախմբվածությունը, որոնք սիրով մասնակցություն են ունենում համայնքում տեղի ունեցող միջոցառումներին և օգնում տարաբնույթ հարցերում:
Ժրաջան ծնողների հետ միասին ստեղծեցինք նաև «Կարոտ» պարախումբը, որի անդամները համերգային շրջագայություններով պարբերաբար Հայաստան են գալիս:
Ի դեպ, ծնողների համար, ըստ նախասիրությունների, գործում են ձեռագործի, կերպարվեստի, երգ-երաժշտության և այլ խմբակներ:
– Այժմ կխնդրեի, որ առավել մանրամասն ներկայացնեք «Վան» կիրակնօրյա դպրոցը:
-Միության հետ զուգընթաց է ստեղծվել դպրոցը: Աշակերտները մեծ ակտիվությամբ են հաճախում դասերին՝ ձգտելով ամեն կերպ Մայրենին սովորել: Դպրոցն ունի 20 աշակերտ: Նրանցից 6-ը՝ 4-6 տարեկան, սովորում են նախակրթարանի ծրագրով:
Վեց տարեկանից հետո սկսում են սովորել տառաճանաչություն ու շարունակում ամբողջ տարրական դպրոցի ծրագիրը: Դպրոցում դասավանդվում է հայոց լեզու, հայ ժողովրդի պատմություն, աշխարհագրություն, երգ-երաժշտություն, կերպարվեստ:
Դասագրքերը ստանում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից: Մեծ շուքով նշում ենք եկեղեցական, պետական և ազգային տոները, որից աշակերտները շատ են ոգևորվում: Եկեղեցական տոները նշում ենք Ալմելոյի հայկական եկեղեցում, քանի որ մեր տարածաշրջանում եկեղեցի չի գործում:
-Որքան նկատելի է, մշտական կապի մեջ եք գտնվում ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ: Ե՞րբ է ձևավորվել համագործակցությունը:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծումից ի վեր ակտիվ կապի մեջ ենք եղել, մասնակցել նախարարության կողմից իրականացվող տարբեր ծրագրերի, մրցանակաբաշխություններին հաղթող ճանաչվել, արդեն ավարտած աշակերտներին էլ պարբերաբար ուղարկում ենք մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին: Միշտ զգում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության սրտացավ վերաբերմունքը մեր նկատմամբ:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Սփյուռքում Մայրենիի անաղարտության պահպանման գործում ունեցած ներդրման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը նշանակալի ծառայություններ մատուցելու համար ինձ «Մայրենիի դեսպան» մեդալով է պարգևատրել, ինչպես նաև հոբելյանի առիթով շնորհավորական նամակ հղել, որի համար շատ շնորհակալ ենք: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ դեռևս երկար տարիներ բարիդրացիական հարաբերությունների հիմքի վրա կշարունակենք համագործակցությունը՝ ի նպաստ Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման:

«За пятнадцать лет успели снискать большую известность в Наймехене»: Света Абрамян
Председатель союза «Объединенные армяне Голландии» города Наймехен Королевства Нидерланды, директор однодневной школы «Ван» Света Абрамян, обосновавшись с семьей в городе Наймехен,  ради сохранения армянской идентичности решила активно участвовать в общинной деятельности.  Сначала с членами семьи создали союз, потом основали школу, тем самым не только наведя мосты с Родиной, но и стимулировать сохранение и распространение в Диаспоре национальных ценностей.
В беседе с «Армяне сегодня» Света Абрамян представляет подробности своей деятельности.
– Госпожа Абрамян, когда был создан союз «Объединенные армяне Голландии»?
– �?дея создания такого союза принадлежит нашей младшей дочери, Гаяне. �?менно она из двух наших дочерей не была согласна уезжать из Армении. До сего дня скучает по Армении и никак не может свыкнуться с мыслью о том, что мы переехали.
Для выполнения работ по сохранению армянства Гаяне, вместе с двумя молодыми людьми, в 2001 году основала в Голландии первый молодежный союз «Объединенные армяне Голландии», который пять лет функционировал как молодежная община. После замужества дочери все обязанности, связанные с общиной, я взяла на себя. До этого, в 2001 году, я основала однодневную школу «Ван», директором которой являюсь, а также преподаю.
Затем я поменяла название молодежного союза, предложив назвать просто «Союз», где не будет возрастных ограничений. В то время уже функционировал «Молодежный союз Амстердама», другие молодежные структуры.
Выполняла трудную, но приятную работу, сознавая, что делаю все это с целью решения национальных, общеармянских вопросов, распространения армянской культуры, армянского образования армянской молодежи.
В то время Министерство Диаспоры РА еще не было создано, единственным звеном, связующим нас с Арменией, было Управление Диаспоры Министерства образования РА.
– Фактически, для обеих структур нынешний год юбилейный. Какие инициировали мероприятия?
– Верно заметили. В этом году исполняется 15 лет основания и Союза, и школы. Мы объявили год юбилейным. В центре организуемых мероприятий, конечно, 25-летие независимости Республики Армения.
По моему предложению решили включить в рамки мероприятий и Армению, реализовать одну важную инициативу. Хотелось этим шагом привлечь внимание армян Диаспоры к отдаленным селам Армении, для повышения жизненного уровня населения которых еще многое нужно сделать.
В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Школы побратимы», направленной на сохранение армянства, армянское воспитание и образование молодого поколения 7 октября состоялась церемония подписания меморандума побратимства между однодневной школой «Ван» союза «Объединенные армяне Голландии» города Наймехен Нидерландов и школы села Свердлов Лорийской области РА.  Сотрудники Министерства Диаспоры РА начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Сирвард Амбарян и начальник отдела по связям с армянскими общинами Западной Европы Управления армянских общин Европы Натали Даниелян также участвовали в мероприятии.
От имени Союза, группы родителей учащихся школы и двух голландских друзей перечислила школе села Свердлов собранные 400 тысяч драмов для обустройства в школе санузла. Строительные работы сейчас в разгаре.
От имени нашей семьи несколько лет назад купила и доставила в Армению образовательно-воспитательные материалы известного педагога, психолога, философа Марии Монтессор, дидактические предметы и игрушки, которые способствуют грамотному развитию и формированию мировоззрения ребенка. Все это преподнесли дошкольному отделению школы, еще один компьютер – классу информатики.
Я пережила неописуемые мгновения радости и гордости, когда увидела блестящие глаза и счастливые лица малышей. Родители не могли увести их домой. Потом узнала, что на следующее утро они поспешили в школу – поиграть с новыми игрушками.
Воспоминания и эмоции каждый раз уносят меня в эту школу – ведь я когда-то преподавала там. Уступая чувствам, на первом собрании в школе «Ван» в 2016-2017 учебном году предложила педагогам и родителям породниться со школой Свердлова, которое они охотно поддержали. Это вторая школа, с которой наша школа породнилась. Первая – Ереванская школа №168 имени Вазгена I, меморандум побратимства с которой был подписан несколькими месяцами ранее.
– Если обобщить достижения за полтора десятилетия, что Вы особенно выделите?
– Для меня все победы и достижения важны. В течение 15 лет плодотворной работы мы сумели снискать в Голландии большую известность. Мы – самостоятельно функционирующая структура, но конечно, поддерживаем единственную функционирующую там партию – АРФД.
Еще одним достижением является то, что мэрия Наймехена уже 15 лет в своих культурных центрах  бесплатно предоставляет нам помещения, постоянно проявляет о нас заботу. В мэрии прекрасно знают, что в основе нашей деятельности – сохранение армянства и родного языка.
Думаю, важное достижение, в качестве директора школы и лидера Союза видеть сплоченность родителей, которые охотно участвуют в мероприятиях общины и помогают в различных вопросах.
Вместе с активными родителями создали также танцевальную группу «Карот», члены которой периодически приезжают в Армению с гастрольными выступлениями.
Кстати, для родителей функционируют по интересам кружки рукоделия, изобразительного искусства, пения, музыки и другие.
– Попрошу подробнее представить воскресную школу «Ван».
– Школа создавалась параллельно с Союзом. Учащиеся посещают занятия активно, стремясь непременно выучить родной язык. Школа насчитывает 20 учеников, шестерым из них от 4 до 6 лет, занимаются по дошкольной программе.
После 6 лет начинают разучивать буквы и продолжают программу начальной школы. В школе преподаются армянский язык, история, география, пение, музыка, изобразительное искусство.
Учебники получаем от Министерства Диаспоры РА. С большой торжественностью отмечаем церковные, государственные и национальные праздники, что очень воодушевляет учеников. Церковные праздники отмечаем в армянской церкви Алмело, поскольку в нашем регионе церковь не функционирует.
– Насколько могу судить, Вы находитесь в постоянной связи с Министерством Диаспоры РА. Когда сформировалось сотрудничество?
– Начиная с создания Министерства Диаспоры РА мы находимся в активной связи, участвовали в различных программах Министерства, признавались победителями  конкурсов, уже окончивших выпускников периодически направляем для участия в программе «Ари тун». Мы постоянно ощущаем сердобольное отношение  Министерства.
Министр Грануш Акопян за вклад в сохранение в Диаспоре чистоты родного языка и заслуги в развитии взаимодействия Армения-Диаспора наградила меня медалью «Посол родного языка», а также прислала по случаю юбилея поздравительное письмо, за что весьма благодарна. С уверенностью могу сказать, что на почве добрососедских отношений мы еще долгие годы продолжим сотрудничество с Министерством Диаспоры РА на благо укрепления связей Армения-Диаспора.