Ալեքսան Յարութիւնեան Արժանթինի մէջ հանդիպած է հայ համայնքին
Արժանթինի մէջ Հայաստանի դեսպան Ալեքսան Յարութիւնեան հանդիպած է տեղի հայ համայնքին եւ ներկայացուցած իր դիւանագիտական գործունէութեան գլխաւոր նպատակները:
PrensaArmenia-ի փոխանցմամբ` հանդիպման ներկայ եղած են արտաքին գործոց նախկին նախարար Խորխէ Տայանոն եւ ժողովրդական պատգամաւոր Գարլոս Ռայմունտը: «Ես յոյս ունեմ, որ իմ` այստեղ գտնուելու ժամանակահատուածում կը կարողանամ պահպանել ու աւելացնել այն ներդրումը, որն ունեցել են իմ նախորդները երկկողմ յարաբերութիւնների ամրապնդման համար»,- ըսած է Յարութիւնեան` աւելցնելով, որ շատ կարեւոր է այն հանգամանքը, որ իր դիւանագիտական գործառոյթներու մեկնարկը կը համընկնի Հայոց
ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողութիւններուն հետ:
Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Արժանթինի Հանրապետութեան միջեւ դիւանագիտական յարաբերութիւնները հաստատուած են 1992թ. Յունուար 17-ին: 1993 թուականէն Պուէնոս Այրէսի մէջ կը գործէ Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպանութիւնը: 2009թ. Մարտ 17-ին ԱՀ նախագահ Քրիստինա Ֆերնանտէս տէ
Կիրչները հրամանագիր ստորագրած է Հայաստանի մէջ դեսպանութեան բացման վերաբերեալ: 2010թ. Մայիս 20-ին Միկել Անխէլ Կունէոն իր հաւատարմագիրները յանձնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսեանին:
2011թ. Սեպտեմբեր 6-ին Արժանթինի Սենատին մէջ, իսկ Հոկտեմբեր 6-ին պատգամաւորներու պալատին մէջ ստեղծուած են ՀՀ-ԱՀ բարեկամութեան խորհրդարանական խումբեր: 2012թ. Յունիս 1-ին Հայաստանի Հանրապետութեան մէջ Արժանթինեան Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Տիէկօ Էռնեսթօ Ալվարես Ռիւերան իր հաւատարմագիրները յանձնեց Հայաստանի Հանրապետութեան նախագահին: 2014թ.
Դեկտեմբեր 30-ին Արժանթինի մէջ ՀՀ դեսպան նշանակուած է Ալեքսան Յարութիւնեան: Արժանթինը Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցած է օրէնքի ուժով 2007թ.:

Алексан Арутюнян встретился с армянской общиной Аргентины
Посол Армении в Аргентине Алексан Арутюнян встретился с местной армянской общиной и представил главные цели своей дипломатической деятельности.
Как передает PrensaArmenia, на встрече присутствовали экс-министр иностранных дел Хорхе Таяно и народный депутат Карлос Раймунди. «Я надеюсь, что за период пребывания здесь сумею сохранить и приумножить тот вклад, которые внесли мои предшественники для укрепления двусторонних отношений», – сказал Арутюнян, добавив, что очень важно то обстоятельство, что начало его дипломатической функции совпало с церемониями поминовения 100-олетия Геноцида армян.
Дипломатические отношения между Республикой Армения и Аргентинской Республикой были установлены 17 января 1992 года. С 1993 года в Буэнос Айресе функционирует посольство Республики Армения. 17 марта 2009 года Президент АР Кристина Фернандес де Кирчнер подписала указ об открытии посольства в Армении. 20 мая 2010 года Мигель Анхель Кунео вручил свои Верительные грамоты Президенту РА Сержу Саргсяну.
6 сентября 2011 года в Сенате Аргентины, а 6 октября – в Палате депцутатов были созданы парламентские группы дружбы РА-АР. 1 июня 2012 года Чрезвычайный и Полномочный посол Аргентинской Республики в Республике Армения Диего Эрнесто Алварес Ривера вручил свои Верительные грамоты Президенту Республики Армения.
30 декабря 2014 года послом РА в Аргентине был назначен Алексан Арутюнян. Аргентина силой закона признала Геноцид армян в 2007 году.