Թրքական Լրատուամիջոցներու Անդրադարձը Հայ-թրքական Արձանագրութիւններու Յետկանչին
Թրքական լրատուամիջոցները ՀՀ նախագահին կողմէ Ազգային ժողովէն հայ-թրքական արձանագրութիւնները յետս կանչելուն անդրադարձած են հիմնականօրէն առանց մեկնաբանութիւններու:
Ինչպէս կը հաղորդէ «Արմէնփրես»-ը, մասնաւորապէս, Haber3 լրատուական կայքը, առանց հրապարակելու Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակեանին ուղղուած նախագահ Սերժ Սարգսեանի նամակը, գրած է, որ ՀՀ նախագահը խորհրդարանէն յետս կանչած է 2009 թուականի Հոկտեմբեր 10-ին Թուրքիոյ եւ Հայաստանի արտաքին գործոց նախարարներու ստորագրած արձանագրութիւնները: Կայքը յղում կատարած է ՀՀ նախագահի նամակին այն հատուածին, ուր ան խօսած է Թուրքիոյ կողմէ առաջ քաշուած յարաբերութիւններու հաստատման խոչընդոտած նախապայմաններուն:
Թրքական Haberler կայքը արձանագրութիւնները ՀՀ ԱԺ-էն ետ կանչելու մասին լուրը ներկայացուցած է որպէս Թուրքիոյ նախկին նախագահ Ապտուլա Կիւլի մասնակցութեամբ սկսած «ֆութպոլային դիւանագիտութեան» աւարտ:
Թրքական Kanal A Haber կայքը տեղեկութիւնը ներկայացուցած է «Հայաստանէն ցնցում առաջացնող քայլ» վերնագիրով: Vatan թերթը թեմային անդրադարձած է «Երեւանը յետս կանչեց յարաբերութիւնները կարգաւորող արձանագրութիւնները» վերտառութեամբ:
Որոշ իշխանամէտ կայքեր տեղեկութիւնը ներկայացուցած են այսպէս. «Սարգսեան կարգաւորման գործընթացը թաղեց պատմութեան մէջ»: Իսկ Ankara Haber կայքը, նշելով, թէ Սարգսեան կրկին մեղադրած է Թուրքիան, լուրը ներկայացուցած է «Հայաստանի կողմէ սադրիչ քայլ» զաւեշտալի վերնագիրով:

Турецкие СМ�? затронули отзыв армяно-турецких протоколов | Hayern Aysor
Отзыва Президентом РА из НС армяно-турецких протоколов турецкие СМ�? коснулись в основном без комментариев.
Как передает «Арменпресс», в частности, информационный сайт Haber3, не публикуя письмо Президента Сержа Саргсяна председателю Национального Собрания Галусту Саакяну, написал, что Президент РА отозвал из парламента протоколы, подписанные министрами иностранных дел Турции и РА 10 октября 2009 года.
Сайт сослался на фрагмент письме Президента РА, в котором говорится о препятствующих налаживанию отношений предварительных условиях, выдвигаемых Турцией. Турецкий сайт Haberler представил сообщение об отзыве протоколов из НС РА как завершение «футбольной дипломатии», начатой при участии экс-президента Турции Абдуллы Гюля.
Турецкий сайт Kanal A Haber представил сообщение под заголовком «Шаг из Армении, вызывающий потрясение». Газета Vatan коснулась темы под заголовком «Ереван отозвал протоколы, регулирующие отношения». Некоторые
проправительственные сайты представили сообщение следующим образом: «Саргсян похоронил в истории процесс урегулирования».
А сайт Ankara Haber, отмечая, что Саргсян вновь обвинил Турцию, представил сообщение под зловещим заголовком «Провокационный шаг со стороны Армении».