Ժամանակն Է Հայոց Ցեղասպանութեան Հարցը Տեղափոխել Իրաւական Դաշտ. Թրքագէտ
Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին ընդառաջ աշխարհի հայութիւնը պէտք է աւելի ուժեղացնէ աշխատանքները այդ ոճրագործութեան միջազգային ճանաչման ու դատապարտման ուղղութեամբ: Այս հարցին մէջ թրքագէտ Ռուբէն Սաֆրաստեան կարեւոր կյը համարէ այն հանգամանքը, որ հարցի միջազգային ճանաչումէն պէտք է անցում կատարել դէպի իրաւական դաշտ եւ իրաւական տիրոյթի մէջ լուծել Հայոց ցեղասպանութեան հարցը:
«Պէտք է կեանքի կոչել «Պահանջում եմ եւ դատապարտում» կարգախօսը եւ այդ առումով ներգրաւել նաեւ միջազգային իրաւաբանների եւ, ստեղծելով խումբ, միջազգային դատարանում քննել Հայոց ցեղասպանութեան հարցը: Պէտք է կարողանանք մեր պահանջը մօտեցնել իրականութեանը միջազգային իրաւունքի տեսանկիւնից: Պէտք է ուժեղացնենք հետազօտական աշխատանքն այս բնագաւառում եւ համատեղ հետազօտական աշխատանքի մէջ ներգրաւենք արտասահմանցի առաջատար մասնագէտների: Այս առումով բաւական աշխատելու տեղ ունենք», «Արմէնփրէս»ի հետ զրոյցին ըսաւ Ռուբէն Սաֆրաստեան` աւելցնելով, որ միջազգային իրաւունքի մասնագէտները մեծ նշանակութիւն կու տան հեղինակութիւններու տեսակէտներուն: «Եթէ մենք կարողանանք ոլորտի հեղինակութիւններին ներկայացնել խնդրի էութիւնը, համոզուած եղէք, որ
բարենպաստ հող կը ստեղծուի իրաւական դաշտում այս հարցի լուծման համար: Այս աշխատանքը պէտք է արուի, եւ պէտք է պատրաստ լինենք երկարաժամկէտ աշխատանքի: Մենք գործ ունենք Թուրքիայի հետ` երկրի, որը մեծ ռեսուրսներ է ներդնում այդ հարցի դէմ պայքարում, բայց քանի որ ճշմարտութիւնը մեր կողմն է, մենք պէտք է կարողանանք հասնել յաջողութեան», ըսաւ Սաֆրաստեան:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանութեան միջազգային ճանաչման հարցին` Սաֆրաստեան ըսաւ, որ 2014թ. Յունաստանի խորհրդարանին կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ժխտման քրէականացումը եւ Պոլիւիոյ խորհրդարանին կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչումը քայլեր են, որոնք Սփիւռքի եւ հայ դիւանագէտներու կատարած մեծ աշխատանքի արդիւնքն են: Ամփոփելով տարին հայթրքական յարաբերութիւններու մասով` թրքագէտը ըսաւ, որ որեւէ փոփոխութիւն չկայ, թրքական կողմի սկզբունքները մնացած են նոյնը, պատճառները` նոյնպէս:
«Թուրքիայի քաղաքականութիւնը տասնամեակներ շարունակ մնում է նոյնը, այն է` նախապայմաններ առաջադրել եւ Հայաստանի դիւանագիտութիւնը փոխել: Հայաստանը չի փոխում իր դիրքորոշումը, պետական քաղաքականութեան մէջ որեւէ փոփոխութիւն չկայ», ըսաւ Սաֆրաստեան:
Հայոց ցեղասպանութիւնը ХХ դարու առաջին ցեղասպանութիւնն է: Թուրքիան կը մերժէ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներուն մօտ մէկուկէս միլիոն հայերու զանգուածային ջարդեր իրականացնելու մեղադրանքները եւ չափազանց ցաւագին կը վերաբերի Հայոց ցեղասպանութեան հարցի առնչութեամբ Արեւմուտքի քննադատութեան: Հայոց ցեղասպանութեան փաստը ճանչցած են 20է աւելի երկիրներ, ներառեալ` Ուրուկուէյը, Լիթվան, Ռուսաստանը, Ֆրանսան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանտան, Սլովակիան, Շուէտը, Զուիցերիան, Յունաստանի, Կիպրոսի, Արժանթինի, Պոլճիգայի խորհրդարանները, Գանատայի խորհրդարանի համայնքներու պալատը եւ Լեհաստանի օրէնսդրական մարմինը (սէյմը), Վատիկանը, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եւրոխորհդարանը, Եկեղեցիներու համաշխարհային խորհուրդը:

Ruben Safrastyan: “It’s time to move the Armenian Genocide issue to the legal field”
As we approach the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenians around the world must make more efforts for international recognition and condemnation of the Armenian Genocide. In relation to this, Turkologist Ruben Safrastyan attaches importance to the fact that there has to be a transition from international recognition to the legal field and that the issue must be solved legally.
“The motto is “I Demand and Condemn”, and we have to do just that. We have to engage international lawyers and, by creating a group, examine the issue of the Armenian Genocide in court. We have to make our demand be real from the angle of international law. We have to conduct more research in this field and engage the world’s leading experts in research. We have a lot of work to do in this regard,” Ruben Safrastyan said in an interview with “ArmenPress”, adding that international law experts attach great importance to the views of reputable experts. “if we can present the essence of the issue to reputable experts, you can be rest assured that that will favor the solution to the issue in the legal field. We have to do this, and we have to be ready to work for a long time. We’re dealing with Turkey, a country that uses many resources in the fight against this, but since truth is on our side, we have to be able to achieve success,” Safrastyan said.
Touching upon international recognition of the Armenian Genocide, Safrastyan said the criminalization by the Greek Parliament of denial of the Armenian Genocide and the Bolivian parliament’s recognition of the Armenian Genocide are the results of actions taken by diplomats of Armenia and the Armenian Diaspora. Summing up the year in terms of Armenian-Turkish relations, the Turkologist said there is no change and that Turkey’s motives and principles have remained unchanged.
“Turkey’s policy has remained unchanged for decades. The policy is to set preconditions and change Armenia’s diplomacy. Armenia’s position remains unchanged, and there is no change in state policy,” Safrastyan said.
The Armenian Genocide is the first genocide of the 20th century. Turkey denies the allegations of committal of mass killings of nearly 1.5 million Armenians during the years of WWI and is very negative towards the West’s criticism of the issue of the Armenian Genocide. The Armenian Genocide has been recognized by the parliaments of Uruguay, Lithuania, Russia, France, Italy, Germany, the Netherlands, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Argentina and Belgium, the House of Commons of the Parliament of Canada, the Seym of Poland, the Vatican, 42 States of the United States of America, the European Parliament and the World Council of Churches.