“Անատոլիայի Մէջ Հայկական Մշակութային Հետքերը” Խորագիրով Ձեռնարկ Սթամպուլի Մէջ
Մարդու իրաւունքներու շաբթուան ծիրէն ներս՝ Ռասիզմի եւ խտրականութեան դէմ պայքարի յանձնաժողովը Սթամպուլի մէջ ձեռնարկ պիտի իրականացնէ “Անատոլիայի մէջ հայկական մշակութային հետքերը” խորագիրով: Այս մասին կը տեղեկացնէ Armenpress.am-ը՝ վկայակոչելով թրքական Evrensel պարբերականը:
Դեկտեմբեր 15-ին կայանալիք ձեռնարկին ելոյթ պիտի ունենայ լրագրող, ճարտարապետ Զաքարիա Միլտանօղլուն: Վերջինս ձեռնարկին մասին ծանուցման մէջ հակիրճ ձեւով պատմած է հայկական թաղամասերու մասին, որոնց այն ժամանակ կ’անուանէին “կէաւուրի թաղամաս”: Ան նշած է, որ թաղամասերը բաղկացած էին վերին, ներքին եւ միջին շրջաններէ եւ պարտադիր այնտեղ եղած է հայկական շուկայ: Միլտանօղլուն ներկայացուցած է, որ 1915 թուականէն առաջ հայերը այս հողերուն վրայ ունէին շուրջ երկու հազար դպրոց եւ երեք հազար եկեղեցի, որոնք կը ներկայացնէին այդ թաղամասերու մշակութային հարստութիւնը: “Եւ երբ կը մտածենք այս ամէնուն մասին, ուղեղի մէջ կու գայ հետեւեալ հարցը. “ի՞նչ պատահեցաւ ասոնց”: Անատոլիայի այս թաղամասերուն մէջ այլեւ հայ չէ մնացած”,- նշած է Միլտանօղլուն:

В Стамбуле пройдет мероприятие по вопросу армянской культуры
В рамках недели по защите прав человека Комиссия по борьбе с расизмом и ксенофобией проведет в Стамбуле мероприятие под названием «Следы армянской культуры в Анатолии». Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкая газета Evrensel.
На мероприятии, которое состоится 15го декабря, выступит журналист, архитектор Закария Милданоглу. В анонсе он рассказал вкратце об армянских кварталах, которые в настоящее время зовут «гявурским кварталом». Он рассказал,
что кварталы состояли из верхней, средней и нижней частей; там действовал армянский рынок. Закария Милданоглу представил факты о том, что до 1915 года в этих районах действовали около 2000 армянских школ и около 3000 церквей, что являлось культурным богатством кварталов. «�? когда я думаю об этом, в уме возникает вопрос: «Что с ними случилось?». В Анатолии в этих кварталах не осталось армян», сказал Закария Милданоглу.