«Բժշկություն և առողջապահություն» աշխատանքային խումբը «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնից տեսակապով հեռաբուժության փորձ իրականացրեց
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/138.jpg)
Աշխարհի առաջատար ԲՈՒՀ-երի ուսանողների, շրջանավարտների և երիտասարդ գիտնականների «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի շրջանակներում «Բժշկություն և առողջապահություն» աշխատանքային խումբը հուլիսի 12-ին իր աշխատանքային օրն սկսեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությամբ, այնուհետև խումբը շրջեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, որից հետո հերթական հանդիպումը կայացավ «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնում:
Կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, մանկաբույժ Նարինե Գրիգորյանի ղեկավարությամբ խմբի 4 մասնակիցներ՝ Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ուսանողներ, քննարկեցին հեռահար բժշկության շրջանակի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր, ծանոթացան համակարգչային ծրագրերին և ինտերակտիվ համացանցային կայքերին, այնուհետև հեռակապով միացան Լոռու մարզի Գարգար գյուղ մեկնած աշխատանքային խմբի մյուս անդամների հետ: Նպատակային գլխավոր աշխատանքը Գարգարում գտնվող աշխատանքային խմբի իրենց ընկերներից տեղի հիվանդների մասին ուղարկվող տեղեկատվությունն է, որի համաձայն, հիվանդները, իրենց ունեցած առողջական խնդիրներին համապատասխան՝ կդասակարգվեն ըստ հիվանդության ծանրության աստիճանների, հիվանդները կախտորոշվեն և որոշում կկայացվի, թե որտեղ պետք է նրանք ստանան իենց բուժումը: Անհրաժեշտության դեպքում նրանց կհետազոտեն «Վարդանանց» բժշկական կենտրոնում:
Աշխատանքային խմբի բոլոր անդամները սիրով ու պատրաստակամությամբ կատարում էին իրենց վստահված աշխատանքը, որն իրենց մասնագիտական կրթության ավարտից հետո, անշուշտ, աշխատանքային կենսագրության հիմնաքարերից մեկը կդառնա:

Рабочая группа «Медицина и здравоохранение» провела опыт дистанционного лечения по видеосвязи из медицинского центра «Вардананц»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/138.jpg)
В рамках первого молодежного слета студентов и выпускников ведущих университетов вузов и молодых специалистов «Создадим Армению вместе» рабочая группа «Медицина и здравоохранение» 12 июля начала свой рабочий день посещением Мемориального комплекса жертв Геноцида армян, затем группа совершила экскурсию по Музею-институту Геноцида армян, после чего очередная встреча состоялась в медицинском центре «Вардананц».
Во главе с заместителем директора центра, педиатром Нарине Григорян четверо участников группы – студенты Ереванского государственного медицинского университета им.М.Гераци, – обсудили вопросы, касающиеся расширения сферы дистанционной медицины, ознакомились с компьютерными программами и интерактивными интернет-сайтами. По видеосвязи они связались с другими членами рабочей группы, отбывшими в село Гаргар Лорийской области. Главная цель работы заключалась в получении от находящейся в Гаргаре рабочей группы информации о местных больных, согласно которой больные в соответствии с проблемами со здоровьем будут классифицированы по степени тяжести заболевания, диагностированы и будет принято решение, где они будут получать лечение. В случае необходимости их обследуют в медицинском центре «Вардананц».
Все члены рабочей группы охотно и с готовностью выполняли доверенную им работу, которая по завершении их профессионального образования, несомненно, станет одним из краеугольных камней их трудовой биографии.