Ամանորեայ Հանդէս Ղրղզստանի Հայկական Կիրակնօրեայ Դպրոցին Մէջ
Չնայած Պիշքեկի հայկական կիրակնօրեայ դպրոց կը յաճախէ ընդամէնը 10-15 հայ երիտասարդ, սակայն դպրոցը կը գործէ անխափան. չէ՞ որ մայրենի լեզուն ազգային ինքնութիւնը պահպանելու հիմնական երաշխիքն է, եւ համայնքը ամէն ինչ կ’ընէ աւելի շատ երեխաներ ներգրաւելու համար: Հայկական համայնքի հիմնադիր Հենրիխ Պալեան, որուն ջանքերու շնորհիւ հիմնականին մէջ կը գործէ այս դպրոցը, վստահ է, որ աստիճանաբար պիտի գան ու սորվին: Ամէն աշակերտ իր ետեւէն կը բերէ ընկերոջը, բարեկամը, սակայն որպէսզի երեխաները սիրով գան դպրոց, այն պէտք է գրաւիչ ըլլայ: Հարկաւոր է դասերը հետաքրքիր դարձնել, մեծ տեղ տալ հայկական մշակոյթին եւ հայոց պատմութեան մասին վաւերագրական նիւթերուն:
Դեռեւս տարեմուտին պարզ դարձաւ, որ երեխաներէն շատերը արդէն կը գրեն ու կը կարդան հայերէն, անգիր գիտեն հայ դասականներու բանաստեղծութիւնները, կ’երգեն Հայաստանին ու Երեւանին նուիրուած երգեր: Իսկ ի՞նչ կ’ըլլայ, որ երեխաներուն հիւր գայ Կաղանդ պապան, մասնակցի անոնց դասերուն եւ … խօսի հայերէն:
Որոշեցին եւ հէնց այդպէս ալ ըրին:
Երեխաներուն ամանորեայ իր շնորհաւորանքը յղած էր նաեւ Տեխնիկական գիտութիւններու թեկնածու, Պատուաւոր շինարար, Ղրղզստանի մէջ Հունգարիոյ պատուաւոր հիւպատոս, «Ղրղզստան-Հունգարիա» բարեկամութեան միութեան նախագահ, Ղրղզստանի Հանրապետութեան Ողիմպիական կոմիտէի նախագահ, մարմնակրթութեան պատուաւոր վարպետ Հենրիխ Պալեան, որուն խորին ակնածանքով կը վերաբերին համայնքէն ներս բոլորը:
Ամանորեայ ձեռնարկները իւրայատուկ խորհուրդ ունին, եւ բոլորը կը հաւատային, որ այս Նոր տարուան պիտի իրականանան իրենց նուիրական երազանքները: Ուրեմն թող 2016 թուականը դառնայ մեր հայրենիքի բարգաւաճման, իսկ իւրաքանչիւր հայու համար` բոլոր վեհ նպատակներու, նուիրական երազանքներու իրականացման եւ բարեկեցութեան տարի:

Although there are only 10-15 young Armenians attending the Armenian Sunday school in Bishkek, the school remains open. After all, the Armenian language is the main safeguard for preservation of the Armenian identity, and the local Armenian community does everything possible to enroll more children and youth. Henrikh Balyan, who is the founder of the Armenian community and through whose efforts the school mainly operates, is certain that more and more children and youth will come and will learn the language. Each student will bring a friend or relative, but in order for them to come to school with pleasure, the school needs to be attractive. The lessons need to be interesting, and great importance needs to be attached to the lessons on Armenian culture and history.
In late 2015, it became clear that most of the children can already read and write in Armenian, know the poems of classic Armenian poets by heart and can sing songs devoted to Armenia and Yerevan. What would happen if Santta Claus visited the children, participated in their lessons and….spoke in Armenian?
They decided and did just that.
Candidate of Technical Sciences, Honorary Builder, Honorary Consul of Hungary in Kyrgyzstan, President of the Kyrgyzstan-Hungary Friendship Group, President of the Olympic Committee of the Republic of Kyrgyzstan and Honorary Sport Master Henrikh Balyan, whom all members of the community deeply respect, had also sent his New Year’s congratulatory message to the children.
The New Year’s events are unique, and everyone believes that their cherished dreams will come true in the New Year. So, let the year 2016 become the year for the prosperity of our homeland and a year of welfare and a year in which every Armenian accomplishes his or her goals and turns his or her cherished dream into a reality.