Համերգ Բարոնուհի Քոքսի նախաձեռնությամբ
Դեկտեմբերի 9-ին Լոնդոնի Սբ. Քաթբերթ հոյակերտ եկեղեցում Միացյալ Թագավորության «Մարդասիրական օգնությանը նպաստող հիմնադրամը» /HART/` գլխավորությամբ Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի, հերթական անգամ կազմակերպել էր Սուրբ Ծննդյան տոնին նվիրված ամենամյա համերգ: Այս տարի եւս Բարոնուհի Քոքսի հրավերով համերգին իր մասնակցությունն ունեցավ Լոնդոնի «Կոմիտաս» երգչախումբը՝ գլխավորությամբ խմբավար Սիփան Հակոբյանի: Ելույթներով հանդես եկան նաեւ Լոնդոնի ուգանդական «Աքոլի» եւ «Սբ. Մարտինի երգիչները» երգչախմբերը:
«Կոմիտաս» երգչախումբը ստեղծվել է 2013 թ. Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմնի /Tekeyan Trust/ կողմից, որը 1979 թ.-ից գործում է որպես բարեգործական կազմակերպություն եւ հանդիսանում է Լոնդոնի Թեքեյան մշակութային միության եւ Հայաստանի «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի հիմնասյունը: Այն իր ազգանվեր գործունեությամբ եւ մեծ նվիրումով ծառայում է ազգային ինքնության պահպանմանն ու տարածմանը արտերկրում, ինչպես նաեւ մշակութային ձեռնարկների միջոցով նպաստում է Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
«Կոմիտաս» երգչախմբի մասնակցությունը դեկտեմբերի 9-ի համերգին պատահականություն չէր, քանզի հենց այդ օրը Միացյալ ազգերի կազմակերպության կողմից ճանաչված է որպես «Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակման միջազգային օր»:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը կրկին անգամ հիշատակելու եւ բրիտանական հասարակության ուշադրությունը ոճրին սեւեռելու նպատակով, Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը հանդես եկավ ազդեցիկ ելույթով, իր խոսքում նաեւ անդրադառնալով պատմության դասը չքաղած մյուս պետություններին, որտեղ եւս տեղի է ունեցել այս ոճրագործությունը:
Համերգին «Կոմիտաս» երգչախմբի կատարմամբ քառաձայն հնչեցին Կոմիտասի «Այսօր տոն է Սուրբ Ծննդյան», Էդգար Հովհաննիսյանի «Արփա-Սեւան» եւ Ստեփան Լուսիկյանի «Նոր Հայաստան» երգերը՝ Սիփան Հակոբյանի խմբավարությամբ եւ Էլլա Բաբայանի դաշնամուրային նվագակցությամբ:
Սիփան Հակոբյանը նաեւ հանդես եկավ մեներգեցողությամբ, կատարելով Հ. Երզնկացու «Ով զարմանալի» եւ Գ. Պահլավունու «Այսօր ձայնն Հայրական» շարականները:
Լոնդոնի Թեքեյան մշակութային միության կողմից Զ. Բոյաջյանի «Հայերի վիշտը» պոեմը կարդաց Կարեն Արեւյանը:
Համերգին ներկա էին բազմաթիվ հյուրեր` մի շարք կազմակերպությունների անդամներ, քաղաքական գործիչներ եւ հոգեւորականներ:

Concert organized by Baroness Caroline Cox
On December 9, in London, at St Cuthbert’s Church, the annual “Christmas Carol Concert” was organised by Baroness Caroline Cox in support of Humanitarian Aid Relief Trust (HART). The concert featured the Armenian Komitas Choir, the Ugandan Acholi London Choir and St Martin singers.
The Komitas Choir was founded in 2013 by the Tekeyan Trust London, a registered charity since 1979, the backbone of the London TCA and the Tekeyan Centre Fund Armenia. The TTL has always been dedicated to the preservation and promotion of the national identity as well as to furthering links between Armenia and the Diaspora through various cultural, educational, community life activities.
The performance of the Komitas Choir at “Christmas Carol Concert” was the highlight of the programme, since 2015 is the Centennial of the Armenian Genocide, and December 9 has been announced the “International Day of Commemoration of Victims of Genocide and of its Prevention”.
Once again to commemorate the victims of the Armenian Genocide and to raise the awareness of the British audience, honourable Baroness Caroline Cox delivered her impressive speech. She condemned the Genocide denial policy of the Turkish government and mentioned historical injustice and deprivations of the Armenian nation.
At the concert, the Komitas Choir, conducted by Sipan Hakobyan and accompanied by pianist Ella Babayan, performed “Hymn of the Nativity” by Komitas, “Arpa-Sevan” by Edgar Hovhannisyan and “New Armenia” by Stepan Lusikyan.
The Choir Conductor and artistic director Sipan Hakobyan, as a soloist, performed Hymn of “Christ’s Baptism” by Grigor Pahlavuni and Hymn of the “Blessing the Water” by Hovhannes Yerznkatsi.
Garen Arevian of the TCA London recited “The Sorrow of Armenians” by Z. Boyajyan.
At the concert, among the audience present were representatives of a number of organizations, politicians and clergymen.