Օլանդ. Մենք Թուրքիայից այլ խոսք ենք սպասում
Հայոց ցեղասպանության հետ կապված Թուրքիայում արդեն շատ կարեւոր խոսքեր են հնչել, բայց մենք այդ երկրից այլ՝ հայ ժողովրդի ցավը կիսող բառեր ենք սպասում: Այս մասին ըստ news.am-ի` Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին ապրիլի 24-ին կայացած սգո արարողության ժամանակ հայտարարեց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Իր ելույթում նախագահ Օլանդը նշեց.
«Խոնարհվում եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջեւ, մենք երբեք չենք մոռանա այն, ինչ վերապրել է հայ ժողովուրդը: 100 տարի առաջ ոչնչացնող ատելությունը կոտորեց բնակչության կեսին միայն այն պատճառով, որ նրանք հայ էին: Սակայն նրանք չհաջողվեց ծրագրածն ավարտին հասցնել, քանի որ դուք այստեղ եք, դուք ապրում եք, հիշողություն ու ճանաչման հասնելու ցանկություն ունեք:
Ցեղասպանությունը սկսվեց հայ մտավորականության ոչնչացմամբ. 1915 թվականի ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը սպանվեցին հայ մտավորականության 650 ներկայացուցիչներ: Դա սկիզբ դրեց հայերի ոչնչացման եւ դեպի անապատներ աքսորման ճակատագրական մեխանիզմին: Սկսած 1915 թվականից Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Ռուսաստանը համատեղ հռչակագրով դատապարտեցին այդ գործողությունները՝ այդ արյունալի իրադարձությունները բնորոշելով որպես մարդկության դեմ հանցագործություն: Առաջին անգամ օգտագործվեց «մարդկության դեմ հանցագործություն» եզրույթը:
Ֆրանսիան ընդունեց փրկված հայերի մի մասին միակ բեռով՝ ողբերգությամբ: Հայերը պատերազմների ժամանակ պաշտպանել են Ֆրանսիան՝ երբեք չմոռանալով իրենց արմատների մասին: Չեմ կարող չմտածել իմ հայազգի հայրենակիցների մասին. գիտնականներ, նկարիչներ, մարզիկներ, արտիստներ, ինչպիսին է Շառլ Ազնավուրը: Նրանք մեր ընդհանուր հպարտությունն են:
Ֆրանսիայում մենք միշտ հիշում ենք այն մասին, ինչ տեղի ունեցավ հայերի հետ, Փարիզում տեղադրված է Կոմիտասի կիսանդրին՝ ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի, եւ այսօր, օրվա երկրորդ կեսին, Լիոնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառում է տեղի ունենալու, ներկայացվելու է նոր հուշակոթող՝ 36 սյուներով:
1.5 մլն հայերի ոչնչացումից հետո, որը նախկինում անհնար էր ներկայացնել եւ ձեւակերպել, հրեական ծագմամբ լեհ Լեմկինն այդ իրադարձությունները բնորոշեց ցեղասպանություն:
2001 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունվեց, որը հաստատեց ակնհայտը, որը վաղուց հայտնի էր պատմաբաններին: Այդ օրենքն անհրաժեշտ էր, քանի որ միայն դա կարող է մեղմել բոլոր նրանց ցավը, ովքեր այսօր ապրում են, մենք չպետք է վերադառնանք անցյալի սխալներին, եւ այդ օրենքը համապատասխանում է Ֆրանսիայի Հանրապետության արժեքներին: Մենք տարբերություն չենք դնում Ռուանդայի, Կամբոջայի եւ Տանզանիայի ցեղասպանությունների միջեւ, այդ պատճառով ես թույլ եմ տվել բացել Ռուանդային վերաբերող արխիվները: Անընդունելի է, որ քրիստոնյաներին ոչնչացնում են միայն այն պատճառով, որ նրանք քրիստոնյա են, մահմեդականներին ոչնչացնում են միայն այն պատճառով, որ նրանք մահմեդական են, հրեաներին ոչնչացնում են միայն այն պատճառով, որ նրանք հրեա են: Այսօր Մերձավոր Արեւելքում կանոնավոր կերպով ոչնչացումներ են տեղի ունենում, որի թիրախում են նաեւ Սիրիայի հայերը, քրդերը: Շատերը կարող են սպանվել, եւ դրանում մեղավոր կլինի մեր անտարբերությունը: Այդ ժողովուրդներն ամբողջ Արեւելքի հարստությունն են, մենք պետք է նրանց համերաշխություն հայտնենք, բոլոր ժողովրդավարական երկրները պետք է աջակցեն նրանց: Ֆրանսիան դասեր չի տալիս, բայց մենք գիտենք պատմության կշիռը, մենք հրաշալի եւ ծանր ժամանակներ ենք ունեցել:
Ցեղասպանությունը հիշելը չի նշանակում դատավարություն սկսել, դա նշանակում է հարգանքի տուրք մատուցել զոհվածների հիշատակին, որպեսզի այլեւս երբեք այդ ողբերգությունը չկրկնվի:
Ֆրանսիայի պարտականությունն էր Ցեղասպանությունը ճանաչելը: Մեր ներկայությունը Երեւանում մեր զգացմունքները հանգստացնելու համար են, որպեսզի ամբողջ աշխարհում հաղթանակի փոխըմբռնումը: Մենք կցանկանայինք, որպեսզի Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանները բաց լինեին, որպեսզի այդ երկու ժողովուրդները մերձենան:
Ցանկանում եմ նաեւ անդրադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին: Ֆրանսիան՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի իր գործընկերների հետ, պետք է նպաստի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Մենք խաղաղության կոչ ենք անում, եւ ես ճանաչում եմ Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես խաղաղության ակտ»:

Олланд: Мы ждем от Турции другие слова
В  связи с Геноцидом армян в Турции уже были произнесены очень важные слова, но мы ждем от нее другие слова, разделяющие боль армянского народа. Об этом в Ереване на траурном мероприятии в  Мемориале памяти жертв Геноцида армян заявил 24 апреля президент Франции Франсуа Олланд.
В своей речи, президент Олланд отметил:
«Я преклоняюсь перед памятью жертв Геноцида армян, мы никогда не забудем то, что пережил армянский народ. 100 лет назад уничтожающая ненависть истребила половину населения только потому, что они были армянами. Однако им не удалось довершить задуманное, так как вы здесь, вы живы и у вас есть память и желание добиться признания.
Геноцид начался с уничтожения армянской интеллигенции: в ночь с 23 на 24 апреля 1915 года были убиты 650 представителей армянской интеллигенции. Это положило начало фатальному механизму  уничтожения и депортации армян в пустыни. Начиная с 1915 года, Франция, Великобритания и Россия в совместной декларации осудили эти действия, характеризуя кровавые события как преступление против человечества. Впервые был использован термин «преступление против человечества».
Франция приняла часть спасшихся армян, с единственным багажом – трагедией. Армяне защищали Францию во время войн, никогда не забывая о своих корнях. Я не могу не думать о своих согражданах армянской национальности: ученые, художники, спортсмены, артисты, такие как Шарль Азнавур – наша общая гордость.
Во Франции мы всегда помним о том, что произошло с армянами, в Париже установлен бюст Комитаса в память о жертвах Геноцида, и сегодня во второй половине дня в Лионе состоится манифестация памяти жертв Геноцида, будет представлен новый монумент с 36 колоннами.
После уничтожения 1,5 миллиона армян, что ранее нельзя было представить и сформулировать, польский еврей Лемкин дал формулировку этому событию – геноцид.
Начиная с 29 января 2001 года, был принят закон, признающий Геноцид армян, этот закон утверждает очевидное, которое давно было известно историкам. Этот закон необходим, потому что только это может умерить боль тех, кто живы сегодня, мы не должны возвращаться к ошибкам прошлого, и этот закон соответствует ценностям Франции. Мы не ставим разницы между геноцидами в Руанде, Камбодже и Танзании, и поэтому я позволил открыть архивы, относящиеся к Руанде. Неприемлемо, что христиане уничтожаются только потому, что они христиане, мусульмане уничтожаются только потому, что они мусульмане, евреи уничтожаются только потому, что они евреи. Сегодня на Ближнем Востоке происходит систематическое уничтожение, и вся мозаика народов и религий стала целью преследователей: мишенью стали сирийские армяне, курды, шабаки, все они в опасности. Многие могут погибнуть, и в этом будет виновато наше равнодушие, эти народы являются богатством всего Востока, мы должны выразить им нашу солидарность, все демократические страны должны поддержать их. Франция не дает уроков, но мы знаем вес истории, у нас были прекрасные и тяжелые времена.
Вспоминать Геноцид не означает начинать процесс, это означает отдать дань памяти погибшим, чтобы никогда такая трагедия не повторилась.
Обязанностью Франции было признание Геноцида. Наше присутствие в Ереване к тому, чтобы были успокоены наши чувства, чтобы во всем мире восторжествовало взаимопонимание. Мы бы хотели, чтобы границы между Арменией и Турцией были открыты, чтобы эти два народа могли сблизиться.
Хочу также затронуть вопрос карабахского урегулирования. Франция со своими партнерами в Минской группе ОБСЕ должны помочь мирному решению карабахского вопроса. Мы призываем к миру, и я признаю Геноцид армян как акт мира».