Ամանորեայ Հանդէս Ղրղզստանի Հայկական Կիրակնօրեայ Դպրոցին Մէջ
Չնայած Պիշքեկի հայկական կիրակնօրեայ դպրոց կը յաճախէ ընդամէնը 10-15 հայ երիտասարդ, սակայն դպրոցը կը գործէ անխափան. չէ՞ որ մայրենի լեզուն ազգային ինքնութիւնը պահպանելու հիմնական երաշխիքն է, եւ համայնքը ամէն ինչ կ’ընէ աւելի շատ երեխաներ ներգրաւելու համար: Հայկական համայնքի հիմնադիր Հենրիխ Պալեան, որուն ջանքերու շնորհիւ հիմնականին մէջ կը գործէ այս դպրոցը, վստահ է, որ աստիճանաբար պիտի գան ու սորվին: Ամէն աշակերտ իր ետեւէն կը բերէ ընկերոջը, բարեկամը, սակայն որպէսզի երեխաները սիրով գան դպրոց, այն պէտք է գրաւիչ ըլլայ: Հարկաւոր է դասերը հետաքրքիր դարձնել, մեծ տեղ տալ հայկական մշակոյթին եւ հայոց պատմութեան մասին վաւերագրական նիւթերուն:
Դեռեւս տարեմուտին պարզ դարձաւ, որ երեխաներէն շատերը արդէն կը գրեն ու կը կարդան հայերէն, անգիր գիտեն հայ դասականներու բանաստեղծութիւնները, կ’երգեն Հայաստանին ու Երեւանին նուիրուած երգեր: Իսկ ի՞նչ կ’ըլլայ, որ երեխաներուն հիւր գայ Կաղանդ պապան, մասնակցի անոնց դասերուն եւ … խօսի հայերէն:
Որոշեցին եւ հէնց այդպէս ալ ըրին:
Երեխաներուն ամանորեայ իր շնորհաւորանքը յղած էր նաեւ Տեխնիկական գիտութիւններու թեկնածու, Պատուաւոր շինարար, Ղրղզստանի մէջ Հունգարիոյ պատուաւոր հիւպատոս, «Ղրղզստան-Հունգարիա» բարեկամութեան միութեան նախագահ, Ղրղզստանի Հանրապետութեան Ողիմպիական կոմիտէի նախագահ, մարմնակրթութեան պատուաւոր վարպետ Հենրիխ Պալեան, որուն խորին ակնածանքով կը վերաբերին համայնքէն ներս բոլորը:
Ամանորեայ ձեռնարկները իւրայատուկ խորհուրդ ունին, եւ բոլորը կը հաւատային, որ այս Նոր տարուան պիտի իրականանան իրենց նուիրական երազանքները: Ուրեմն թող 2016 թուականը դառնայ մեր հայրենիքի բարգաւաճման, իսկ իւրաքանչիւր հայու համար` բոլոր վեհ նպատակներու, նուիրական երազանքներու իրականացման եւ բարեկեցութեան տարի:

Новогодний праздник в армянской воскресной школе Кыргызстана
Воскресную армянскую школу Бишкека хотя и посещают всего 10-15 молодых армян, но школа функционирует бесперебойно: ведь родной язык является основной гарантией сохранения национальной идентичности, и община делает все возможное, чтобы привлечь как можно больше молодежи. Учредитель армянской общины Генрих Балян, благодаря усилиям которого и функционирует школа, уверен: постепенно придут, будут учиться. Каждый ученик приведет за собой товарища, родственника, но чтобы дети охотно посещали школу, она должна быть привлекательной. Нужно сделать уроки интересными, уделять большое место документальным материалам об армянской культуре и истории.
Еще в конце года стало ясно, что многие из детей уже читают и пишут на армянском, знают наизусть стихи армянских классиков, поют песни, посвященные Армении и Еревану. А что, если к детям придет в гости Дед Мороз, поучаствует в уроках и… поговорит на армянском. Решили, и так и сделали.
С Новогодним посланием к детям обратился также кандидат технических наук, Почетный строитель, почетный консул Венгрии в Кыргызстане, председатель Союза дружбы Кыргызстан-Венгрия, председатель Олимпийского комитета Республики Кыргызстан, Почетный мастер спорта Генрих Балян, к которому все в общине относятся с глубочайшим почтением.
Новогодние мероприятия содержат в себе особое таинство, и все верят, что в этом новом году осуществятся их заветные мечты. Так пусть 2016 год станет годом процветания нашей Родины, а для каждого – осуществления заветных мечтаний и благополучия.