Գերմանիայի Հալլե և Կարլսռուհե քաղաքներում ևս տոնել են Հայաստանի անկախության 25-ամյակը
Հայաստանի անկախության 25-ամյակի առիթով միջոցառումներ տեղի ունեցավ Գերմանիայի Հալլե և Կարլսռուհե քաղաքներում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Սեպտեմբերի 25-ին Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության կողմից ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպվեց ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված համերգ:
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչները» հանդես եկան Հալլե քաղաքի Մայր տաճարում` կատարելով շարականներ, հայ և օտարազգի հեղինակների ստեղծագործություններ:
Միջոցառմանն ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը և երկրամասի Կառավարության մշակույթի պետքարտուղար Գունար Շելենբերգերը:
Սեպտեմբերի 23-ին Գերմանիայի Կարլսռուհե քաղաքի պատմական ամրոցի համերգասրահում տեղի ունեցավ Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասում ՀՀ պատվո հյուպատոսության կողմից կազմակերպված համերգ և պաշտոնական ընդունելություն՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին: Միջոցառման շրջանակներում նշվեց նաև պատվավոր հյուպատոսության գործունեության 10-ամյա հոբելյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, Կարլսռուհեում ՀՀ պատվո հյուպատոս Գյունտեր Պիլարսկին, Կարլսռուհեի քաղաքապետ Ֆրանկ Մենթրուփը:
Դեսպան Սմբատյանը շնորհակալություն հայտնեց պատվո հյուպատոս Պիլարսկիին իր տասնամյա գործունեության ընթացքում Բադեն-Վյուրթենբերգի և Հայաստանի միջև տարբեր բնագավառներում համագործակցությանն աջակցելու, Հայաստանում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար:
Միջոցառմանը հանդես եկան Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարած «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբ և քաղաքի կոնսերվատորիայի նվագախումբ՝ կատարելով Կոմիտասի, Հովունցի, Հարությունյանի և այլոց ստեղծագործություններ:

В городах Халле и Карлсрухе Германии также отметили 25-летие независимости Армении
Мероприятия, посвященные 25-летию независимости Армении, состоялись в городах Халле и Карлсрухе Германии. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила пресс-служба М�?Д РА.
Посольством РА в Германии при содействии министерства культуры земли Саксония-Анхальт ФРГ 25 сентября был организован концерт, посвященный 25-летию независимости РА. «Маленькие певцы Армении» выступили в кафедральном соборе города Халле, исполнив шараканы, произведения армянских и иностранных авторов.
С приветственным и речами на мероприятии выступили посол РА в ФРГ Ашот Смбатян и госсекретарь по культуре правительства земли Гунар Шеленбергер.
В концертном зале исторической крепости города Карлсрухе Германии 23 сентября состоялись концерт и официальный прием, организованные почетным консульством РА в земле Баден-Вюртемберг и посвященные  25-летию независимости РА. В рамках мероприятия был отмечен также юбилей 10-летия деятельности почетного консульства.
С приветственными речами выступили посол РА в Германии Ашот Смбатян, почетный консул РА в Карлсрухе Гюнтер Пиларски и мэр Франк Ментруп.
Посол Смбатян выразил благодарность почетному консулу Пиларски за содействие взаимодействию между землей Баден-Вюртемберг и Арменией в различных сферах, реализацию в Армении различных проектов.
На мероприятии выступили хор «Маленькие певцы Армении» под руководством Тиграна Экекяна и оркестр городской консерватории, исполнившие произведения Комитаса, Овунца, Арутюняна и других.