Կիլիկիոյ հայկական թագաւորութեան Անարզապա ամրոցին մէջ յայտնաբերուած է աշխարհի մէջ առաջին երկկողմանի ճանապարհը
Կիլիկիոյ հայկական թագաւորութեան Անարզապա քաղաքին  եւ ամրոցին մէջ (ներկայիս Թուրքիոյ տարածքին մէջ Անավարզա գիւղն է – խմբ.) կատարուած պեղումներու արդիւնքով յայտնաբերուած է աշխարհի մէջ առաջին երկկողմանի ճանապարհը: Այս մասին կը յայտնէ թրքական «Անատոլու» լրատուական գործակալութիւնը:
Չուքուրովայի համալսարանի դասախօս, հնագէտ Ֆաթիհ Կիւլշէն յայտնած է, որ 34 մեթր լայնութիւն եւ 2700 մեթր երկարութիւն ունեցող երկկողմանի ճանապարհը կը համարուի անտիկ աշխարհի առաջին եւ ամենամեծ պողոտան, որ հոծ գիծ  ունեցած է:
«Ճանապարհը տարբեր քաղաքակրթութիւններու  պատկանած է` Բիւզանդիոյ, Սասանեան պետութեան, Հայկական թագաւորութեան եւ Օսմանեան կայսրութեան: Իրականացուած աշխատանքներու արդիւնքով յաջողած են բանալ պողոտայի 250 մեթրը: Այս պահուն պեղումները կը շարունակուին», – ըսած է Կիւլշէն:
Նշենք, որ Անարզապան գտնուած է Դաշտային Կիլիկիոյ մէջ, Սիս քաղաքէն մօտ 25  քմ հարաւ-արեւելք` Սաուրան եւ Սիս գետերու միջեւ ինկած հարթավայրին մէջ: Ամրոցը կառուցուած էր մօտ 200 մ բարձրութեամբ ժայռաբլուրի մը վրայ եւ երեք կողմէ անմատչելի էր: Ամրոցի արեւմտեան ստորոտին կը տարածուէր բուն քաղաքը: Քաղաքն ու ամրոցը եղած են Կիլիկիոյ հայկական թագաւորութեան կեդրոններէն: 1909 թուականի Ատանայի կոտորածի ժամանակ սպաննուած է նաեւ Անարզապայի հայ բնակչութիւնը: Թուրքերը քաղաքն ու ամրոցը կը ներկայացնեն իբրեւ Անավարզա:

В крепости Анарзаба Киликийского армянского царства обнаружена первая в мире дорога с двусторонним движением
В городе и крепости Анарзаба Киликийского армянского царства (ныне село Анаварза на территории Турции – Ред.) при раскопках обнаружена первая в мире дорога с двусторонним движением. Об этом сообщает турецкое информационное агентство «Анадолу».
Преподаватель университета Чукурова, археолог Фатих Гюльшен сообщил, что дорога с двусторонним движением шириной 34 и протяженностью 2700 метров считается первым и самым большим проспектом античного мира, имевшим осевую линию.
«Дорога принадлежала к различным цивилизациям – Византийской, Сасанидского государства, Армянскому царству и Османской империи. По итогам проделанной работы удалось раскрыть 250 метров дороги. В данный момент раскопки продолжаются», – сказал Гюльшен.
Отметим, что Анарзаба находился в Низинной Киликии, примерно в 25 км к юго-востоку от города Сис, на плато, расположенном между реками Сауран и Сис. Крепость выстроена на скале примерно 200-метровой высоту и с трех сторон недоступна. У западного подножия крепости расположился непосредственно город. Город и крепость были одними из центров Киликийского армянского царства. В 1909 году, во время резни в Адана, было убито также  армянское население Анарзаба. Турки представляют город и крепость как Анаварза.