Կիպրացի Թուրք Պատգամաւորը Պահանջած Է Առերեսուիլ Սեփական Պատմութեան Հետ
Ինքնահռչակ «Հիւսիսային Կիպրոսի թրքական հանրապետութեան» խորհրդարանի  պատգամաւոր Տողուշ Տերեան խորհրդարանին մէջ ունեցած ելոյթին յայտարարած է, որ Կիպրոսի թրքական հատուածին մէջ թուրքերէն բացի, հայեր եւ յոյներ ալ կը  բնակին, եւ որ թուրք զինուորը բռնարար է: Անոր այդ յայտարարութիւնը աղմուկ  յառաջացուցած է  խորհրդարանէն ներս :
Այս մասին կը հաղորդէ «Արմէնփրէս»­ը` վկայակոչելով թրքական guncel58.com լրատուական կայքը, Տերեան յայտարարած է, որ հաշտութեան համար անհրաժեշտ է առարեսուիլ անցեալի հետ: «Պատերազմներու մէջ յաղթած կողմ չկայ: Թուրքերէն բացի, ցաւ ապրած են յոյները, հայերը, մարոնիթները եւս: Անոնք անտուն մնացած են եւ կորուստներ կրած: Անոնք բռնութիւններու  ենթարկուած են թուրք զինուորի կողմէ», ­ըսած է ան:
Որոշ պատգամաւորներ Տերեային մեղադրած են թուրք զինուորին «բռնարար» անուանելուն համար եւ  պահանջած են անոնցմէ ներողութիւն խնդրել, ինչ որ վերջինս մերժած է: Աւելին, Տերեան ոստիկանութիւն բողոք  ներկայացուցած է  խորհրդարանին մէջ իր հասցէին վիրաւորական արտայայտութիւններ թոյլ տուած
պատգամաւորներուն դէմ:
Այդ միջադէպէն ետք կիպրաթրքական «Վաթան» թերթին հետ զրոյցին Տողուշ Տերեան ըսած է. «Թրքական բանակը յանցագործութիւններ կատարած է պատերազմին` իբրեւ զէնք օգտագործելով բռնաբարութիւններն ու
բռնութիւնները: 1974­էն առաջ եւ յետոյ իրադարձութիւններուն քաղաքացիները զինուորներու կողմէ բռնաբարութիւններու  ենթարկուած են: Հաշտութեան եւ վերամիաւորման համար անհրաժեշտ է առերեսուիլ անցեալի հետ», ­ըսած է ան:
Թուրքիան Կիպրոսի մէկ երրորդ մասը բռնազաւթած է 1974 թուականին սանձազերծած նուաճողական պատերազմի ժամանակ: Ինչպէս նախկին նուաճողական պատերազմներուն, այդ ժամանակ եւս թուրք զինուորը բռնութիւններու  ենթարկած է ոչ մահմետական բնակչութեան, հայրենազրկած` տիրելով անոնց ունեցուածքին: Կիպրոսի թրքական եւ յունական հատուածները մէկ պետութեան մէջ վերամիաւորուելու բանակցութիւնները յառաջընթաց չեն գրանցեր այն պատճառով, որ Թուրքիան կը պահանջէ, որպէսզի Կիպրոսի մէջ ստեղծուի թրքական հատուածի լիիրաւ քաղաքական իրաւունքներով համադաշնութիւն, որուն դէմ  հանդէս կու գայ Կիպրոսի Հանրապետութիւնը:

In her speech in parliament, Member of Parliament of the self-proclaimed “Turkish Republic of Northern Cyprus” Doğuş Derya declared that the Turks of Cyprus cohabit with Armenians and Greeks, and that Turkish soldiers are violent. Her statement caused uproar in parliament.
As “ArmenPress” reports, citing the Turkish guncel58.com, Derya declared that the Turks need to confront the past in order to reconcile. “Nobody wins a war. Besides the Turks, the Greeks, Armenians and Maronites also suffered pain. They suffered losses and were left homeless. They were subject to assaults by Turkish soldiers,” she said.
Some deputies accused Derya of calling Turkish soldiers “violent” and demanded that she apologize, but the latter refused. Moreover, Derya has filed a complaint to the police about the MPs who insulted her in parliament.
After that, Doğuş Derya said the following in an interview with the “Vatan” Cypriot-Turkish newspaper: “The Turkish army committed war crimes during the war, using rape and assaults as “weapons”. Citizens were raped by soldiers during the events prior to and after 1974. The Turks need to confront the past for reconciliation and reunification,” she said.
Turkey seized one-third of Cyprus during the expansionary war unleashed in 1974. As in the past expansionary wars, Turkish soldiers once again raped non-Muslims, deprived them of their homeland and took their properties. The Turkish and Greek sectors of Cyprus aren’t making progress in their negotiations over their reunification because Turkey demands that Cyprus create a confederation for the Turkish sector, granting Turks full political rights, but the Republic of Cyprus is against that.