ԱՄՆ-­ի Սենատը դեմ քվեարկեց Սիրիայից եւ Իրաքից փախստականների ընդունումը կասեցնելուն
ԱՄՆ­ի Կոնգրեսի Սենատը դեմ է քվեարկել հանրապետականների առաջարկած օրինագծին, որի համաձայն Սիրիայից եւ Իրաքից փախստականների ընդունման ծրագրի գործողությունը պետք է կասեցվի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»­-ը:
Փաստաթուղթը նաեւ կոչված է ապագայում խստացնել բոլոր այն վերաբնակների ստուգումները, որոնց պլանավորվում է ընդունել երկրում: Այդ նախաձեռնության օգտին սենատորները 55 ձայն են տվել՝ անհրաժեշտ 60-­ի փոխարեն, դեմ են արտահայտնվել 43 օրենսդիրներ: Անցյալ տարվա նոյեմբերին Ներկայացուցիչների պալատը պաշտպանել էր այդ օրինագիծը:
Երկյուղները, որ փախստականների հետ միասին ԱՄՆ կարող են ներթափանցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները, առաջացել են անցյալ տարի Փարիզում կատարված ահաբեկչական գործողություններից հետո, երբ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում ծայրահեղականների ձեռքով սպանվեց 129 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-­ը:

В США сенаторы проголосовали против приостановки приема беженцев из Сирии и �?рака
Сенат Конгресса США проголосовал против предложенного республиканцами законопроекта, согласно которому действие программы по приему беженцев из Сирии и �?рака должно быть приостановлено.
Документ также призван ужесточить в будущем проверки тех переселенцев, которых планируется впустить в страну. За эту инициативу сенаторы отдали 55 из необходимых 60 голосов, против высказались 43 законодателя, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. В ноябре прошлого года палата представителей поддержала данный законопроект. Опасения насчет того, что вместе с беженцами в США могут попасть боевики террористической группировки “�?сламское государство” (�?Г, запрещена в РФ), возникли после терактов в Париже, случившихся в прошлом году, когда на улицах французской столицы от рук экстремистов погибли 129 человек.
После этого республиканцы заявили, что процесс размещение в стране тех, кто бежит от конфликтов в Сирии и �?раке, нужно приостановить, чтобы создать более эффективную и жесткую систему проверку переселенцев