Նախագահ Նինիստյոն Ֆինլանդիայի անվերապահ աջակցությունն է հայտնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը
Մայիսի 3-ին պաշտոնական այցով Հելսինկիում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունեց Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նինիստյոն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆինլանդիայի Նախագահին փոխանցեց ՀՀ Նախագահի բարեմաղթանքներն ու ողջույնները և վերահաստատեց Երևան այցելելու հրավերը։ Նախարար Նալբանդյանը նախագահ Նինիստյոյին ներկայացրեց Հելսինկի այցելության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու ընդգծեց, որ Հայաստանը ցանկանում է առավել խորացնել և ամրապնդել Ֆինլանդիայի հետ բազմաոլորտ փոխգործակցությունը։
Քննարկվեցին մի շարք բնագավառներում համագործակցության ամրապնդման հետ կապված հարցեր, շեշտվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Երկուստեք ընդգծվեց տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացման համար առկա մեծ ներուժը, գործարար կապերի խթանման կարևորությունը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունից:
Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆինլանդիայի Նախագահին ներկայացրեց Ադրբեջանի` Արցախի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը և տեղեկացրեց իրադրության կայունացման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի մասին։
Նախագահ Նինիստյոն, Ֆինլանդիայի անվերապահ աջակցությունը հայտնելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերին, ընդգծեց, որ խնդրի լուծմանը պետք է հասնել միայն բանակցային ճանապարհով։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին մի շարք հրատապ միջազգային խնդիրների՝ մերձավորարևելյան զարգացումների, դրանց հետևանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի, ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ։

President of Finland received the Foreign Minister of Armenia
On May 3, Foreign Minister Edward Nalbandian, who pays an official visit to Helsinki, was received by Sauli Niinistö, President of Finland.
Expressing gratitude for the reception, Edward Nalbandian extended to the President of Finland the good wishes and greetings of the President of Armenia, and reaffirmed the invitation to visit Yerevan. Minister Nalbandian presented to President Niinistö the agreements reached during his visit to Helsinki and emphasized that Armenia is ready to further deepen and strengthen multi-faceted cooperation with Finland.
Issues on strengthening of cooperation in a range of fields were discussed; the necessity to expand the legal framework was stressed. The sides highlighted the huge potential for the development of cooperation, necessity to facilitate business ties.
Edward Nalbandian presented to the President of Finland the situation unfolded in the result of large-scale military actions unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh and outlined the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs for stabilization of the situation.
President Niinistö, expressing Finland’s unconditional support for efforts on peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue, stressed that the settlements of the issues should be reached only through negotiations.
Armenia-European Union relations were touched upon during the meeting.
The interlocutors exchanged thoughts on number of pressing international issues, i.e. developments in the Middle East, migration flows resulted, Ukrainian crisis.