Ամանորյա հանդես Ղրղզստանի հայկական կիրակնօրյա դպրոցում
Չնայած Բիշքեկի հայկական կիրակնօրյա դպրոց հաճախում է ընդամենը 10-15 հայ երիտա­­­սարդ, սակայն դպրոցը գործում է անխափան. չէ՞ որ մայրենի լեզուն ազգային ինքնու­թ­յունը պահպանելու հիմնական երաշխիքն է, և համայնքն ամեն ինչ անում է ավելի շատ ե­րե­խաներ ներգրավելու համար։ Հայկական համայնքի հիմնադիր Հենրիխ Բալյանը, ում ջան­քերի շնորհիվ էլ հիմնականում գործում է այս դպրոցը, վստահ է՝ աստիճանաբար կգան, կսովորեն։ Ամեն աշակերտ իր հետևից կբերի իր ընկերոջը, բարեկամին, սակայն որպեսզի երեխա­ները սիրով գան դպրոց, այն պետք է գրավիչ լինի։ Հարկավոր է դասերը հե­տաքրքիր դարձնել, մեծ տեղ տալ հայկական մշակույթի և հայոց պատմության մասին վա­վերագրական նյութերին։
Դեռևս տարեմուտին պարզ դարձավ, որ երեխաներից շատերն արդեն գրում-կարդում են հա­յերեն, անգիր գիտեն հայ դասականների բանաստեղծություն­ներ, երգում են Հայաստանին ու Երևանին նվիրված երգեր։ Իսկ ի՞նչ կլինի, որ երեխաներին հյուր գա Ձմեռ պապը, մասնակցի նրանց դասերին և … խոսի հայերեն։
Որոշեցին և հենց այդպես էլ արեցին։
Երեխաներին ամանորյա իր շնորհավորանքն էր հղել նաև Տեխնիկական գիտու­թյուն­նե­րի թեկնածու, Պատ­վա­վոր շինարար, Ղրղզստա­նում Հունգարիայի պատ­վավոր հյուպատոս, «Ղրղզ­ստան-Հունգարիա» բարե­կա­մու­թ­յան միության նա­խագահ, Ղրղզստանի Հանրապետու­թյան Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, սպորտի պատվավոր վարպետ Հենրիխ Բալ­յանը, ում խորին ակնածանքով են վերաբերվում համայնքում բոլորը։
Ամանորյա միջոցառումները յուրահատուկ խորհուրդ ունեն, և ամենքը հավատում էին, որ այս նոր տարում իրականանալու են իրենց նվիրական երազանքները։ Ուրեմն թող 2016 թվականը դառնա մեր հայրենիքի բարգավաճման, իսկ յուրաքանչյուր հայի համար՝ բոլոր վեհ նպատակների, նվիրական երազանքների իրականացման և բարեկեցության տարի:

Новогодний праздник в армянской воскресной школе Кыргызстана
Воскресную армянскую школу Бишкека хотя и посещают всего 10-15 молодых армян, но школа функционирует бесперебойно: ведь родной язык является основной гарантией сохранения национальной идентичности, и община делает все возможное, чтобы привлечь как можно больше молодежи. Учредитель армянской общины Генрих Балян, благодаря усилиям которого и функционирует школа, уверен: постепенно придут, будут учиться. Каждый ученик приведет за собой товарища, родственника, но чтобы дети охотно посещали школу, она должна быть привлекательной. Нужно сделать уроки интересными, уделять большое место документальным материалам об армянской культуре и истории.
Еще в конце года стало ясно, что многие из детей уже читают и пишут на армянском, знают наизусть стихи армянских классиков, поют песни, посвященные Армении и Еревану. А что, если к детям придет в гости Дед Мороз, поучаствует в уроках и… поговорит на армянском. Решили, и так и сделали.
С Новогодним посланием к детям обратился также кандидат технических наук, Почетный строитель, почетный консул Венгрии в Кыргызстане, председатель Союза дружбы Кыргызстан-Венгрия, председатель Олимпийского комитета Республики Кыргызстан, Почетный мастер спорта Генрих Балян, к которому все в общине относятся с глубочайшим почтением.
Новогодние мероприятия содержат в себе особое таинство, и все верят, что в этом новом году осуществятся их заветные мечты. Так пусть 2016 год станет годом процветания нашей Родины, а для каждого – осуществления заветных мечтаний и благополучия.